Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Sordyl i Korzeniowski wygrywają rajd i mistrzostwa!
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Kto, co, gdzie i kiedy?
Kajetan Kajetanowicz ma nadzieję na kolejny sezon w WRC
Sebastien Ogier i Elfyn Evans łączeni z Toyotą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RO, KJS, RSMPo

Startuje cykl Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Pomorza

Automobiklub Morski, idąc za wzorem innych klubów z Polski organizuje mistrzostwa swojego okręgu. Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Pomorza składać będą się z sześciu rund, z których pierwsza startuje już w 23. kwietnia. W dniu dzisiejszym rusza dział mistrzostw w serwisie Rajdy24.pl!

Rajd Kwidzyński, który rozpocznie zmagania, będzie debiutował w tym roku i odbędzie się w okolicach miasta Kwidzyn. Rywalizacje rozpocznie wieczorny prolog przeprowadzony w centrum miasta. Następnego dnia zawodnicy będą ścigać się po dwóch odcinkach zlokalizowanych na północ od miasta. Każdy z nich o długości nieco powyżej 5 kilometrów, będzie przejeżdżany przez załogi trzykrotnie. Kolejną rundę stanowi 14. Rajd Bałtyku, który jednocześnie będzie jedną z dwóch szutrowych rund. Odcinki zlokalizowane będą na wysokości Egiertowa (ok. 25 km od drogi krajowej nr 20 Gdynia – Kościerzyna). Pierwszy Rajd Bałtyku został zorganizowany w 1946 roku, a następne rundy w odstępach kilku, kilkunastoletnich. Ostatnia z nich odbyła się w dwanaście lat temu.

Nowomiejskie Szutry to jedna z dwóch rund przeprowadzana przez Automobilklub Nowomiejski. Na dzień dzisiejszy można potwierdzić, że runda odbędzie się w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego. Rajd Żuławski odbędzie się po raz trzeci. Baza rajdu najprawdopodobniej zlokalizowana będzie, tak jak w poprzednich latach, w Cedrach Wielkich, a odcinki będą prowadzić między innymi po nierównych płytach betonowych wzdłuż kanałów.

Rajd Ziemi Nowomiejskiej to drugi rajd Automobilklubu Nowomiejskiego. W odróżnieniu od Szutrów, będzie przeprowadzony po nawierzchni asfaltowo-betonowej. Rajd Żarnowiecki zlokalizowany będzie w okolicach gmin Gniewino, Wejherowo, Żarnowiec. Obecnie trwają rozmowy z lokalnymi władzami, dlatego ta runda zostanie dopiero potwierdzona. Najczęściej 3-4 tygodnie przed startem można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o danej imprezie.

RSMPo to rajd okręgowy oraz super KJS. – Nie będzie to rajd amatorski, podobny do tych, które przeprowadzamy w ramach Samochodowego Pucharu Automobilklubu Morskiego (SPAM) – informują organizatorzy. – W rajdzie okręgowym może startować jedynie załoga z licencją sportu samochodowego. Są to doświadczone osoby mające karierę amatorską za sobą. Można spokojnie stwierdzić, że są to profesjonaliści. Na pewno nie wszyscy zajmują się tym sportem zawodowo, ale traktują to jako oderwanie od codzienności. Często z własnego portfela fundują starty i modyfikują samochody. Super KJS to coś pomiędzy rajdami amatorskimi a okręgowymi. Nie wystartuje tu osoba z zerowym doświadczeniem, ale jednocześnie nie jest potrzebna licencja zawodnicza. Obowiązkowe jest wyposażenie samochodu w klatkę bezpieczeństwa oraz fotele kubełkowe i co najmniej czteropunktowe pasy bezpieczeństwa. Odcinki po których jeżdżą zawodnicy super KJS są nieco krótsze od wyznaczonego dla rajdu okręgowego.

Dzięki ciężkiej pracy przez ostatnie kilka lat, osoby z Automobilklubu Morskiego zaangażowane w organizacje rajdów zdobyły ogromne doświadczenie i są gotowe przeprowadzić rajd na wyższym poziomie. – Niewiele różni się organizacja rajdu okręgowego od organizacji innego dużego wydarzenia, jak koncertu czy meczu piłki nożnej. Jest to ogromne wyzwanie logistyczne, do którego przygotowania trwają kilka miesięcy. Ze względu na charakterystykę tego sportu (kilkukilometrowe odcinki po zamkniętych drogach publicznych, a nie odcinek po torze) potrzebna jest współpraca wielu osób i niesamowita gra zespołowa, aby wszystko co zostało zaplanowane zgrało się w czasie i zostało przeprowadzone w stu procentach profesjonalnie. Zawody amatorskie nadal będą organizowane, aby chętne osoby mogły starać się “iść wyżej”, czyli startować w rajdach okręgowych. Rajdy okręgowe i super KJS charakteryzują się większą dopuszczalną średnią prędkością na odcinkach, zwiększonym bezpieczeństwem (klatka bezpieczeństwa, HANS, fotele kubełkowe i odpowiednie pasy) oraz większą widowiskowością, co przyciąga więcej kibiców i osób zainteresowanych tą tematyką – dodają organizatorzy.








Do Góry