Pierre Budar wyjaśnia przyczyny odejścia Sebastiena Ogiera z Citroen Racing
Citroen Racing opuszcza WRC po odejściu Sebastiena Ogiera
57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Ogier po raz trzeci. Czy ktoś zdoła go powstrzymać?

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) odnieśli trzecie z rzędu zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC). Dla Francuzów jest to również trzecie z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Meksyku. Z przewagą ponad minuty kończą rajd i umacniają się na prowadzeniu w klasyfikacji sezonowej. Duet znokautował także resztę stawki na power stage i zgarnął maksymalną liczbę punktów (28) za rajd. – Myślę, że możemy być dumni. Zespół wykonał świetną robotę w ten weekend. Nie mogło być lepiej. Jedno z lepszych zwycięstw w mojej karierze.

Mads Østberg i Jonas Andersson dowieźli swój najlepszy rezultat w tym sezonie, czyli drugie miejsce (+1:18,8s, Citroen DS 3 WRC). – To był bardzo dobry rajd. Jestem szczęśliwy, że zakończyliśmy go na świetnej pozycji. Walczyłem cały weekend – czasami nawet sam ze sobą. Atakowali ich Andreas Mikkelsen i Ola Fløene, jednak obrócili się na próbie Guanajuatito i musieli zadowolić się trzecim miejscem (+1:25,1s, Volkswagen Polo R WRC). Załoga VW Motorsport zgarnęła także dwa punkty za power stage – To był dobry przejazd, jestem zadowolony.

fot. P1 Sports

fot. P1 Sports

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) dotarli do mety, jednak ponownie bez punktów. Polak musiał skorzystać z Rally2 po piątkowym etapie, kiedy po urwaniu drążka kierowniczego dachował na jednym z odcinków. Ostatnią próbę (power stage) ukończył z pokrzywionym zawieszeniem. – Mieliśmy problem na dużym podbiciu. Wiedziałem o nim z pierwszego przejazdu, ale tym razem wybiło nas z linii. Tak czy siak rajd był w porządku. Prócz błędu na El Chocolate robiliśmy dobrą robotę. Doświadczenie jest kluczowe.

Czwartą pozycję (podobnie jak w roku ubiegłym) zajęli Elfyn Evans i Daniel Barritt (+3:40,2s, Ford Fiesta RS WRC). – To był pozytywny weekend, ale trudny jeśli chodzi o czasy. Dużo kierowców miało problemy. Staraliśmy się jechać czysto aby ukończyć na dobrej pozycji. Dani Sordo powrócił po kontuzji, przez którą pauzował w Szwecji. Hiszpan i jego pilot Marc Martí zajęli piąte miejsce (+5:01,8s, Hyundai i20 WRC). – Mieliśmy trochę problemów, straciliśmy dużo czasu, ale samochód jest coraz lepszy. Będziemy nadal cisnąć.

Szóstą pozycję dowieźli do mety Martin Prokop i Jan Tománek (+6:36,1s, Ford Fiesta RS WRC). – Chcę podziękować mojemu zespołowi ponieważ był to bardzo trudny rajd. Przeżyliśmy nerwowy moment w jego końcówce.

Nasser Al-Attiyah i Matthieu Baumel dojechali na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, zwyciężając w WRC-2 (+14:52,7s, Ford Fiesta S2000). – To była dobra walka przez cały tydzień, musieliśmy jechać z głową. Teraz mamy dobry wynik. Dziękuję mojemu pilotowi, Matthieu, to jego pierwszy raz w WRC.

Gdy Latvala ukończył power stage chwalił się, że pojechał niemalże idealnie. I wtedy na metę dojechali Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul, którzy uzyskali 1,6s lepszy czas (+22:43,3s, Hyundai i20 WRC) i dostają dodatkowo jeden punkt za trzecie miejsce na odcinku. – Cisnąłem narawdę mocno, myślę, że odcinek jeszcze się wyczyści, ale jestem bardzo zadowolony z tego przejazdu. Nicolás Fuchs i Fernando Mussano to dziewiąte miejsce i jednocześnie drugie w WRC-2 (+22:49,0s, Ford Fiesta R5). – Jestem bardzo zadowolony, dziś rano złamał się u nas stabilizator! Teraz muszę mocno cisnąć w Argentynie. Dziesiątkę zamknęli Jari Ketomaa i Kaj Lindström, trzeci w WRC-2 (+23:10,2s, Ford Fiesta R5).

Do mety dotarł Ott Tänak, nazywany po wypadku TiTanakiem (jego Fiesta utonęła w jeziorze). – Jestem bardzo dumny z zespołu M-Sport – to było coś szalonego, że udało mi się wrócić na trasę. To wspaniałe uczucie być częścią tego zespołu. Bardzo cieszę się z tego powrotu.

Punktów z Meksyku nie wywiozą również Jari-Matti Latvala, Hayden Paddon czy Kris Meeke, którzy sklasyfikowani zostali poza pierwszą dziesiątką.

Ogier z potężną przewagą

Liderem Mistrzostw Świata pozostał Sebastien Ogier, który ma na swoim koncie już 81 punktów. Na drugim miejscu znajduje się Andreas Mikkelsen (47), a na trzecim Thierry Neuville (35). Kolejne pozycje należą do Madsa Ostberga (32), Elfyna Evansa (26), Jari-Matti Latvali (19), Daniego Sordo (18), Martina Prokopa (14), Otta Tanaka (12), Haydena Paddona (10) i Krisa Meeke’a (10). Pełną punktację sezonu znajdziesz tutaj.

Nieoficjalna klasyfikacja Rajdu Meksyku:
[table id=29 /]
Do Góry