51. Rajd Festiwalowy 2020 odwołany
Prodrive zainteresowany pomocą w budowie respiratorów w Wielkiej Brytanii
Pięć biegów w samochodach WRC od 2022 roku
Marcin Stefanik: “Tak naprawdę chciałem jeździć na motorze crossowym, a dopiero na drugim miejscu były rajdy” – wywiad
ERC: Rajd Wysp Kanaryjskich 2020 ostatnią rundą sezonu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Polski 2016: wygrał Volkswagen, lecz nie Ogier

To nie Ogier i Ingrassia byli bohaterami tegorocznych zmagań w Rajdzie Polski. Mistrzowie świata zajęli dopiero 6 pozycję. Główną rolę odegrał za to inny duet Volkswagena: Mikkelsen/Jæger, zwyciężając rywalizację w Mikołajkach. Trzecia załoga zespołu z Wolfsburga, Latvala/Anttila, ukończyła na 5 miejscu.

Wygrana w Polsce była dla norweskiego kierowcy drugą w karierze. Po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął w ubiegłorocznym Rajdzie Hiszpanii. – Załoga może być dumna ze swoich wyników. Walczyli dzielnie, nie poddawali się i zasłużyli na wygraną – mówił po zakończeniu zmagań Jost Capito, szef niemieckiego zespołu. Wygrana Mikkelsena była możliwa dzięki szybkiej i odważnej jeździe. Załoga wyruszała na trasę jako trzecia przez pierwsze dwa dni rajdu. Musiała więc zmagać się z warstwą luźnego żwiru zalegającego na drodze. Mimo to w pierwszej trójce ukończyła aż 15 z 21 odcinków specjalnych. Duet Volkswagena stoczył zaciętą walkę z Ottem Tanakiem i Raigo Mõlderem, którzy prowadząc, na końcu rajdu, przebili oponę. Uniemożliwiło im to wygraną, a niewielka strata Mikkelsena pozwoliła wskoczyć na pierwszy stopień podium.

Sebastien Ogier:

Gratulacje dla Andreasa i Andersa, którzy wykonali kawał dobrej roboty w rajdzie. Duży szacunek kieruję także w stronę Otta Tanaka. Jak zwykle w Polsce był bardzo szybki. Po Power Stage’u próbowałem go pocieszyć. To duży cios, kiedy jesteś tak blisko pierwszej wygranej w WRC i nie udaje się jej osiągnąć. To był trudny weekend dla Juliena i dla mnie, więc cieszę się, że przynajmniej udało się zebrać kilka punktów do klasyfikacji generalnej. Warunki były bardzo trudne, a nawierzchnia śliska. Dobrze, że udało się dowieść Polo w jednym kawałku. Nie mogę doczekać się powrotu do domu – do żony i syna. Otrzymałem tak wiele prezentów dla Tima, że może będę musiał kupić dodatkową walizkę.

Andreas Mikkelsen:

Fantastyczny koniec szalonego rajdu. Daliśmy z siebie wszystko, co mogliśmy. Wygrana była jedyną drogą, która mogła zrekompensować nam wczesną pozycję startową. Wiedzieliśmy, że możemy jeszcze dostać szansę i walczyć o zwycięstwo w tych nieprzewidywalnych warunkach. Kiedy ta szansa pojawiła się, skorzystaliśmy z niej. Wygrać rajd jest po prostu fantastycznie. Jest to pierwsze zwycięstwo razem z moim pilotem Andersem. Jesteśmy przyjaciółmi i wiele razem przeszliśmy. Przeżycia w Polsce były szczególne. Jednak kieruję wyrazy współczucia do Otta Tänaka i Raigo Mõldera, którzy stracili wygraną przed samą metą. Doświadczyłem czegoś podobnego w Szwecji w ubiegłym roku.

Jari-Matti Latvala:

Przede wszystkim gratulacje dla mojego kolegi z zespołu, Andreasa Mikkelsena. Pojechał fantastyczny rajd. To na pewno bardzo trudne dla Otta Tänaka stracić pierwsze miejsce gdy do mety było tak blisko, ale to podkreśla bezwzględny charakter naszego sportu. Dla mnie niedziela była najlepszym dniem Rajdu Polski. Niestety, znalazłem swój rytm zbyt późno. Mimo to, dobre czasy na OS-ach i drugie miejsce na Power Stage’u to przyzwoity wynik. Zdobyliśmy cenne punkty w klasyfikacji producentów. Następny w kolejce jest Rajd Finlandii – moja domowa impreza i punkt kulminacyjny roku. Nie mogę się go doczekać i będę przygotowywał się do niego jak najlepiej to tylko możliwe.

Na półmetku sezonu liderzy klasyfikacji generalnej Ogier/Antilla mają 51 punktów przewagi nad Mikkelsenem i Jægerem, którzy po wygranej w Polsce awansowali na drugą pozycję. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila są aktualnie na 4 miejscu, 75 punktów za liderami. Zespół Volkswagen Motorsport umocnił się także na prowadzeniu w klasyfikacji konstruktorów. Znajdujący się na drugiej pozycji Hyundai ma do niego stratę 61 punktów. Za wygraną w rajdzie przyznawane jest 25 oczek.
Do Góry