57. Rajd Barbórka 2019 – 28 samochodów historycznych na liście
57. Rajd Barbórka 2019 – Wojciech Chuchała – “jedziemy bez presji”
57. Rajd Barbórka 2019 – Projekt E z Krzysztofem Hołowczycem i Manfredem Stohlem
Kajetan Kajetanowicz blisko przedłużenia współpracy z Lotosem. Celem mistrzostwo WRC 2 2020
57. Rajd Barbórka 2019 – Michał Chorbiński i Beata Borowicz debiutują w Subaru Imprezie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Różne

Sprawni i niepełnosprawni kierowcy w jednych zawodach

fot. facebook/AvalonExtreme

Krzysztof Hołowczyc, Sebastian Luty i Bartek Ostałowski pojawią się na I Extreme Racing Cup – zawodach, w których siły połączą kierowcy sprawni i niepełnosprawni. Organizatorem jest Avalon Extreme, organizacja zajmująca się promowaniem aktywności wśród osób z dysfunkcjami. Zmagania odbędą się 27 maja na Torze Łódź.

Rywalizacja będzie miała nietypową formułę. Zawodnicy połączeni zostaną w pary. Każda para składać się będzie z jednego sprawnego (kategoria SPR) i niepełnosprawnego (kategoria ON) zawodnika. Kierowcy przejadą na czas cztery próby sportowe: dwie wyścigowe i dwie rajdowe. Na starcie będą stawać dwie osoby: sprawna i niepełnosprawna. Każda z nich pokona inny odcinek trasy, lecz w zbliżonym czasie przejazdu, co będzie dodatkową atrakcją dla kibiców.

W celu uatrakcyjnienia zawodów samochody sprawnych zawodników muszą być przygotowane do sportu (wymagana klatka bezpieczeństwa). Kierowcy niepełnosprawni natomiast, skorzystają z aut dostosowanych do swoich potrzeb.

W ramach wpisowego, w wysokości 350 zł, każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy oraz dostęp do cateringu. Fundacja Avalon dofinansuje opłatę kierowcom niepełnosprawnym. Dla najlepszych duetów organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody rzeczowe, pieniężne oraz specjalne, na przykład przejażdżka czy dzień na torze z Barkiem Ostałowskim lub Sebastianem Luty. Pula nagród wyniesie 20 tys. zł.

Zawody, w przygotowanych strefach, będą mogli śledzić także kibice. Wstęp jest wolny. Dla fanów organizatorzy przygotowali catering oraz specjalne gadżety.

W tym roku zaplanowano jeszcze drugą edycję zmagań. Odbędzie się ona 23 września, również na Torze Łódź. Osoby zainteresowane wzięciem udziału mogą zgłaszać się na adres: [email protected]. Liczba załóg jest ograniczona do 40.

Sebastian Luty, ambasador Avalon Extreme:

To będzie w zasadzie Track Day, ale zbliżony formą do profesjonalnych zawodów. Zrobiliśmy to dlatego, aby dać się „dotknąć”. Chcemy umożliwić innym osobom niepełnosprawnym poczuć to co czuję ja i Bartek Ostałowski uprawiając ten sport, czyli adrenalinę, pełną bombę i super przygodę. Dla osób z dysfunkcjami do tej pory było to niedostępne. Oczywiście, jest wielu kierowców niepełnosprawnych, którzy poruszają się w ruchu cywilnym, natomiast z różnych względów nie uczestniczą w zawodach. My chcemy to zmienić i zachęcić do uprawiania motorsportu. Impreza ma też walor edukacyjny. Każdy kto bierze udział w takich eventach jest później lepszym kierowcą na drodze. Liczymy na to, że inne osoby niepełnosprawne zainteresują się i wejdą w świat motoryzacji.

Nasz gość specjalny – Krzysztof Hołowczyc, bardzo utożsamia się z tym projektem, popiera go i z przyjemnością weźmie w nim udział. Będzie można się z nim spotkać, sfotografować, być może przejechać.

Bardzo fajne jest to, że sprawny zawodnik, jeżdżący zaklatkowanym autem, ma do pary osobę niepełnosprawną, która rozpoczyna swoja przygodę z motorsportem. Podczas takich zawodów mają okazję się poznać, zaplanować strategię przejazdu, wymienić doświadczenia. Oprócz mierzonych czasów, to jest duża wartość tego przedsięwzięcia. Dzięki temu zmienia się postrzeganie niepełnosprawności. Będziemy rozwijać projekt. W przyszłym roku planujemy kolejne edycje na innych obiektach w całej Polsce.

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.
Do Góry