M-Sport z problemami finansowymi przez COVID-19
Testy wstrzymane przynajmniej do 31 maja
WRC: Toyota i M-Sport zadowolone z postępu prac nad hybrydami
WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Tänak przed Rajdem Finlandii: trzeba mieć szacunek do tamtejszych dróg

fot. toyotagazooracing.com

Zbliżający się Rajd Finlandii jest domową imprezą dla zespołu Toyoty. Baza teamu mieści się nieopodal parku serwisowego w Jyväskylä. Dodatkowo fińscy kierowcy zespołu: Jari-Matti Latvala i Esapekka Lappi, mogą liczyć na mocne wsparcie kibiców. Team wspomina zeszłoroczną edycję fińskiego klasyka bardzo dobrze, gdyż wtedy na najwyższym stopniu podium stanął Lappi. Jakie nastroje przeważają w ekipie przed najbliższą rundą mistrzostw świata?

Tommi Mäkinen, szef zespołu:

To ekscytujące wydarzenie dla wszystkich w zespole, szczególnie dzięki fantastycznemu wsparciu, jakie otrzymujemy od kibiców w Finlandii. Jestem pewien, że wielu przyjedzie też z Estonii, aby kibicować Ottowi. Wygranie rajdu w zeszłym roku było dla nas szczególnym wydarzeniem. Naszym celem jest zrobić to samo i tym razem. Wiemy, że Yaris WRC jest silny na tego typu drogach, a wszyscy trzej nasi kierowcy czują się pewnie na tych szybkich odcinkach. Mam nadzieję, że wszyscy mogą walczyć o zwycięstwo. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani, ale myślę, że będziemy musieli stawić czoła silnej konkurencji ze strony naszych rywali.

Jari-Matti Latvala:

Naprawdę nie mogę się doczekać Rajdu Finlandii. Jest to dobra okazja, aby rozpocząć drugą połowę sezonu w pozytywny sposób. Zawsze czułem wsparcie podczas mojego domowego rajdu, a tym bardziej czuję teraz, gdy jeździmy autem, które zostało tu zbudowane. W zeszłym sezonie mogłem naprawdę poczuć, że wszyscy są za naszym zespołem. Jednym z największych wyzwań w tym roku będą zmiany na trasie. Przedtem jeździłem niektórymi nowymi drogami, ale było to dawno temu. Są duże partie, których nawet ja nie znam. Dlatego uważam, że szanse będą bardziej wyrównane.

Ott Tänak:

Rajd Finlandii jest zawsze jednym z moich ulubionych, jest to dość szczególny rajd: bardzo szybki, ale także dość techniczny ze skokami. Naprawdę trzeba mieć szacunek do tamtejszych dróg.

W tym roku będzie dużo nowych tras, których jeszcze nie widzieliśmy, co potęguje wyzwanie. Myślę, że przygotowaliśmy się naprawdę dobrze. Oprócz naszych testów, wziąłem udział w Rajdzie Estonii i wygrałem go, co było miłe przed tak wieloma fanami. Jestem pewien, że część z nich pojedzie również na Rajd Finlandii i mam nadzieję, że uda nam się również dla nich osiągnąć dobry wynik.

Esapekka Lappi:

Rajd Finlandii jest zawsze specjalnym wydarzeniem, a jeszcze bardziej po naszym zwycięstwie w ubiegłym roku. Naprawdę nie mogę się doczekać tej imprezy. W tym sezonie presja jest większa. Z mojej strony spodziewam się dobrych wyników i myślę, że wszyscy są podobnego zdania, więc naprawdę musimy dobrze się zaprezentować.

Myślę, że będzie trudniej wygrać tym razem. Konkurencja będzie bardziej wymagająca, zarówno w naszym zespole, jak i ze strony innych teamów. Także nowe odcinki będą stanowić duże wyzwanie. Wiemy, że nasz samochód będzie konkurencyjny, więc skupimy się na robieniu dobrych notatek i odnalezieniu przyjemnego rytmu jazdy.

Rajd Finlandii już w ten weekend.
Do Góry