Kacper Wróblewski – “Musiałem nauczyć się pokory” – wywiad
Petter Solberg z fabrycznym zespołem w WRC?
Lista zgłoszeń do Rajdu Monte – Carlo 2020 opublikowana. Brakuje Polaków, 11 samochodów WRC
Hyundai zamierza walczyć o podwójną koronę
Podsumowanie sezonu i plany na 2020 rok okiem Kajetana Kajetanowicza
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Terenowe

Powrót na trasę

Po odwołaniu odcinka specjalnego nr 9 karawana Dakaru dojechała do Chilecito. W czwartek zawodnicy będą rywalizować na przedostatniej próbie sportowej na etapie do San Juan.

Sytuacja na trasie
Wskutek tragicznego w skutkach osunięcia gruntu, które zablokowało trasę rajdu około 100 km na północ od miasta Salta, uczestnicy Dakaru nie byli w stanie pokonać części ósmego etapu zaczynającego się w Uyuni w Boliwii. Dotarcie do Salty drogą alternatywną zabrało zawodnikom sześć do siedmiu godzin, podczas gdy w normalnych warunkach powinno wystarczyć nie więcej, niż dwie i pół godziny. Dlatego organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu odcinka nr 9 zaplanowanego na środę na trasie z Salty do Chilecito. 11 stycznia wszyscy uczestnicy Dakaru (zawodnicy, załogi serwisowe, czyli assistance, zespoły organizacji i logistyki, medyczne, media itd.) dotarli na biwak w Chilecito, aby w czwartek powrócić na trasę.

Solidarność
Dwie osoby zginęły, a czterdzieści rodzin straciło domy w wyniku katastrofy naturalnej, która nawiedziła wioskę Volcán, położoną na północ od Salty. Dyrekcja Rajdu Dakar postanowiła oddać swoje zasoby medyczne i logistyczne do dyspozycji lokalnych władz, aby wspomóc je w tej krytycznej sytuacji.

Walka do mety
Na trzy dni przed końcem rajdu, faworyci zapowiadają walkę aż do mety. Etap dziesiąty odbędzie się zgodnie z planem na trasie o łącznej długości 751 km, z czego odcinek specjalny będzie liczył 449 km dla wszystkich kategorii. Długa, trudna technicznie pierwsza sekcja próby sportowej ustąpi miejsca szybszej, ale i trudniejszej nawigacyjnie partii. Nie będzie miejsca na błąd.

Sam Sunderland zapowiada walkę o obronę pozycji lidera w kategorii motocykli. Brytyjczyk ma blisko 21 minut przewagi nad Pablo Quintanillą z Chile.

Sébastien Loeb z zespołu Peugeot jest liderem klasyfikacji samochodów. 9-krotny mistrz świata WRC toczy heroiczny pojedynek ze swoim rodakiem i kolegą z zespołu, ubiegłorocznym zwycięzcą Stéphanem Peterhanselem, a na trzy dni przed końcem rajdu dzieli ich niewiele ponad półtorej minuty. Kolejny kierowca zespołu spod znaku lwa, także Francuz Cyril Despres traci do lidera ponad 17 minut. On również nie powiedział ostatniego słowa.

W walce o zwycięstwo w kategorii quadów pozostało trzech zawodników. Liderem jest Rosjanin Kariakin, przed Francuzem Dutrie i Casale z Chile, którego strata do lidera wynosi niewiele ponad 10 minut.

Najtrudniej jest typować zwycięzcę w klasyfikacji ciężarówek. Na czele widnieją dwie załogi Kamazów – Sotnikow i Nikołajew, a trzeci Gerard de Rooy w swoim Iveco traci zaledwie 2′20″ do lidera!

Liczba dnia
248. Tyle pojazdów pozostało na trasie rajdu 10 dni po starcie w Asunción, w tym 109 motocykli, 23 quady, 68 samochodów i SSV oraz 48 ciężarówek.
Do Góry