Znalezienie zastępstwa dla Rajdu Chile 2020 nadal możliwe
ADAC Opel e-Rally Cup z 20 elektrycznymi Oplami Corsa
Oczekujemy na najnowszą generację samochodów Rally 3
Toyota zaprezentuje rajdowego Yarisa z napędem na przednią oś podczas Tokyo Auto Salon 2020
Skoda wycofuje się z WRC
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC, RSMP

PZM 75. Rajd Polski 2018: Griazin liderem, wypadki Polaków i Mistrza Europy

Drugi dzień rywalizacji w PZM 75.Rajdzie Polski przyniósł wiele emocji. Szutrowe odcinki specjalne okazały się bardzo wymagające dla wielu zawodników. Łukjaniuk, Pieniążek i Wróblewski nie zaliczą występu w rundzie mistrzostw Europy do udanych. 

Sobotnia rywalizacja wystartowała od dobrze znanego kibicom OS2 Paprotki1 (15,22km), gdzie najlepiej pojechał Mikołaj Griazin – “jestem lekko zaskoczony. Brakuje czystej linii przejazdu, w niektórych zakrętach musiałem redukować do pierwszego biegu, było grząsko”. Świeżo upieczony mistrz europy, Aleksiej Łukjaniuk zameldował się 1,8s za Griazinem – “Nie wiem, czuję ból w ciele. Mamy nowe opony, ale raczej nie był to najlepszy wybór, zrobiliśmy kilka małych błędów” – podsumował Rosjanin. Na najniższym stopniu podium znalazł się Jari Huttunen (+4,1s). Na doskonałej czwartej pozycji dojechał Łukasz Pieniążek – “Było bardzo, bardzo ślisko, lekko wypadliśmy, musimy skoncentrować się na następnych odcinkach i dalej naciskać”– powiedział Pieniążek.

Niestety kolejny odcinek specjalny nie był szczęśliwy dla dwóch kierowców. Pierwszy na OS3 Świętajno (19,60km) odpadł z rywalizacji Łukasz Pieniążek. Aktualnie nie do końca znamy przyczyny wypadku. Pewne jest, że nie zobaczymy polskiej załogi w ostatnim dniu Rajdu Polski. Drugim pechowcem był Aleksiej Łukjaniuk. Uderzenie przy dużej prędkości mocno uszkodziło prawą tylną część samochodu. Na szczęście każdej z tych załóg nic poważnego się nie stało.
Kolejnym oesowym zwycięstwem popisał się Griazin. Za nim dojechał Huttunen (+5,7s), a jako trzeci linię mety przeciął Chris Ingram (+17,4s). W najlepszej piątce znalazło się jeszcze dwóch Polaków Miko Marczyk (+24,0s) i Łukasz Habaj (+24,2s).

Trzeci najlepszy rezultat w sobotę należał ponownie do Mikołaja Griazina. OS4 Stare Juchy1 (13,31km) to pokaz możliwości kierowcy Skody Fabii. Drugie miejsce z coraz mniejszą stratą do lidera wywalczył Huttunen (+1,4s). Pierwsze miejsce na oesowym podium zapisał Fabian Kreim, szybki niemiecki kierowca, który tym razem zanotował +14,2s straty do lidera. Na doskonałym czwartym miejscu dojechał Grzegorz Grzyb (+14,9s) – “czas jest niezły. Jesteśmy przed Habajem, to dla nas ważne.Przed odcinkiem nie spodziewałem się, że będzie tak dobrze” – mówił Grzyb za metą odcinka.

Ostatnia próba porannej pętli OS5 Mikołajki MAX1 (9,13km) nie był udany dla Kacpra Wróblewskiego. Mistrz Polski w ośce miał groźnie wyglądający wypadek. Pilot został przewieziony na profilaktyczne badania do szpitala. Na czele bez zmian. Bezpośredni pojedynek pomiędzy Mikołajem Griazinem, a Jarim Huttunenem, który tym razem na mecie zameldował się z takim samym czasem, jak lider zawodów. Coraz lepsza postawa Mikołaja Marczyka, trzeci rezultat (+5,5s) – “jest to trudne. Myślę, że mogę jechać szybciej, ale na ten moment zbliżanie się do granicy nie jest potrzebne” – podsumował Marczyk.

Druga pętla nie przyniosła niespodzianki. Pierwsze skrzypce należały do Mikołaja Griazina. Tradycyjnie na drugiej pozycji dojechał Huttunen (+2,7s), a drugi raz na podium stanął Fabian Kreim (+11,4s). Trzynaście sekund za liderem uplasował się Łukasz Habaj, a jedną dziesiątą sekundy wolniej dojechał Tomasz Kasperczyk. Tak wyglądała najlepsza piątka na OS6 Paprotki 2 (15,22km)

OS7 Świętajno 2 (19,60km) nie zmienił układu w najlepszej dwójce. Nadal niepokonany był Griazin, a pewnie na drugiej pozycji dojeżdżał Huttunen (+0,3s). Mimo jazdy z marginesem błędu na podium uplasował się Mikołaj Marczyk (+10,6s) – “jesteśmy całkiem zadowoleni. Lubię ten odcinek, a drugim razem było łatwiej” – mówił za metą popularny Miko.

OS8 Stare Juchy 2 (13,31km) to przerwanie dominacji Mikołaja Griazina. Jari Huttunen pokonał ten ponad trzynastokilometrowy odcinek szybciej o półtorej sekundy od lidera rajdu. Trzecia lokata dla Chrisa Ingrama (+6,6s). Podobnie tabela wyników wyglądała po OS9 Mikołajki MAX2 (9,13km). Tutaj po raz drugi najlepiej pojechał Jari Huttunen, drugi dojechał Griazin (+1,6s), a podium zamknął Ingram (+3,9s)

Klasyfikacja generalna dla mistrzostw Europy w PZM 75. Rajdzie Polski wygląda następująco:
1. Mikołaj Griazin
2. Jari Huttunen (+11,0s)
3. Chris Ingram (+1:33,3s)
4. Fabian Kreim (+1:35,0s)
5. Mikołaj Marczyk (+1:59,5s)

Dla Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski najlepsza piątka PZM 75. Rajdu Polski to:
1. Mikołaj Marczyk
2. Grzegorz Grzyb (+5,5s)
3. Łukasz Habaj (+12,1s)
4. Tomasz Kasperczyk (+53,8s)
5. Łukasz Byśkiniewicz (+2:53,5s)

Foto: www.fiaerc.com
Do Góry