M-Sport z problemami finansowymi przez COVID-19
Testy wstrzymane przynajmniej do 31 maja
WRC: Toyota i M-Sport zadowolone z postępu prac nad hybrydami
WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Chile 2019: Ott Tanak zdominował piątkową rywalizację

Pierwszy dzień Rajdu Chile 2019 dla wielu był bardzo dużą niewiadomą. W nowych warunkach, szczególnie na najdłuższym piątkowym odcinku specjalnym El Puma, najlepiej radził sobie Ott Tanak, dzięki temu jego przewaga nad rywalami wydaje się dość bezpieczna.

Rywalizację w nowym dla wszystkich zespołów Rajdzie Chile otworzył odcinek specjalny El Pinar (11,17 km). Na tej próbie swoim doświadczeniem w Rajdowych Mistrzostwach Świata popisali się Jari Matti Latvalai Kris Meeke, którzy uzyskali taki sam czas, wyprzedzając Walijczyka Elfyn Evansa (+2,1s). Czwarty dojechał Sebastian Ogier (+2,6s), a najlepszą piątkę zamknął Ott Tanak (+2,9s).

Drugim odcinkiem specjalnym był najdłuższa piątkowa próba El Puma 1 (30,72 km), to na niej Ott Tanak po raz pierwszy zapisał się na listę oesowych zwycięzców w Rajdzie Chile. Za popularnym “Titanakiem” na mecie z drugim rezultatem pojawił  się Sebastian Ogier (+3,2s), dalej w tabeli widniał lider klasyfikacji generalnej Thierry Neuville (+6,6s). Za podium znalazł się Kris Meeke (+15,3s), który wyprzedził zespołowego kolegę Jariego Mattiego Latvalę o sekundę (+16,3s).

Trzydzieści kilometrów walki na El Puma nie pozwoliło nabrać oddechu zawodnikom, ponieważ OS3 był Espigado (22,26 km), gdzie różnice pomiędzy poszczególnymi załogami były niewielkie. Najlepiej poradził sobie Thierry Neuville, jednak za jego plecami bardzo blisko znaleźli się Jari Matti Latvala (+0,2s) i trzeci Ott Tanak (+0,7s). Na czwartej pozycji z nieco większą stratą do lidera dojechał Sebastian Ogier (+3,9s). W piątce “zmieścił się” jeszcze Sebastian Loeb (+11,2s).

Drugi przejazd OS El Puma po raz drugi padł łupem Otta Tanaka. Doskonałym tempem popisał się Sebastian Loeb, który w trudnych warunkach stracił do doskonale dysponowanego kierowcy Toyoty 9,8s. Za “Super Sebem” na mecie znaleźli się Jari Matti Latvala (+10,7s), dalej na czwartym miejscu Sebastian Ogier (+11,2s) oraz piąty Elfyn Evans (+12,4s)

Przedostatnim odcinkiem specjalnym pierwszego dnia Rajdu Chile, był Espigado 2 (22,26 km), tutaj również większych szans rywalom nie dał Ott Tanak. Ponownie na bardzo dobrym drugim miejscu uplasował się Sebastian Loeb (+3,7s), za nim jego rodak Sebastian Ogier (+5,8s), a z czwartym czasem dojechał również konkurencyjny od początku dnia Jari Matti Latvala (+5,8s). Piątą pozycję wywalczył Kris Meeke (+7,1s)

Piątkową rywalizację zamykał OS6 Concepcion -Bicentenario (2,2 km), na tej krótkiej próbie wzrost formy wykazał “Super Seb”, który coraz lepiej odnajdywał się w zmiennych warunkach Rajdu Chile. Za Loebem uplasował się Thierry Neuville (+0,6s), trzecie miejsce należało do Krisa Meeke’a (+2,0s). Lider zespołu Citroena, Sebastian Loeb ukończył dzień na czwartym miejscu, pokonując piątego Jariego Matti Latvalę (+2,3s)

Po pierwszym dniu Rajdu Chile stosunkowo ciasno w czołówce. Na prowadzeniu Ott Tanak, za nim Sebastian Ogier (+22,4s), trzeci Jari Matti Latvala (+28,8s), czwarty jest Thierry Neuville (+29,5s), piąty Kris Meeke (+46,5s), szósty Sebastian Loeb (+48,7s) i jest ostatnim kierowcą, którego strata do lidera nie przekraczała minuty.
Do Góry