57. Rajd Barbórka 2019 – 28 samochodów historycznych na liście
57. Rajd Barbórka 2019 – Wojciech Chuchała – “jedziemy bez presji”
57. Rajd Barbórka 2019 – Projekt E z Krzysztofem Hołowczycem i Manfredem Stohlem
Kajetan Kajetanowicz blisko przedłużenia współpracy z Lotosem. Celem mistrzostwo WRC 2 2020
57. Rajd Barbórka 2019 – Michał Chorbiński i Beata Borowicz debiutują w Subaru Imprezie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Sebastien Ogier, Elfyn Evans i Kalle Rovanpera w Toyocie

Toyota zaprezentowała swoich kierowców na sezon 2020. Potwierdziły się plotki krążące w środowisku od kilku tygodni. Do japońskiego zespołu dołączyli Sebastien Ogier, Elfyn Evans i Kalle Rovanpera.

Sebastien Ogier po zerwaniu kontraktu z zespołem Citroen Racing, głównie przez opieszałość w dokonywaniu postępu w Citroenie C3 WRC, był bezpośrednio łączony z Toyotą. Ta informacja nabrała większego sensu w momencie ogłoszenia Otta Tanaka kierowcą Hyundai Motorsport.

“Jestem zdecydowanie podekscytowany dołączeniem do zespołu. To dla mnie kolejne nowe wyzwanie i nie mogę doczekać się” – powiedział Sebastien Ogier. “Rozmawialiśmy o tym już 2016 roku, ale nie udało nam się do tego czasu. Jestem teraz przytłoczony pracą z tak kultową marką jak Toyota oraz z moim idolem z dzieciństwa Tommim Makinenem. Planujemy wspólnie osiągać sukcesy i spróbujemy odzyskać mistrzostwo świata” – skomentował Sebastien.

Szef zespołu odniósł się do sytuacji panującej w ekipie. Zwrócił uwagę na bardzo zrównoważony skład, który w przyszłości będzie wypracowywał tytuły mistrzowskie.

“Jestem bardzo zadowolony ze składu kierowców, jaki udało nam się wypracować. Uważam, że zapewnia nam to doskonałą równowagę w naszym zespole, ponieważ w przyszłym roku i w przyszłości będziemy zdobywać kolejne tytuły mistrzowskie” – komentuję Tommi Makinen

Wiemy jak mocny jest Sebastien i nie możemy doczekać się współpracy z nim i Julienem Ingrassią. Możliwość zatrudnienia kierowcy z takim statusem wiele mówi o tym, co osiągnęliśmy w tak krótkim czasie” – podsumował szef Toyota Gazoo Racing WRC.

Zadowolony ze zmiany zespołu jest Elfyn Evans. Walijczyk podkreśla, że ma dobre relację z szefem. Docenia wiedzę Makinena, jako kierowcy, który wie, co należy zrobić na poziomie mistrzostw świata, żeby osiągnąć sukces.

To dla mnie świetna okazja i bardzo się cieszę, że mogę zacząć” – powiedział. „Tommi odniósł duży sukces, jako kierowca i wie, co trzeba zrobić na tym poziomie. Jak dotąd świetnie się z nim dogaduję i nie mogę doczekać się lepszego poznania zespołu, gdy zbliżamy się do początku następnego sezonu”. – podsumował Elfyn Evans

Trzecim kierowcą został Kalle Rovanpera. Dziewiętnastolatek z Finlandii już w wieku szesnastu lat miał okazję prowadzić Toyotę Yaris WRC. Wtedy podczas testów okazał się szybszy od Teemu Suninena i Esapekka Lappiego.

“Znam Kalle odkąd jest bardzo młody i od zawsze było oczywiste, że ma w sobie coś wyjątkowego” – powiedział Makinen “Wciąż musi się wiele nauczyć, ale wierzę, że jest na to gotowy” – podsumował

Kalle Rovanpera przyznał, że celem każdego młodego kierowcy jest jazda samochodem klasy WRC. Teraz stoi przed taką szansą i jest wdzięczny za zaufanie, jakim obdarzyła go Toyota.

“Myślę, że celem każdego młodego kierowcy rajdowego jest zajęcie miejsca w samochodzie rajdowym świata i teraz ta szansa nadchodzi. Wspaniale było zobaczyć, jak Tommi już mi ufa, kiedy po raz pierwszy testowałem samochód kilka lat temu, a teraz naprawdę miło jest być w pełni częścią jego zespołu.” – opowiada Kalle Rovanpera
Do Góry