Kacper Wróblewski – “Musiałem nauczyć się pokory” – wywiad
Petter Solberg z fabrycznym zespołem w WRC?
Lista zgłoszeń do Rajdu Monte – Carlo 2020 opublikowana. Brakuje Polaków, 11 samochodów WRC
Hyundai zamierza walczyć o podwójną koronę
Podsumowanie sezonu i plany na 2020 rok okiem Kajetana Kajetanowicza
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Polski 2016 (OS6-10): Tänak pokazuje prędkość i wygrywa pierwszy dzień!

W PZM 73. Rajdzie Polski prowadzą po pierwszym dniu zmagań Ott Tänak i Raigo Mõlder w Fordzie Fieście RS WRC. Niewiele, bo tylko 4,2s za Estończykami są Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger (VW Polo R WRC). Na trzecim miejscu plasują się Hayden Paddon i John Kennard (+10,2s; Hyundai i20 WRC).

Pierwszy odcinek drugiej pętli padł łupem Tänaka, który pokonał na tej próbie dwa Hyundaie prowadzone przez Thierriego Neuvilla z Nicolasem Gilsoul i Paddona o 1,8s. Za nimi próbę ukończyli Sébastien Ogier i Julien Ingrassia w VW Polo R WRC (+2,0s) oraz Mikkelsen (+2,5s). Kolejny oes to kolejne zwycięstwo Tänaka, który znacznie zbliżył się do Mikkelsena. Estończyk na siódmej próbie był lepszy od Neuvilla o 2,4s. Na trzecim miejscu ex aequo oes ukończyli Ogier i załoga Citroena DS3 WRC – Craig Breen i Scott Martin (+3,0s). Mikkelsen tym razem stracił 3,2s. Trzeci odcinek popołudniowej pętli i trzeci z rzędu najlepszy rezultat Estończyka, który na tym oesie odebrał prowadzenie Mikkelsenowi. Tänak wygrał oes z czasem lepszym o 3,5s od Norwega. Trzeci ukończył Neuville (+4,7s), czwarty był Paddon (+5,5s), a piąty Stéphane Lefebvre i Gabin Moreau (+7,9s; Citroen DS3 WRC). Na czwartym odcinku pętli przebudził się Paddon. Nowozelandczyk był najszybszy na odcinku, pokonując Mikkelsena o 0,7s i Ogiera o 1,8s. Tänak tym razem był czwarty i stracił 1,9s. Na piątej pozycji razem dojechali Neuville oraz fiński duet w VW Polo R WRC – Jari-Matti Latvala i Miika Anttilla (+3,5s). Ci drudzy stoczyli zaciętą walkę o 6. miejsce w rajdzie z dwójką Citroenów, prowadzonych przez Breena i Lefebvra. Całą drugą pętlę ta trójka przeplatała się miejscami. Ostatni odcinek wygrali Ogier i Tänak. Na torze w Mikołajkach pokonali oni Neuvilla o 1,2s, Sordo o 1,3 i Lorenzo Bertelliego z Simonem Scatttolinem o 1,7s (Ford Fiesta RS WRC).

Pierwszy w generalce przed jutrzejszym dniem jest Tänak. – Mój najlepszy dzień w historii rajdu? Cóż, prowadzimy, więc tak. Złapaliśmy rytm w godzinach popołudniowych i cisnęliśmy. Czucie jest bardzo dobre. Zobaczymy, jak pojedziemy jutro. Jeśli wszystko zadziała dobrze, nie widzę żadnego powodu, dlaczego nie moglibyśmy walczyć. – Za nim na drugim miejscu jest Mikkelsen (+4,2s), a na trzecim Paddon (+10,2s). Czwartą pozycję zajmuje Ogier (+16,3s). Piątkę uzupełnia Neuville ze stratą 20,4s. Latvala obronił 6. lokatę i traci obecnie 36,6s do lidera. Za nim jest 7. Lefebvre (+39,4s) i 8. Breen (+41,1s). Dziesiątkę zamykają kierowcy M-Sportu, 9. Camilli (+58,6s) i 10. Østberg (1:06,7s).

W WRC-2 prowadzą Teemu Suninen i Mikko Markkula przed Esapekką Lappim i Janne Fermem o 4,6s (obie załogi Skoda Fabia R5). Na trzecim miejscu są Elfyn Evans i Craig Perry w Fordzie Fieście R5. Brytyjczycy tracą 21,9s.  Najlepsza z polskich załóg jest na 12. miejscu i są to Hubert Ptaszek i Maciek Szczepaniak w Fabii R5 (+2:50,7s), którzy na 9. odcinku mieli problemy z hamulcami. Za nimi jest inny polski duet – Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (+2:54,6s, Ford Fiesta R5). Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran po dobrym początku spadli na 15. lokatę (+4:10,4s). Mistrzowie Europy sporo czasu stracili na 7. OSie, ponieważ przebili oponę w swojej Fieście R5 i musieli zmieniać koło. Z rywalizacji wycofali się Yoann Bonato i Denis Giraudet (Citroen DS3 R5). Z rajdu odpadli również Pontus Tidemand z Jonasem Anderssonem (Skoda Fabia R5). Szwedzi jadący Skodą mieli wypadek na 9. odcinku specjalnym.

W WRC3 i JWRC na czele są Tempestini z Bernacchinim. Za nimi na podium plasują się Veiby i Skjaermoen (+12,8s), trójkę uzupełniają Folb i Le Floch (+2:21,8s). Wszyscy w Citroenach DS3 R3T. Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz (Peugeot 208 R2) są na szóstej pozycji w WRC3 (+3:56,2s).

Niestety druga polska załoga, Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur miała awarię skrzyni biegów na 9. odcinku specjalnym i musiała wycofać się z rywalizacji.

W rywalizaci DMack Fiesta Trophy przewodzą Brytyjczycy. Na czele Armstrong z O’Sullivanem, za nimi Greensmith i Gelsonimo (+16,6s) i Pryce z Furnissem (+18,0s). Jakub Brzeziński i Jakub Gerber są na piątym miejscu (+1:23,9s), tracą do czwartych Sousy i Magalhaesa 11,3s.

Już jutro kolejny etap – relacja na żywo tutaj!

You may also like
Do Góry