Sebastien Ogier nie żałuję współpracy z Citroen Racing
Pierre Budar wyjaśnia przyczyny odejścia Sebastiena Ogiera z Citroen Racing
Citroen Racing opuszcza WRC po odejściu Sebastiena Ogiera
57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Finlandii 2019 – Tanak na fotelu lidera przed finałem

Sobotni dzień Rajdu Finlandii minął pod znakiem uszkodzenia zawieszenia Krisa Meeke, bezbłędnej jazdy Otta Tanaka i Esapekka Lappiego oraz przebitej opony Latvali, który postanowił zadbać o punkty dla zespołu.

Sobota w Rajdzie Finlandii to mocne otwarcie Otta Tanaka, który już na porannej próbie pokazał, że nie zamierza odpuszczać. OS 12 PIHLAJAKOSKI 1 (14,42 km) Estończyk pokonał szybciej o 2,5s od drugiego Esapekka Lappiego, trzeci na mecie zameldował się Jari Matti Latvala (+3,1s). Za podium znalazł się jego kolega z zespołu Kris Meeke (+3,6s), a piąte miejsce wywalczył Andreas Mikkelsen (+4,9s).

Drugi odcinek specjalny dzisiejszej rywalizacji to legendarny OS13 PÄIJÄLÄ 1 (22,87 km), tutaj bardzo dobrym tempem popisali się wszyscy kierowcy Toyoty. Na pierwszym miejscu dojechał Kris Meeke, drugi linię mety przeciął Jari Matti Latvala (+1,1s), trzeci na czas uzyskał lider rajdu – Ott Tanak (+1,8s). Na czwartej pozycji sklasyfikowano Esapekka Lappiego (+5,8s), piąty był Sebastien Ogier (+9,1s)

Dla Krisa Meeke’a kolejna próba nie była już tak udana. OS14 Kakaristo (18,7 km) to uszkodzenie zawieszenia w Toyocie Yaris WRC Brtyjczyka i konieczność wycofania się z walki w sobotę. Problemy na odcinku specjalnym miał również Latvala, który przebił oponę najeżdżając na jeden z kamieni na drodze. Kłopotów unikał Ott Tanak, kolejny wygrany odcinek specjalny. Drugie miejsce wywalczył Esapekka Lappi (+8,1s), trzeci dojechał Andreas Mikkelsen (+8,6s), czwarty był Sebastien Ogier (+10,3s), piąty Thierry Neuville (+10,5s)

OS15 Leustu (10,5 km) to ponownie szybka jazda w wykonaniu dwóch kierowców Toyoty. Po przygodach na poprzednim odcinku specjalnym najszybciej nieco ponad dziesięć kilometrów pokonał Latvala, tuż za plecami Fina znalazł się Ott Tanak (+0,1s). Z delikatnie większą stratą na trzecim miejscu dojechał Esapekka Lappi (+1,8s). Równe tempo zaprezentował również Sebastien Ogier, czwarta lokata i 2,2s wolniej od lidera. Craig Breen zajął piąte miejsce 2,4s

Drugi przejazd Pihlajakoski (14,42 km) należał do Esapekka Lappiego, z drugim rezultatem w tabeli znalazł się Sebastien Ogier (+2,1s). Najniższy stopień podium dla Otta Tanaka (+3,7s) 0,1s za “Titanakiem” do mety dojechał Thierry Neuville (+3,8s), Andreas Mikkelsen zamknął najlepszą piątkę (+5,1s).

Najdłuższy odcinek specjalny to PÄIJÄLÄ 2 (22,87 km) i poprawa czasu Otta Tanaka względem pierwszego przejazdu. Pierwsza pozycja z przewagą dwóch sekund nad Esapekka Lappim, podium uzupełnił Jari Matti Latvala (5,9s), czwarty czas dla Sebastiena Ogiera (+6,2s), natomiast Craig Breen popisał się piątym rezultatem i stracił 6,6s do Tanaka.

OS18 Kakaristo 2 (18,7 km) i delikatna przewaga Lappiego nad Tanakiem (+0,5s), dwie sekundy słabszy czas dla Andreasa Mikkelsena (+2,5s), Latvala znalazł się za podium (+5,6s) i wyprzedził o 0,1s Craiga Breena (+5,7s) i Sebastiena Ogiera (+5,7s)

Zamykający dzisiejszą rywalizację OS19 Leustu (10,5 km) wygrał Andreas Mikkelsen jednak tuż za nim uplasował się Tanak (+0,1s), na podium wskoczył Thierry Neuville (+0,6s), czwartym czasem dzień skończył Latvala (+1,4s), w najlepszej piątce znalazł się jeszcze Sebastien Ogier (+2,2s).

“Esapekka Lappi jedzie naprawdę dobrze, mogę jedynie mu pogratulować, myślę bardziej o punktach dla zespołu, dlatego może zwolniłem delikatnie” – mówił za metą ostatniego dzisiaj odcinka specjalnego Latvala

“Bardzo dobry dzień, popołudnie było nawet lepsze niż się spodziewałem, bardzo ładny dzień” – relacjonował Lappi

“Dla nas udany dzień, “czysty dzień”. Zacząłem mocno naciskając, ale po południu jechałem bardzo czysto” – skomentował Ott Tanak

 

Przed ostatnim dniem Rajdu Finlandii klasyfikacja generalna TOP 5 wygląda następująco:

  1. Ott Tanak
  2. Esapekka Lappi (+16,4s)
  3. Jari Matti Latvala (+28,8s)
  4. Andreas Mikkelsen (50,5s)
  5.  Sebastien Ogier (+53,1s)
Do Góry