45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Kto, co, gdzie i kiedy?
Kajetan Kajetanowicz ma nadzieję na kolejny sezon w WRC
Sebastien Ogier i Elfyn Evans łączeni z Toyotą
Citroen może opuścić WRC
60 załóg w 45. Rajdzie Cieszyńskiej Barbórki 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Finlandii 2018: nowy pakiet aerodynamiczny tylko w Fieście Ogiera

fot. facebook/M-Sport

Trzy załogi zespołu M-Sport Ford są gotowe do rywalizacji w zbliżającej się rundzie mistrzostw świata – Rajdzie Finlandii. Wracając do startów w WRC po sześciu tygodniach, team zajmuje drugą pozycję w klasyfikacji producentów. Drugi w klasyfikacji kierowców jest także Ogier, reprezentujący barwy ekipy Malcolma Wilsona.

Fiesta aktualnego mistrza świata będzie nieco różniła się od aut Evansa i Suninena. Zmiana dotyczy pakietu aerodynamicznego, testowanego przez zespół. Zmodyfikowany nieco został tył auta, a szczególnie zderzak i dyfuzor. Ze względu na brak dostępności nowych części, tylko rajdówka Ogiera będzie w nie wyposażona podczas zawodów w Finlandii.

Malcolm Wilson, szef zespołu:

To była długa przerwa [od ostatniego startu – przyp. red.], ale nasze wysiłki nie zostały przerwane, a zespół pracował przez całą dobę, aby nowy pakiet aero był gotowy na Finlandię. Na razie wyposażamy w niego tylko jeden samochód, ale jesteśmy przekonani, że da to Sébastienowi i Julienowi jakiś bonus.

Naszym celem na drugą połowę sezonu jest zmniejszenie dystansu do rywali we wszystkich trzech klasyfikacjach. Z pewnością zrobimy wszystko, co w naszej mocy i jestem przekonany, że możemy zapewnić dobre wyniki w pozostałych rajdach – począwszy od Finlandii.

Wszyscy wiemy, jak silna będzie konkurencja, ale Fiesta spisała się bardzo dobrze tutaj w zeszłym roku i mamy trzech kierowców, którzy są zdolni zająć dobre miejsca. Sébastien jest byłym zwycięzcą w Finlandii, Elfyn był na drugim miejscu w zeszłym roku, a Teemu znalazł się tak blisko podium w domowej imprezie, która była dopiero jego drugim startem w aucie klasy WRC.

Nie mam wątpliwości, że czeka na nas kolejny ekscytujący Rajd Finlandii i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co możemy osiągnąć.

Sébastien Ogier:

To najszybsze wydarzenie w kalendarzu. Przy takich prędkościach liczy się każda dziesiąta sekundy. Konkurencja będzie wyjątkowo silna, ale inżynierowie i projektanci z M-Sport i Ford Performance pracują niestrudzenie, aby zapewnić nam najlepszą możliwą pozycję.

Mamy trochę aerodynamicznych aktualizacji z tyłu samochodu, które, mamy nadzieję, poprawią osiągi. Nadal jednak będziemy musieli wykonać poprawnie absolutnie wszystko w ciągu weekendu, jeśli chcemy walczyć o najlepsze wyniki.

Elfyn Evans:

Długi czas upłynął od naszego ostatniego startu, ale nie siedzieliśmy bezczynnie! Zespół pracował bardzo ciężko, mieliśmy dobre testy. Zaangażowałem się także w prace PR-owe z Fordem i Red Bullem.

Brałem udział w reklamie nowej Fiesty ST – świetnego małego samochodu – a także za kierownicą Fiesty WRC nagrywaliśmy klip promocyjny z Red Bullem przed Goodwood Festival of Speed. Sama impreza była świetna, ale teraz jesteśmy gotowi, aby wrócić do zmagań i rozpocząć drugą połowę sezonu jednym z najważniejszych wydarzeń roku – Rajdem Finlandii.

Teemu Suninen:

Mieliśmy naprawdę dobre testy i czujemy się gotowi i przygotowani na rajd. Przejechaliśmy ponad 200 kilometrów treningowych. Zaczynaliśmy od set-up’u, który znaleźli wcześniej moi koledzy z drużyny. Cała nasza trójka jeździ z całkiem podobnym ustawieniem, więc trzeba było zrobić tylko kilka małych potwierdzeń i samochód jest naprawdę szybki.

Zbliżając się do wyniku z zeszłego roku [czwarte miejsce], najlepsza trójka jest moim ostatecznym celem. To może być trudne do osiągnięcia, ale damy z siebie wszystko. W końcówce rywalizacji niewiele decyduje czy jesteś trzeci czy szósty!
Do Góry