Pierre Budar wyjaśnia przyczyny odejścia Sebastiena Ogiera z Citroen Racing
Citroen Racing opuszcza WRC po odejściu Sebastiena Ogiera
57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Meksyku: Al-Attiyah wygrywa w WRC-2

Za nami dramatyczny i emocjonujący Rajd Meksyku. Rywalizacja w klasyfikacji generalnej była zacięta, jednak końcowe pozycje w tabeli były w większości przypadków konsekwencją błędów. Czołowe miejsca zdobyły ekipy, które ustrzegły się kapci i właściwie dobrały opony. Ale Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC), to nie tylko samochody klasy WRC.

„Cichymi bohaterami” większości rajdów są kierowcy rywalizujący w WRC-2. W mniej zaawansowanej technologicznie serii również nie brakuje walki o zwycięstwo do ostatniego odcinka specjalnego. Zawodników pretendujących do najwyższego stopnia podium na każdym rajdzie jest przynajmniej kilku. Stawka jest wysoka, ponieważ tytuł rajdowego Mistrza Świata WRC-2 zdecydowanie zwiększa szanse na starty w WRC w kolejnym sezonie.

134137_Fuchs03MEX15cm315ATrzecia runda WRC również „gościła” kierowców ścigających się przede wszystkim rajdówkami klasy R5 i RRC. Na starcie zobaczyliśmy 11. zawodników. Jurij Protasow zasiadający ponownie w samochodzie Ford Fiesta RRC, Jari Ketomaa w Fordzie Fiesta R5, Nasser Al-Attiyah w Fordzie Fiesta RRC i Stephane Lefebvre w Ctroenie DS3 R5, to faworyci, którzy mieli walczyć o podium w „drugiej lidze” Mistrzostw Świata.

Swój pierwszy start w sezonie obrońca tytułu z ubiegłego roku Nasser Al-Attiyah zaczął spokojnie, plasując się za Ukraińcem Jurijem Protasowem. Fin Jari Ketomaa miał problemy z hamulcami w swoim Fordzie Fiesta R5, a Francuz Stephane Lefebvre urwał koło w Citroenie DS3 R5 i nie liczył się w walce o czołowe lokaty. Spokojnie jechał Peruwiańczyk Nicolas Fuchs w Fordzie Fiesta R5. Sytuacja w tabeli wyglądała na ustabilizowaną. Błąd na OS El Brinco popełnił Katarczyk, obracając się i tracąc kilkanaście sekund. Dzięki temu Protasow z przewagą kilkudziesięciu sekund mógł być bardziej spokojny i bezpiecznie liderować w swojej klasie.

133999_Protasov03MEX15cm102Niestety problemy techniczne Ukraińca zmuszające go do zatrzymania się na odcinku specjalnym Otates 2 pozwoliły Nasserowi Al-Attiyahowi objąć prowadzenie w rajdzie. Do końca zmagań nie popełnił błędu i utrzymał swoją pozycję. Na drugie miejsce awansował Peruwiańczyk Nicolas Fuchs, po tym jak Jari Ketomaa musiał wymieniać półoś w swoim samochodzie. Ostatecznie Fin został sklasyfikowany na trzecim miejscu, a Jurij Protasow, pomimo awarii, na piątej pozycji tuż za Abdulazizem Al-Kuwarim, w kolejnej Fieście RRC, który zajął czwartą lokatę.

Sytuacja w tabeli po trzech rundach WRC-2 wygląda następująco: liderem jest Jari Ketomaa (40 pkt.), na drugim miejscu plasuje się Nasser Al-Attiyah (25 pkt.), a na trzeciej pozycji utrzymał się Stephane Lefebvre (25 pkt.), który ma siedem punktów przewagi nad Nicolasem Fuchsem
(18 pkt.).
Do Góry