Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Sordyl i Korzeniowski wygrywają rajd i mistrzostwa!
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Kto, co, gdzie i kiedy?
Kajetan Kajetanowicz ma nadzieję na kolejny sezon w WRC
Sebastien Ogier i Elfyn Evans łączeni z Toyotą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: HRSMP, PPC, RO, KJS, RSMŚl

Rajd Mikołowsko-Żorski: Habaj i Lesiak w samochodach elektrycznych

W sobotę 23 kwietnia br. w Mikołowie rozpocznie się największa na Śląsku impreza motorsportowa – jubileuszowy, 5. Rajd Mikołowsko-Żorski. Przy tej okazji oprócz załóg rajdowych do miasta zawitają dziennikarze polskiej edycji miesięcznika „TopGear”, którzy na trasie miejskiego prologu sprawdzą możliwości samochodów… elektrycznych. Z elektrycznością i motoryzacją będzie związany też cały szereg atrakcji dla dzieci zorganizowany przez portal dla rodziców SilesiaDzieci.pl.

Mało kto dzisiaj zdaje sobie sprawę z tego, iż historia motoryzacji tak naprawdę rozpoczęła się od pojazdów napędzanych energią elektryczną – pierwsze takie konstrukcje pojawiły się już w połowie XIX w. Blisko 200 lat później samochody elektryczne nie tylko wracają do łask, ale też wyznaczają kierunki rozwoju motoryzacji na przyszłość. Redakcja polskiej edycji miesięcznika „TopGear” postanowiła przetestować przy okazji 5. Rajdu Mikołowsko-Żorskiego najnowocześniejsze modele w tej kategorii.

Elektrycznie na prologu

Na trasie superoesu w Mikołowie rywalizować będą zarówno współczesne rajdówki, jak i te sprzed lat, startujące w ramach Historycznego Rajdowego Pucharu Polski. My ze swojej strony do historii i teraźniejszości postanowiliśmy dodać kontekst przyszłości, czyniąc całą koncepcję imprezy motoryzacyjną podróżą w czasie, wyjaśnia Szymon Sołtysik, redaktor naczelny polskiej edycji magazynu „TopGear”.

Za kierownicą najnowszych modeli elektrycznych zobaczymy m.in. rajdowego samochodowego mistrza Polski – Łukasza Habaja – oraz rajdowego samochodowego mistrza Śląska – Jakuba Lesiaka. Wyruszą oni na trasę mikołowskiego prologu w sobotę ok. godz. 17.00.

W niedzielę dziennikarze „TopGear” odwiedzą Miasteczko Westernowe Twinpigs oraz będą obecni na rynku w Żorach, gdzie będzie miała miejsce ceremonia mety rajdu.

Konstruowanie i prądu ujarzmianie

W związku z 5. Rajdem Mikołowsko-Żorskim atrakcje czekają jednak nie tylko na miłośników motoryzacji. Przez cały dzień na mikołowskim rynku odbędzie się wiele wydarzeń adresowanych do dzieci. Impreza zorganizowana przez portalu SilesiaDzieci.pl rozpocznie się o godzinie 12.30. Na początek animatorzy z Centrum Edukido poprowadzą zajęcia, podczas których maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów m.in. z klocków Lego Education. Zajęcia przygotowane przez Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych będą doskonałą okazją, aby poznać właściwości magnesu i przekonać się, jaki jest jego związek z prądem elektrycznym.

Ewolucje na jednośladach

Profesjonaliści z Rowerowej Akademii Juniora przygotowali zapierający dech w piersiach pokaz efektownych ewolucji rowerowych. Sami uczestnicy zaś będą mieli okazję spróbować swoich sił na specjalnie zaaranżowanym dla nich torze przeszkód. Będzie też okazja, by przetestować hulajnogi elektryczne. Właściciel sklepu internetowego www.hulasklep.pl zaprezentuje, jakie są możliwości takich sprzętów, opowie o ich ekologicznym charakterze i o tym, jak mogą być wykorzystywane w życiu codziennym.

Muzyczne pokazy

O godz. 13.00 rozpocznie się występ znanego z pierwszej edycji programu You Can Dance Rafała „Tito” Kryli i jego zespołu NoGravitation. Zaraz po występie zaplanowano kilka bloków warsztatowych z samym mistrzem. Finałem będzie wielka bitwa na taniec, której zwycięzcy otrzymają nagrody.

O godz. 14.30 na dynamiczny, muzyczny show zaproszą Siostry Wajs & Stonoga, których piosenki można usłyszeć w największych stacjach radiowych i telewizyjnych. W trakcie godzinnego koncertu maluchy zostaną zaproszone przez artystki do wspólnej zabawy, podczas której będzie można wygrać ciekawe nagrody.

Dmuchańce i zabawy

Przez cały czas trwania imprezy dzieci będą mogły korzystać z dmuchańców przygotowanych przez Salę Zabaw Nibylandia. Będzie też malowanie twarzy i plecenie warkoczyków. O najmłodsze szkraby zadbają też animatorki z Sali Zabaw Kraina Czarów, które zorganizują ciekawe konkursy i zrobią dla każdego chętnego wymarzone zwierzątko z balonów. Zabawa potrwa do godz. 19.30.

Wszystkie atrakcje dla dzieci będą bezpłatne.
Do Góry