WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
51. Rajd Festiwalowy 2020 odwołany
Prodrive zainteresowany pomocą w budowie respiratorów w Wielkiej Brytanii
Pięć biegów w samochodach WRC od 2022 roku
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Oesowy triumf w mistrzostwach świata

Podczas zaledwie drugiego występu w Rajdowych Mistrzostwach Świata Łukasz Pieniążek i Przemek Mazur zapisali na swoje konto oesowe zwycięstwo w JWRC. W PZM 73. Rajdzie Polski załoga powiększyła także swój dorobek punktowy w klasyfikacji generalnej cyklu.

Mikołajki podczas pierwszego weekendu lipca gościły najlepszych rajdowych kierowców świata. Na starcie nie zabrakło również Łukasza Pieniążka i Przemka Mazura w Citroenie DS3 R3T Max walczących w ramach drugiej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów. Dla tej młodej załogi Rajd Polski był pierwszym tegorocznym występem na domowym podwórku.

Łukasz i Przemek rywalizację rozpoczęli od zajęcia 7. miejsca w klasyfikacji juniorów, ta pozycja została utrzymana podczas pierwszej piątkowej pętli. Jedyna polska załoga w JWRC do ataku przystąpiła w trakcie drugiej pętli, co natychmiast przyniosło efekt w postaci 3. miejsca na OS 6. Dobra passa na kolejnych oesach pozwoliła im zbliżyć się do 4. miejsca, niestety na przedostatnim piątkowym oesie awarii uległa skrzynia biegów, co oznaczało potrzebę skorzystania z systemu Rally 2.

Dzięki sprawnej pracy mechaników załoga powróciła na trasę, jednak tuż przed końcem pierwszej sobotniej pętli Łukasz z Przemkiem znów byli zmuszeni walczyć z usterką. Na szczęście załoga na OS 13 własnoręcznie naprawiła skrzynię biegów, dzięki czemu mogła kontynuować jazdę. Problemy okazały się mobilizujące, podczas drugiego przejazdu oesu Gołdap Pieniążek i Mazur ustalili najlepszy czas zostawiając w tyle znacznie bardziej doświadczonych zawodników. Było to pierwsze oesowe zwycięstwo dla tej załogi w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Niedzielny etap przyniósł załamanie pogody. Deszcz sprawił, że trasy stały się śliskie i nieprzewidywalne. Łukasz Pieniążek i Przemek Mazur po raz kolejny udowodnili, że żadne warunki nie są im straszne i na kończącym Rajd Polski Power Stage’u zajęli 3. miejsce. Ostatecznie zawodnicy Automobilklubu Polskiego zostali sklasyfikowani na 6. miejscu w JWRC.

Starty Łukasza i Przemka są możliwe dzięki wsparciu partnerów zespołu, firmom: Surmat oraz Storkpharm.

Łukasz Pieniążek:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z prezentowanego tempa. Biorąc pod uwagę nasze niewielkie doświadczenie w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a także w rajdach szutrowych, uzyskiwane czasy były naprawdę na dobrym poziomie. Szkoda, że w osiągnięciu lepszego wyniku przeszkodziły drobne awarie. Cieszy jednak nas pierwszy wygrany oes w JWRC, jak widać coraz lepiej czujemy się w naszym samochodzie. Dodatkową mobilizacją było wsparcie polskich kibiców, którzy naprawdę gorąco nas dopingowali. Byłem także pod wrażeniem tras na Mazurach, uważam że możemy być dumni z Rajdu Polski. Mam nadzieję, że w przyszłym roku te zawody znów znajdą się w kalendarzu WRC.

Przemysław Mazur:

Podczas zaledwie drugiego startu w Rajdowych Mistrzostwach Świata udało się nam wygrać odcinek specjalny w JWRC, więc z pewnością będziemy ten występ wspominać bardzo długo. Naszym celem na ten rok jest zbieranie doświadczenia, co nie oznacza jednak, że jeździmy zachowawczo, wręcz przeciwnie staramy się jechać tak szybko jak potrafimy. Wygląda na to, że nasza taktyka pozwala nawiązać walkę z czołówką JWRC, co oczywiście nas niezmiernie cieszy. Dziękuję naszym sponsorom za możliwość występu w tej imprezie, a także kibicom za niezwykły doping. Wspaniale było pokazać się na polskich odcinkach specjalnych.
Do Góry