Kajetan Kajetanowicz pojedzie w siedmiu rundach WRC 3
4. Rally Ireco Motorsport – 1. runda MRF Tarmac Masters 2020 – ponad 100 załóg na wirtualnej liście zgłoszeń
FIA Rally Star – nowe szczegóły
Chorwacja zainteresowana rundą WRC
WRC: przetarg na układ hybrydowy już w kwietniu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RO, KJS, RSMŚl

Pięć rund w kalendarzu RSMŚL 2017

Fot. Fortuna Rally Team

Organizatorzy i OKSS w Katowicach zakończyli pracę nad kalendarzem imprez samochodowych, w którym zaplanowano rundy RSMŚl 2017. W tym roku podobnie jak w latach poprzednich odbędzie się spotkanie z zawodnikami, na którym z dyrektorami rajdów zostaną przedstawione rundy, omówiony kalendarz, regulamin cyklu z propozycjami zawodników, które napłynęły do okręgu.

Sezon rozpocznie się 13 maja od 7. Rajdu Zamkowego. Następnie zawodnicy udadzą się do Bochni, gdzie rozegrany zostanie 5. Rajd Ziemi Bocheńskiej im. Janusza Kuliga (2-3 czerwca). Trzecią rundę RSMŚL 2017 stanowić będzie 63. Rajd Wisły (15-16 września), a czwartą Rajd Śląska (14-15 października). Rywalizacja zakończy się 18 listopada 43. Rajdem Cieszyńska Barbórka. 

Jacek Spentany, Przewodniczący OKSS ZO PZM w Katowicach:

Poznaliśmy regulamin RO 2017, w którym najważniejsze zmiany dla zawodników to dopuszczone samochody z RSMP bez ograniczeń w postaci zwężek jak było to w przypadku klasy RO 4WD. Wydłużono kilometry odcinka specjalnego i łącznej długości prób sportowych, jak również nie ma średniej prędkości na przejazd odcinka. Można w pierwszym momencie odnieść wrażenie, że będzie szybciej i więcej, jednak nie wolno nam zapominać o najważniejszej kwestii, czyli bezpieczeństwie, więc nie oznacza to wzrostu prędkości i likwidacji szykan na odcinkach. Na pewno nie w miejscach, gdzie będzie to podyktowane względami bezpieczeństwa. Priorytetem i najważniejszym zadaniem organizatorów jest zawsze bezpieczeństwo kibiców i zawodników. Musimy pamiętać o rajdach samochodowych jako dyscyplinie sportu wysokiego ryzyka i również pracować nad poprawą bezpieczeństwa zawodników w samochodach. Dlatego cieszy mnie fakt zainteresowania z ich strony systemem FHR, to coś pozytywnego, że mamy w ostatnim czasie to narzędzie na wyposażeniu załóg w RO. Oczywiście są głosy mówiące o kosztach, ale tu również pracujemy nad rozwiązaniami, aby nikogo nie odstraszać, a raczej edukować i zachęcać do stosowania wszystkich narzędzi, jakie mogą poprawić bezpieczeństwo.

Patrząc, jak wyglądały ostatnie sezony RSMŚl, dla zawodników były całkiem niezłe, również dla organizatorów z rosnącą frekwencją przebiegły w sposób bezpieczny, ale też zdarzały się nam problemy organizacyjne. Niestety w obszarze rosnących kosztów nie możemy już tak optymistycznie patrzeć w rozwój, który był chyba za szybki i doprowadził to wygórowanych wymagań dot. organizacji rajdu. Niektóre budżety organizatorów wzrosły dwu lub nawet trzykrotnie na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Poziom, jaki mamy obecnie jest wysoki, patrząc na rajdy śląskie z początku cyklu RSMŚl. Produkt jest dobry, ale trzeba uważać, aby go nie stracić.

Myślę, że dzisiejsze zmiany w regulaminie RO to doprecyzowanie, dokończenie pomysłów z poprzednich lat i teraz nastąpi „zamrożenie” przepisów. Musimy mieć stabilizację na następne lata tak, aby skupić się na innych obszarach, którym poświęcało się mniej czasu. Takie zadania stawiamy przed organizatorami i OKSS myśląc już o 2018 roku. Obecnie planujemy 5 rund w kalendarzu, ale myślimy o nowych rajdach, może systemie rotacyjnym. W tym roku znika z kalendarza Rajd Opolski, co nie znaczy, że nie będzie go w następnych latach. Największą niespodzianką jest zmiana terminu Rajdu Mikołowskiego, który będzie stanowił rundę RSMP połączona z RSMŚl w październiku z roboczą nazwą Rajd Śląska. To wielkie wyzwanie dla organizatorów, OKSS i całego środowiska sędziów w okręgu. Mamy jeszcze Rajd Wisły, któremu będzie towarzyszyć drugi raz z rzędu runda HRSMP. Podobnie jak rok temu współpracujemy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i liczymy na patronat Pana Marszałka. Nie chcę zdradzać szczegółów projektów, nad którymi pracujemy, część z nich przedstawimy na spotkaniu z zawodnikami, na które zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych, nie tylko załogi Śląska i Małopolski.  

Spotkanie odbędzie się 12 lutego (niedziela) o godz. 17:00 w ZO PZM Katowice ul. Łabędzia 6.

Kalendarz RSMŚL 2017:

  • 7.Rajd Zamkowy  (13-14 maja)
  • 5.Rajd Ziemi Bocheńskiej im. Janusza Kuliga  (2-3 czerwca) 
  • 63.Rajd Wisły  (15-16 września)
  • Rajd Śląska  (14-15 października) 
  • 43.Rajd Cieszyńska Barbórka  (17-18 listopada)
Do Góry