57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Sordyl i Korzeniowski wygrywają rajd i mistrzostwa!
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Kto, co, gdzie i kiedy?
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Quentin Gilbert liderem JWRC

Wykorzystując swoje doświadczenie w Rajdowych Mistrzostwach Świata, Quentin Gilbert i Renaud Jamoul wygrali inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów (FIA Junior WRC). Francuska załoga startująca Citroenem DS 3 R3-Max pokonała drugiego na mecie Niemca Christiana Riedemanna i trzeciego Norwega, Ole Christiana Veiby’ego. Gilbert wygrał także rywalizację w WRC-3 oraz wśród samochodów napędzanych na jedną oś.

W pierwszej rundzie wystartowało dziesięć załóg. Najpierw prowadzenie objął Irlandczyk Daniel McKenna, który liderował po pierwszych, czwartkowych próbach. Spóźnił się jednak na start do drugiego odcinka i dostał 2 minuty 20 sekund kary, przez co spadł aż na szóste miejsce. Skorzystał tego wspominany wcześniej Gilbert i zaczął budować swoją przewagę. Drugi praktycznie do końca piątku był jego rodak, Terry Folb. Praktycznie, bo na ostatniej próbie tego etapu w jego DS 3 awarii ulega silnik i Francuz wycofuje się z rajdu. Jego losy podzielił także McKenna, u którego zepsuła się skrzynia biegów.

Gdy pierwsze miejsce było już raczej pewne, walka rozgrywała się pomiędzy Norwegiem Veiby i Niemcem Riedemannem. Ten drugi odrobił na sobotnich odcinkach ponad dwie minuty i przed niedzielnymi plasował się już tylko 10,7s za drugim w klasyfikacji Norwegiem.

Finałowy etap to spokojna jazda Gilberta do mety po zwycięstwo. – Wygrana to wspaniały początek sezonu. Zespół wykonał fantastyczną pracę i nasz DS 3 pracował jak marzenie. Udało się pojechać naprawdę dobrze, choć ostatni etap był bardzo trudny, ponieważ musieliśmy utrzymywać pozycję. Podejmowaliśmy dobre decyzje przy wyborach opon i przez to mogłem jechać szybko. Teraz musimy jeździć tak do końca sezonu!

Riedemann cisnął jednak wystarczająco mocno i na przedostatnim odcinku awansował na drugą lokatę. – Jestem bardzo szczęśliwy z ukończenia na drugim miejscu mojego pierwszego Monte Carlo. To naprawdę trudny rajd. Poprawialiśmy się z odcinka na odcinek i ten wynik jest nagrodą za to. W Portugalii będziemy poznawać nowe drogi. Zaczynam czuć, że jestem już trochę doświadczony na szutrach, więc musimy zrobić dobry wynik aby walczyć o mistrzostwo.

Trzecie miejsce wywalczył Ole Christian Veiby, praktycznie debiutujący na asfaltach. – Nie mogę w to uwierzyć, że ukończyliśmy pierwszą rundę FIA Junior WRC na podium! To niesamowite. Brałem udział do tej pory tylko w jednym rajdzie asfaltowym. Jestem bardzo szczęśliwy i nie mogę doczekać się kontynuacji sezonu w DS 3!

Końcowa klasyfikacja:
1. Quentin Gilbert / Renaud Jamoul 4:08:32,7
2. Christian Riedemann / Michael Wenzel +2:23,7
3. Ole Christian Veiby / Anders Jaeger +2:12,3
4. Simone Tempestini / Matteo Chiarcossi +5:28,4
5. Yohan Rossel / Benoit Fulcrand +11:27,7
6. Alessandro Re / Giacomo Ciucci +12:04,5
7. Kornel Lukacs / Mark Mesterhazi +20:02,4
8. Charlotte Dalmasso / Marine Delon +39:10,4
Do Góry