Hyundai rozważa drugi zespół w WRC
Subaru Poland Rally Team odchodzi z RSMP
57. Rajd Barbórka 2019 – Robert Luty i Marcin Celiński najlepsi w historykach
57. Rajd Barbórka 2019 – Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak ponownie najlepsi
57. Rajd Barbórka 2019 – 28 samochodów historycznych na liście
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajd Liepaja 2019: Oliver Solberg najmłodszym zwycięzcą w historii ERC!

Debiut Olivera Solberga na nawierzchni szutrowej za kierownicą Volkswagena Polo GTI R5 nie przeszkodził młodemu Norwegowi w odniesieniu pierwszej wygranej w Rajdowych Mistrzostwach Europy!

Dzięki pierwszemu miejscu w Rajdzie Liepaja 2019 Oliver Solberg jest najmłodszym triumfatorem zawodów zaliczanych do ERC w historii. Zdumiewająca jest dojrzałość oraz tempo jakie od początku zaprezentował syn rajdowego mistrza świata. Dziesięć z trzynastu wygranych odcinków specjalnych i przewaga 22,7 s nad drugim w klasyfikacji generalnej Aleksiejem Łukaniukiem – “to najważniejszy dzień w moim życiu. Nigdy wcześniej nie jeździłem tak dobrze, jak teraz. Nie wiem co powiedzieć. To jest niewiarygodne, nie mogę tego zrozumieć. To był tak doskonały rajd. Na przedostatnim odcinku specjalnym jechałem zbyt sztywno. Wtedy sobie pomyślałem, że zrobię to, co robiłem przez cały weekend i pojadę na całość. Wygrałem ostatni odcinek specjalny, jestem szczęśliwy” – komentował Oliver Solberg.

Aleksiej Łukaniuk pierwszy raz w sezonie nie miał większych problemów w czasie rajdu. Rosjanin przyznał, że jest pod presją i musi ukończyć rajd po nieudanych występach na początku zmagań. Za plecami Aleksieja uplasował się Martin Sesks, który w swoim debiucie w samochodzie klasy R5 wywalczył najniższy stopień podium w klasyfikacji generalnej oraz zwyciężył w ERC1 Junior. Na czwartej pozycji po kłopotach z chłodnicą dojechał Chris Ingram (+1:16,8s). Brytyjczyk umocnił się w klasyfikacji generalnej juniorów. Oczko niżej znalazła się nasza polska załoga Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (+2:17,7s) –“dla mistrzostw jest to bardzo dobre. My osiągnęliśmy nasze maksimum. Generalnie dla nas był to dobry weekend bez żadnych problemów. Zrobiłem jeden błąd wczoraj, ale jestem szczęśliwy” – opowiadał za metą Łukasz Habaj.

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek zajęli drugie miejsce w ramach Pucharu Abartha, zdobywając cenne doświadczenia na luźnej nawierzchni za kierownicą swojego “scorpiona” – “to był wspaniały weekend. Mieliśmy pewne problemy, to było trudno z tym samochodem, ale jest to idealna lekcja” – podsumował Dariusz Poloński

Fot. Oliver Solberg Fanpage
Do Góry