51. Rajd Festiwalowy 2020 odwołany
Prodrive zainteresowany pomocą w budowie respiratorów w Wielkiej Brytanii
Pięć biegów w samochodach WRC od 2022 roku
Marcin Stefanik: “Tak naprawdę chciałem jeździć na motorze crossowym, a dopiero na drugim miejscu były rajdy” – wywiad
ERC: Rajd Wysp Kanaryjskich 2020 ostatnią rundą sezonu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Mistrzostwa Polski Rallycross, Rallycross

Rekordowa obsada w finałowej rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross

Fot. Greg Roslon

Zakończenie sezonu 2017 w polskim rallycrossie zapowiada się wyjątkowo ekscytująco, a to za sprawą najlepszej w tym roku obsady. W zawodach na Autodromie Słomczyn (7-8 października) wystąpi aż 81 kierowców. Rekord sezonu padł w najmocniejszej grupie SuperCars, w której zgłosiło się 13 zawodników. Wśród nich jest nie tylko krajowa czołówka, ale także Ole Kristian Temte – Norweg mający na swoim koncie liczne starty w mistrzostwach Europy. Stawkę wzbogacają również zawodnicy z Litwy, dla których zawody w Słomczynie będą kolejną rundą litewskiego czempionatu. Jedność czasu, miejsca i akcji, a także bezpłatny wstęp na tor sprawiają, że rallycrossowa rywalizacja to przystępne i atrakcyjne widowisko dla kibiców, którzy odwiedzą Autodrom Słomczyn. Dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się na obiekcie obok Grójca, organizator mistrzostw przewidział internetową transmisję na żywo.

Ze względu na dużą liczbę zawodników, którzy zadeklarowali udział w siódmej tegorocznej rundzie OPONEO MPRC, harmonogram imprezy został zmodyfikowany względem poprzednich zawodów na torze w Słomczynie. Dwudniowe zmagania rozpoczną się nieco wcześniej, bo o 13:30 w sobotę, 7 października, kiedy to kierowcy wyjadą na treningi. Pierwszą część walki w kwalifikacjach zaplanowano na 14:30, a drugą – na 16:20. Drugi dzień zawodów, czyli niedziela, także rozpocznie się od trwającego 40 minut treningu, przewidzianego na 8:30. Od 9:30 aż do 12:50 kierowcy będą się ścigać w III i IV biegu kwalifikacyjnym. O 14:30 zawodnicy, którzy w kwalifikacjach zdobyli najwięcej punktów, przystąpią do walki w półfinałach. Godzinę później kierowcy, którzy przebrnęli przez biegi półfinałowe, spotkają się w finałach, by rywalizować o zwycięstwo w ostatniej w tym roku rundzie OPONEO MPRC.

W budzącej najwięcej zainteresowania grupie SuperCars znamy już zdobywców tytułu mistrza (Tomasz Kuchar) i wicemistrza Polski (Marcin Gagacki). Nie oznacza to jednak, że w wyścigach najmocniejszych samochodów zabraknie emocji. Te gwarantuje pojedynek o tytuł drugiego wicemistrza Polski, który stoczą Dariusz Topolewski (Mitsubishi Lancer, 3. miejsce w klasyfikacji i 114 pkt.) z bezkompromisowo atakującym Mikołajem Otto (Mitsubishi Lancer, 4. miejsce w klasyfikacji i 111 pkt.). To jednak nie koniec atrakcji dla kibiców, bowiem polska czołówka rallycrossu będzie mogła sprawdzić się w starciu z Ole Kristianem Temte, uczestnikiem wielu rund rallycrossowych mistrzostw Europy. Co ciekawe, Norweg ściga się Citroenem C4 – podobnym do tego, którym Tomasz Kuchar wywalczył w tym roku tytuł mistrza Polski. Oprócz skandynawskiego kierowcy, do stawki SuperCars dołączy także dwóch Litwinów, dla których zawody w Słomczynie są rundą zaliczaną do mistrzostw tego kraju.

Sześciu zawodników z litewskimi flagami na szybach samochodów zobaczymy w grupie SuperNationals. Razem z Polakami, w tej kategorii do rywalizacji przystąpi 26 zawodników. Bez presji do tej rundy może podejść Łukasz Zoll, który zapewnił sobie tytuł mistrza Polski w grupie SuperNationals już podczas poprzednich zawodów. Walkę o 2. i 3. miejsce w tej kategorii stoczą Jakub Wyszyński (Citroen Saxo, 2. miejsce w klasyfikacji i 133 pkt.) oraz Robert Mazurkiewicz (Honda Civic, 3. miejsce w klasyfikacji i 124 pkt.). W lepszej sytuacji jest drugi z tych zawodników. Mazurkiewicz nie wziął udziału w pierwszej rundzie sezonu, więc do jego dorobku będą się liczyć wszystkie punkty zdobyte w pozostałych sześciu eliminacjach. Z kolei Kuba punktował już w sześciu rundach, więc najsłabszy z siedmiu wyników nie będzie wliczany do sumy punktów.

