Julien Ingrassia – “jazda po asfalcie jako pilot jest dużo trudniejsza” – wywiad
Rajd Hiszpanii 2019 – rywalizacja na siedemnastu odcinkach specjalnych
Citroen wystawi trzy samochody w Australii
Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

OS 14: Kubica poza drogą za metą lotną

Czternastym odcinkiem specjalnym Rajdu Monte Carlo jest La Bollene Vesubie – Sospel (31,66km), z chyba najsłynniejszym rajdowym miejscem na świecie, czyli przełęczą Col de Turini. Tegoroczna wersja rozgrywana jest w jego pełnej długości, z dodatkowymi kilometrami z mety w Moulinet do Sospel. Po serii ciasnych nawrotów zawodnicy wspinają się na wysokość 1607 metrów, a następnie, po przełęczy, rozpoczyna się spadanie, któremu często towarzyszą płaty śniegu i tzw. “black ice”.

Niestety próba nie była szczęśliwa dla Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka (Ford Fiesta RS WRC). Polska załoga wypadła z trasy na ostatnim zakręcie, za metą lotną. Aktualnie Kubica ma szósty czas na odcinku (przejechał metę lotną), jednak nie będzie już kontynuował jazdy. Kris Meeke najechał na wypadek Polaka. – Wypadł na mecie odcinka. Zatrzymałem się i rozmawiałem z nim, powiedział, że uszkodził się pedał hamulca i uderzył w ścianę. Fiesta RS WRC polskiego zawodnika ma urwane oba koła po lewej stronie.

Odcinek wygrał Sebastien Loeb (Citroen DS 3 WRC). – Było dobrze, trochę śniegu, ale nie za dużo. Drugi był kolejny zawodnik Citroen Racing, Mads Ostberg (+8,8s). – Dobry odcinek, dobry rytm. To piękna próba.

Trzecią pozycję zajął Thierry Neuville (+11,8s, Hyundai i20 WRC). – Było dobrze, bardzo trudne warunki na niektórych hamowaniach. Widziałem dużo ludzi, w szczególności bardzo blisko jednej ze ścian – ja również byłem blisko niej. Dani Sordo, kolejny zawodnik Hyundai Motorsport, był czwarty (+18,3s). – Trudne i bardzo, bardzo złe warunki w niektorych miejscach.

Piąty wynik to Sebastien Ogier, lider rajdu (+22,1s, Volkswagen Polo R WRC). – Było dobrze, lepsze warunki niż się spodziewałem. Myślałem, że będzie więcej śniegu wyciągniętego z poboczy przez poprzedzające samochody.

Po odcinku liderem Ogier, drugi jest Latvala (+58,8s), trzeci Mikkelsen (+2:10,6s). Czwartą pozycję zajmuje Ostberg (+2:31,5s), piąty jest Sordo (+3:10,1s). Tylko 0,2s za nim kolega z zespołu, Neuville (+3:10,3s). Siódme miejsce to Evans (+5:18,1s), ósmy jest Loeb (+8:37,2s), Prokop (+9:36,8s), dziesiątkę zamyka Meeke (+10:58,3s). Do końca rajdu pozostał już tylko power stage.
Do Góry