M-Sport z problemami finansowymi przez COVID-19
Testy wstrzymane przynajmniej do 31 maja
WRC: Toyota i M-Sport zadowolone z postępu prac nad hybrydami
WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Tanak chcę podejmować mniej niepotrzebnego ryzyka

Ott Tanak mocno koncentruje się na Rajdowych Mistrzostwach Świata i ostatecznym triumfie. Po ubiegłorocznym sezonie, w którym bezkompromisowa jazda nie przyniosła mistrzowskiej korony, Estończyk wyciąga wnioski i nie zamierza zbyt mocno ryzykować, gdy nie będzie to niezbędne.

W aktualnym sezonie największym problemem Otta Tanaka są przebite opony, które do końca przebiciami nie są. Zespół Toyoty nie do końca potrafi wyjaśnić to zjawisko oraz znaleźć źródło jego pochodzenia. Fakt jest jeden, dochodzi do spadku ciśnienia w oponie, które można określić tzw. slow puncture. Prawdopodobną przyczyną “przebić” są zbyt duże obciążenia przenoszone z elementów zawieszenia na obręcz alufelgi. Ta następnie pęka i uszkadza oponę.

Dla Otta Tanaka jednak najważniejszą rzeczą, jaką chcę rozwinąć w tym sezonie nie jest problem z uciekającym powietrzem z opony w czasie jazdy po odcinku specjalnym. Estończyk chcę nauczyć się wzorem Sebastiana Ogiera nie podejmować zbędnego ryzyka w czasie rywalizacji i jechać “mądrze”. Jednocześnie nie poprzestaje na rozwijaniu swoich umiejętności i poszukiwaniu limitów, ponieważ jak sam określił są one dużo dalej.

“Troszczę się bardziej o wszystko. Nie chcę żadnych niepowodzeń w sezonie i musimy koncentrować się na miejscach, w których jest więcej ryzyka, gdzie jesteśmy zagrożeni, tam musimy nie podejmować zbędnego ryzyka. Widzieliśmy na Korsyce, że Sebastian Ogier może zdobywać punkty, nawet w sytuacji, gdy ma “cięższy dzień”. W zeszłym roku zaobserwowałem to w Turcji. Wtedy byłem dosłownie nigdzie, bez prędkości i szans na ukończenie zawodów, ale udało się wygrać. Nadal mogę rozwijać się w innych obszarach i wykonywać je lepiej. Kiedy dotrę do limitu i to poczuję, przestanę. Mogę być szybszy i bardziej konsekwentny. Nie jestem jeszcze blisko mojego limitu i mam wiele do zaoferowania” – podsumowuje Ott Tanak
Do Góry