51. Rajd Festiwalowy 2020 odwołany
Prodrive zainteresowany pomocą w budowie respiratorów w Wielkiej Brytanii
Pięć biegów w samochodach WRC od 2022 roku
Marcin Stefanik: “Tak naprawdę chciałem jeździć na motorze crossowym, a dopiero na drugim miejscu były rajdy” – wywiad
ERC: Rajd Wysp Kanaryjskich 2020 ostatnią rundą sezonu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Mistrzostwa Polski Rallycross

Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross 2019 – Kuchar najlepszy w kwalifikacjach!

Za nami pierwszy oficjalny dzień rywalizacji w Mistrzostwach Polski Rallycross 2019. Na Autodromie w Słomczynie pojawiło się wielu zawodników. Dokładnie 106 kierowców rywalizowało o jak najlepszą pozycję w biegach kwalifikacyjnych. W SuperCarsach niepokonany Mistrz Polski – Tomasz Kuchar!

Samochody klasy SuperCars robią największe wrażenie na torze i z pewnością wielu kibiców przychodzi  na zawody głównie dla tych “potworów” w akcji. Na początku sezonu spodziewaliśmy się pojedynków Mistrza Polski – Tomasza Kuchara z Marcinem Gagackim i Dariuszem Topolewskim, którzy “uzbrojeni” w samochody najlepszej klasy chcą zdobyć mistrzowską koronę. Biegi kwalifikacyjne pokazały, że nie jest łatwo pokonać popularnego QHR’a, chociaż mistrz musiał wspiąć się na wyżyny umiejętności, żeby odeprzeć ataki kolegów. Na bardzo dużą uwagę zasługuje szczególnie drugi bieg kwalifikacyjny, w którym Marcin Gagacki stoczył zacięty pojedynek z Tomaszem Kucharem. Tak może wyglądać jutrzejszy finał! Niestety Gagackiego dopadły też niewielkie problemy techniczne, przez co niedziela będzie dniem odrabiania strat. W cieniu walki dwóch największych rywali na uwagę zasługuje bardzo dobra postawa Mariusza Nowocienia. Debiutant w nieco słabszej klasie SuperCars Light zajmuje doskonałe drugie miejsce! Szkoda powracającego do rywalizacji Marcina Wicika, który miał bardzo niebezpieczny wypadek na torze.  Na wjeździe na szutrową część toru na bandzie zatrzymał się Łukasz Osmański (Skoda Fabia RX). W jego samochód chwilę później uderzył Marcin Wicik. Pomarańczowy Focus RX wpadł na auto rywala stroną kierowcy tak niefortunnie, że konieczna była interwencja służb medycznych. Wszystko wskazuje na to, że Marcina Wicika nie zobaczymy zatem podczas niedzielnej rywalizacji

W klasie RWD Cup również nie brakowało emocji. Liderzy mieli różne problemy, dlatego mimo dwóch przewijających się nazwisk wśród zwycięzców biegów – Światowski i Wójcicki, kluczowa okazał się równa jazda bez pakowania się w kłopoty. Światowskiego pogrążyła przebita opona, na Wójcickim cieniem położył się pierwszy bieg, gdzie dojechał na siódmej pozycji. Mimo tego zakończył on sobotnie zmagania na fotelu lidera.  Dalsze miejsca zajmują odpowiednio Andrzej Skrzek oraz zamykający podium Igor Sokulski. W klasie RWD Cup jedzie również Beata Borowicz, która w dzisiejszych biegach zaprezentowała duży potencjał. Inteligentne budowanie własnego, szybkiego tempa od początku dnia było bardzo dobrą strategią, co pokazują wyniki innych kierowców, jadących równym tempem. Niestety Beacie przydarzył się mały błąd w jednym z biegów kwalifikacyjnych, zła strategia wjazdu na joker lapa spowodowała, że aktualnie jedyna z Pań w RWD Cup zajmuje trzynaste miejsce. Szansa na półfinały jest bardzo duża, co pokazał ostatni bieg.

W Super National jako jedyny problemów uniknął Damian Litwinowicz. Rafał Berdys borykał się z problemami ze skrzynią biegów, natomiast Robert Mazurkiewicz otrzymał karę za nieskorzystanie z joker lapa, ponieważ awarii w samochodzie uległo radio, dzięki któremu komunikuje się on ze swoim zespołem. Z pewnością rozczarowany może być również Łukasz Zoll, który po zmianie samochodu na Audi A1 nie może znaleźć szybkiego tempa i zajmował odpowiednio 9., 10. i 6. miejsce w biegach kwalifikacyjnych.

 

W najmniejszej, ale najliczniejszej klasie Seicento Cup tempo dominowało dwóch zawodników Jabłoński oraz Grzybowski. W pierwszej serii najlepszym czasem popisał się Jabłoński. Grzybowski zmagał się z problemami z silnikiem. Po naprawie problemów aktualny mistrz klasy wygrał drugi i trzeci bieg. Niestety problemy z początku zmagań plasują Grzybowskiego na czwartym miejscu. Prowadzi Jabłoński, drugie miejsce zajmuje Michał Wrzosek, a trzecie Piotr Budzyński.

 
Do Góry