M-Sport z problemami finansowymi przez COVID-19
Testy wstrzymane przynajmniej do 31 maja
WRC: Toyota i M-Sport zadowolone z postępu prac nad hybrydami
WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Portugalii 2019: Tanak planuje utrzymać prowadzenie w niedzielę. Dramat Latvali

Sobotnie odcinki specjalne w Rajdzie Portugalii były bardzo wymagające. Przed ostatnim dniem zawodów na prowadzeniu jest Ott Tanak. Za Estończykiem plasuje się Kris Meeke, trzeci jest Thierry Neuville. Z walki o czołowe pozycje odpadł Jari Matti Latvala.

Sobotnie odcinki specjalne rozpoczęła próba Vieira do Minho (20,53 km), którą wygrał Kirs Meeke przed swoim zespołowym kolegą Jarim Matti Latvalą (+3,0s). Na najniższym stopniu podium uplasował się Sebastien Ogier (+4,6s), który wyprzedził Thierrego Neuville’a (+5,7s) i zamykającego najlepszą piątkę Otta Tanaka (+9,0s)

Drugą próbą był OS9 Cabeceiras de Basto (22,22 km), tutaj najlepszym czasem popisał się Jari Matti Latvala. Za Finem z niewielką stratą dojechał lider zawodów Ott Tanak (+0,4s), trzecią lokatę wywalczył dobrze dysponowany Kris Meeke (+2,8s). Za podium znaleźli się jeszcze Dani Sordo (+3,0s) i piąty Sebastien Ogier (+4,1s)

Trzecim odcinkiem specjalnym sobotniej rywalizacji był najdłuższy OS10 Amarante (37,6 km), gdzie drugim zwycięstwem z rzędu zaimponował Latvala. Tempo podkręcił Thierry Neuville (+4,2s), a Ott Tanak spokojnie kontrolował sytuację notując trzeci czas (+5,8s). Za “Titanakiem” na mecie zameldował się Esapekka Lappi (+6,0s), natomiast z piątym rezultatem znowu dojechał Sebastien Ogier (+6,3s)

Podczas drugiego przejazdu Vieira do Minho (20,53 km) swój rezultat poprawił Ott Tanak, który tym razem był o sekundę szybszy od poprzedniego zwycięzcy Krisa Meeke’a i o 4,5 sekundy lepszy od trzeciego Thierrego Neuville’a. Równym tempem dojechał do mety Sebastien Ogier (+5,4s), notując czwarty czas, a najlepszą piątkę Esapekka Lappi (+8,1s).

OS12 Cabeceiras de Batso (22,22 km) padł łupem belgijskiego kierowcy Hyundaia. Za liderem ekipy z Alzenau uplasował sie Kris Meeke (+2,1s), a Dani Sordo wywalczył trzeci czas ze stratą 3,4s do swojego zespołowego kolegi. Za tą trójką na mecie zobaczyliśmy duet Citroena, odpowiednio na czwartym miejscu Lappiego (+4,9s) i Sebastiena Ogiera (+5,5s). Ta próba okazała się pechowa dla Latvali, w jego Toyocie Yaris uszkodzeniu uległ amortyzator…

Sobotnie zmagania zamykał OS13 Amarante 2 (37,6 km), tym razem kolejne oesowe zwycięstwo dopisał na swoje konto Thierry Neuville, pokonując Krisa Meeke’a o 1,8s oraz trzeciego na mecie Sebastiena Ogiera (+3,5s), za którym uplasował się Lappi (+6,0s) i Sebastien Loeb (+11,5s). Dla Latvali był to koniec marzeń o dobrym wyniku w Portugalii, ponieważ nie udało się naprawić samochodu. Z podobnymi problemami borykał się Tanak:

“Po prostu uszkodziliśmy przedni amortyzator. Musimy utrzymać Krisa i Thierrego za sobą. Jeśli nie byłoby tych problemów, byłby to naprawdę dobry dzień. Jestem zadowolony z jazdy, cieszę się że jadę szybko. Nie przejmuje się. Jutro chcę mieć z tego radość” – podsumował Ott Tanak.

W klasyfikacji generalnej Rajdu Portugalii na prowadzeniu Ott Tanak, za nim Kris Meeke (+4,3s), trzeci jest Thierry Neuville (+9,2s), czwarty z nieco większą stratą Sebastien Ogier (+21,0s), piąty Lappi traci już ponad minutę do lidera (+1:37,5s)

 
Do Góry