Bardzo zacięta i wyrównana rywalizacja klasie BMW e36 sprawia, że ostatnią w sezonie szanse na zdobycie punktów chcą wykorzystać wszyscy zawodnicy ze ścisłej czołówki tej kategorii, czyli Łukasz Sawicki (1. miejsce i 117 pkt.), Piotr Olszewski (2. miejsce i 114 pkt.) oraz Przemysław Wójcicki (3. miejsce i 108 pkt.). Oprócz wymienionych kierowców w zawodach w Słomczynie weźmie udział jeszcze 9 zawodników w samochodach bawarskiej marki.

W klasie Seicento organizatorzy zawodów otrzymali aż 18 zgłoszeń, z liderem klasyfikacji – Łukaszem Grzybowskim na czele. O to, by pokrzyżować Grzybowskiemu plany zdobycia tytułu postara się na pewno Maciej Cywiński, który zajmuje drugie miejsce, a do Łukasza traci 8 „oczek”. Sześciu zawodników zmierzy się w klasie „nieśmiertelnych” Fiatów 126p, a piątka kierowców ruszy na tor w Słomczynie za kierownicą swoich Szajowozów, czyli konstrukcji typu buggy zbudowanych w oparciu o komponenty z Maluchów.

Harmonogram 7. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (Autodrom Słomczyn):

7 października, sobota:

• 13:30-14:10 treningi
• 14:30-16:00 I bieg kwalifikacyjny
• 16:20-17:50 II bieg kwalifikacyjny

8 października, niedziela:

• 8:30-9:10 treningi
• 9:30-12:50 biegi kwalifikacyjne III i IV
• 14:30 biegi półfinałowe
• 15:30 biegi finałowe

W sezonie 2017 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

Łukasz Zoll (mistrz Polski 2017 w grupie SuperNationals*):

Na każde zawody jadę przygotowany tak dobrze jak to możliwe i z zamiarem walki o najwyższe pozycje. Z finałową rundą tego sezonu będzie tak samo, szczególnie że w Słomczynie będzie mi kibicować rodzina i sporo znajomych, więc zrobię wszystko, żeby wygrać te zawody. Runda w Słomczynie będzie jednak dla mnie nieco inna niż pozostałe, bo ciąży na mnie zdecydowanie mniejsza presja. Tytuły zapewniłem sobie już w Toruniu, podczas poprzednich zawodów, więc do każdego biegu w Słomczynie mogę podejść na większym luzie, ale cały czas z pełnym zaangażowaniem. Będę także zwracał uwagę na to, by jechać skutecznie i zdobywać punkty, bo walczymy jeszcze w klasyfikacji zespołowej. Na pewno nie mam zamiaru ułatwiać zadania moim rywalom, którzy liczą na decydujące punkty w klasach, jak i w generalce grupy SuperNationals. Jestem optymistycznie nastawiony, bo łatwiej jest startować, kiedy nie czuje się ciśnienia. Mam też świadomość, że mój samochód nigdy nie był tak dobrze przygotowany, jak do finałowej rundy w Słomczynie. W trakcie sezonu mocno nad nim pracowaliśmy wykorzystując zebrane doświadczenie i to przyniosło efekty.

Mikołaj Otto (4. miejsce w punktacji grupy SuperCars):

Słomczynie rozstrzygną się losy tytułu II wicemistrza Polski w grupie SuperCars, na który cały czas mam realną szansę, więc włożyłem dużo pracy w przygotowania do finałowej rundy. Poprawiliśmy kilka rzeczy w samochodzie. Udało nam się nieco skorygować charakterystykę mocy i momentu obrotowego. Popracowaliśmy też nad ustawieniami auta. Skupiłem się również na przygotowaniu samego siebie do rywalizacji. Niestety mieliśmy trochę problemów ze skrzynią biegów, ale myślę, że odbudujemy ją na czas. Przede mną trudne wyzwanie, bo tak naprawdę czeka mnie walka z dwoma kozakami. Co prawda moim bezpośrednim rywalem do tytułu jest Darek Topolewski, ale wiadomo, że jego zespołowy kolega, czyli Marcin Gagacki na pewno nie ułatwi mi zadania. Będę musiał mieć oczy dookoła głowy i uważać na obu. Oczywiście postaram się im uciec, bo najlepszą możliwą taktyką jest jazda na czele stawki. Nie chodzi jednak tylko o tytuł. Jak zwykle, oprócz wyników ważne są dla mnie frajda z jazdy i świadomość, że pojechałem tak szybko, jak to tylko było możliwe.

