ADAC Opel e-Rally Cup z 20 elektrycznymi Oplami Corsa
Oczekujemy na najnowszą generację samochodów Rally 3
Toyota zaprezentuje rajdowego Yarisa z napędem na przednią oś podczas Tokyo Auto Salon 2020
Skoda wycofuje się z WRC
Ott Tanak oczekuje walki w Hyundaiu na zdrowych zasadach
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Meksyku 2016 – zapowiedź

Pierwszy weekend marca to trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajd Meksyku. Po zimowych rajdach w Europie czas na upalne, szutrowe oesy Ameryki Północnej. Tegoroczna runda będzie liczyć prawie 400 km oesowych, w ciężkich warunkach na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. i przy wysokich temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza!

Na starcie w León stanie 30 załóg. Polskich kibiców ucieszy występ jedynego polskiego duetu Hubert Ptaszek / Maciek Szczepaniak w zespole Peugeot Sport Słowacja za kierownicą modelu 208 T16. Przypominamy, że podczas Rajdu Meksyku pojawi się większość czołówki WRC, m.in. Sébastien Ogier, Andreas Mikkelsen, Hayden Paddon, czy Mads Østberg. W Ameryce zabraknie Abu Dhabi Total World Rally Team, a więc nie zobaczymy Krisa Meeka, Stefana Lefebvre, czy Craiga Breena. W WRC-2 prócz Polaków pojadą m.in. Teemu Suninen, Nicolas Fuchs czy Armin Kremer. Zobacz listę zgłoszeń.

Rajd Meksyku w tym roku będzie liczyć 399,71 kilometrów oesowych podzielonych na 21 prób. Pierwszego dnia rajdu, czyli w czwartek, zawodnicy przejadą trzy bardzo krótkie odcinki o łącznej długości niecałych 6 kilometrów. W piątek odbędzie się już 7 odcinków specjalnych, w tym dwukrotny przejazd długiego El Chocolate (54,21km). Sobota to 9 oesów, aż 3 z nich to superoesy. Oprócz tego dwa razy kierowcy staną na starcie El Brinco, który roku temu był nieco dłuższy i był rozgrywany jako PowerStage. W ostatni dzień rajdu zawodnicy będą mieli do pokonania 2 odcinki – słynny i najdłuższy oes w kalendarzu WRC od 1983 roku Guanajuato (80,00km) oraz niespełna siedemnastokilometrowy PowerStage. Zobacz harmonogram.

Trochę historii…
– Pierwsza edycja Rajdu Meksyku odbyła się w 1979 roku, a do kalendarza WRC dołączył w 2004.
– W 2004 roku wygrał Markko Märtin.
– Sébastien Loeb wygrywał tu sześć razy (2006-2012, w 2009 roku rajd się nie odbył).
– W ubiegłym roku oraz w 2014 i w 2013 zwyciężał Sébastien Ogier.
– Robert Kubica zajął w 2015 roku 18. miejsce wygrywając 1 oes.
– Spektakularny wypadek zaliczył rok temu Ott Tänak, zyskując przydomek TiTänak.

Włącz relację na żywo z rajdu!

Ramówka relacji w TV:

[table id=118 /]
Do Góry