Kacper Wróblewski – “Musiałem nauczyć się pokory” – wywiad
Petter Solberg z fabrycznym zespołem w WRC?
Lista zgłoszeń do Rajdu Monte – Carlo 2020 opublikowana. Brakuje Polaków, 11 samochodów WRC
Hyundai zamierza walczyć o podwójną koronę
Podsumowanie sezonu i plany na 2020 rok okiem Kajetana Kajetanowicza
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Różne

Ogier o krok, Bergkvist z koroną, czyli kto ma szanse na tytuły

Pięć rund WRC pozostało nam do końca sezonu, co oznacza, że warto zastanowić się, kto posiada jeszcze realne i matematyczne szanse na mistrzowski tytuł w królewskiej kategorii rajdowej.

Obecnie Sebastien Ogier posiada 182 punkty, co oznacza, że w sezonie 2015 w najgorszym z możliwych przypadków znajdzie się na dziewiątej lokacie. By pokonać Haydena Paddona (obecnie dziewiąty) Francuz musi zdobyć do końca sezonu dwa punkty. Do pokonania Otta Tanaka wystarczy osiem punktów, a by znaleźć się przed Elfynem Evansem – jedenaście punktów. Podczas najbliższej rundy obecny Mistrz Świata może zapewnić sobie piątą lokatę, do której potrzebne jest zdobycie dwunastu punktów, potrzebnych do pokonania Krisa Meeke’a. Każda z sytuacji zakłada wywalczenie przez wymienionych kierowców kompletu punktów, więc patrząc z drugiej strony nie mogą oni stracić więcej niż wymieniona liczba punktów z puli 140, które zostały do wywalczenia.

Większe trudności czekają Ogiera w walce o czołową czwórkę sezonu. Do pokonania Thierry Neuville’a potrzebne jest wywalczenie dwudziestu ośmiu punktów więcej od Belga, w przypadku gdyby kierowca Hyundaia wygrywał każdy rajd do końca sezonu oraz zdobył komplet punktów za Power Stage. Do pokonania Andreasa Mikkelsena, w tych samych okolicznościach, potrzebne jest wywalczenie 41 punktów. Tytuł wicemistrzowski przypadnie w udziale Ogierowi, gdy zdobędzie 42 punkty w walce z wygrywającym wszystko Madsem Ostbergiem. Do pokonania Latvali w tych okolicznościach potrzeba 50 punktów.

Z drugiej strony Ogier może zostać Mistrzem Świata już w Niemczech.W przypadku zgarnięcia przez Francuza kompletu punktów tytuł mistrzowski da mu maksymalnie pięć punktów zdobytych przez Latvalę, 14 punktów zdobytych przez Ostberga oraz 15 punktów zdobytych przez Mikkelsena.

Zacięta walka o tytuły czeka nas jednak w WRC2 i WRC3. W pierwszym z cykli szanse na mistrzowski tytuł mają nadal kierowcy, który do tej pory nie wywalczyli żadnego punktu! Podobnie rzecz ma się w WRC3. W JWRC matematyczne szanse na tytuł ma nadal szesnastu kierowców.

Podobnie jak w WRC2 i WRC3 w RSMP szanse na mistrzowski tytuł mają kierowcy, którzy do tej pory nie wywalczyli żadnego punktu. Identycznie sprawa ma się w przypadku ERC, ERC2 i ERC3. W JERC mistrzowski tytuł zagwarantował już sobie Emil Bergkvist.
Do Góry