Tomasz Kuchar (mistrz Polski 2017 w grupie SuperCars*):

Nie może mnie zabraknąć w finałowej rundzie w Słomczynie. I to nie dlatego, że muszę tam być, lecz chcę, bo uwielbiam rywalizację, sporty motorowe i zastrzyk adrenaliny oraz emocje, jakie gwarantują. Dlatego stanę na starcie finałowych zawodów sezonu choć nasz budżet nie jest z gumy, a w tym roku uszczupliliśmy go mocniej niż zakładano. Moje nastawienie niczym się nie różni od tego, jakie miałem przed poprzednimi rundami mistrzostw. Chcę być na mecie wyścigu finałowego, najlepiej jako pierwszy. Myślę, że podobny cel mają inni zawodnicy, którzy już zapewnili sobie tytuły, czyli Marcin Gagacki czy Łukasz Zoll. Wrażeń, pojedynków i dobrej jazdy na pewno jednak nie zabraknie, bo zapowiada się bogata obsada w grupie SuperCars, w której do rozstrzygnięcia jest jeszcze rywalizacja między Darkiem Topolewskim i Marcinem Gagackim. Wierzę, że ta batalia rozegra się bez kalkulacji, w czystej sportowej walce. Zresztą w rallycrossie akcja rozgrywa się w takim tempie, że często nie ma nawet chwili na jakiekolwiek kalkulacje. Ja będę robił swoje i pojadę tak szybko, jak potrafię, szczególnie że będziemy mogli porównać się z rywalami z zagranicy. Przyjadą nie tylko zawodnicy z Litwy, ale także gość z Norwegii, czyli Ole Kristan Temte. Myśleliśmy, że Ole jeździ takim samym Citroenem, jak ja, ale okazało się, że między naszymi samochodami jest sporo różnic. Stanąłem na głowie, żeby Ole przyjechał do nas i jestem bardzo ciekawy jak odnajdzie się w Słomczynie. Dla mnie liczy się przede wszystkim fajna walka, więc im więcej dobrych rywali, tym lepiej.

Klasyfikacje OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross przed 7. rundą cyklu:

Grupa SuperCars:

1. Tomasz Kuchar – 146 pkt.
2. Marcin Gagacki – 133 pkt.
3. Dariusz Topolewski – 114 pkt.
4. Mikołaj Otto – 111 pkt.
5. Maciej Palczewski – 88 pkt.
6. Gracjan Duda – 52 pkt.
7. Mateusz Ludwiczak – 44 pkt.
8. Paulius Pleskovas – 28 pkt.

Grupa SuperNationals:

1. Łukasz Zoll – 154 pkt.
2. Jakub Wyszyński – 133 pkt.
3. Robert Mazurkiewicz – 124 pkt.
4. Paweł Melon – 102 pkt.
5. Konrad Kacprzak – 83 pkt.
6. Kamil Urbaczewski – 67 pkt.
7. Jakub Iwanek – 65 pkt.
8. Daniel Krzysiak – 55 pkt.

Klasa BMW e36:

1. Łukasz Sawicki – 117 pkt.
2. Piotr Olszewski – 114 pkt.
3. Przemysław Wójcicki – 108 pkt.
4. Dawid Struensee – 97 pkt.
5. Łukasz Światowski – 91 pkt.
6. Maciej Kula – 75 pkt.
7. Kamil Wysocki – 71 pkt.
8. Igor Sokulski – 70 pkt.

Klasa Seicento:

1. Łukasz Grzybowski – 135 pkt.
2. Maciej Cywiński – 127 pkt.
3. Damian Litwinowicz – 111 pkt.
4. Piotr Budzyński – 105 pkt.
5. Marcin Lisicki – 82 pkt.
6. Maciej Starski – 78 pkt.
7. Dariusz Sobecki – 59 pkt.
8. Maciej Sadowski – 44 pkt.

Klasa 126p:

1. Jacek Górniak – 102 pkt.
2. Mariusz Szczepański – 100 pkt.
3. Marcin Bruś – 88 pkt.
4. Jerzy Szynkiewicz – 76 pkt.
5. Cezary Dybich – 63 pkt.
6. Mariusz Kożuchowski – 39 pkt.

* Wymaga zatwierdzenia przez Polski Związek Motorowy.
Do Góry