Kacper Wróblewski – “Musiałem nauczyć się pokory” – wywiad
Petter Solberg z fabrycznym zespołem w WRC?
Lista zgłoszeń do Rajdu Monte – Carlo 2020 opublikowana. Brakuje Polaków, 11 samochodów WRC
Hyundai zamierza walczyć o podwójną koronę
Podsumowanie sezonu i plany na 2020 rok okiem Kajetana Kajetanowicza
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Neuville drugim kierowcą sezonu

W ostatniej rundzie tegorocznych zmagań w WRC zespół Hyundai Motorsport stanął na podium. Po przejechaniu dwudziestu jeden odcinków specjalnych trzecią załogą Rajdu Australii okazali się Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. Dzięki temu sukcesowi belgijska załoga może się cieszyć z tytułu wicemistrzowskiego. Na czwartym miejscu zameldował się Hayden Paddon, do którego tylko 1,6s stracił Dani Sordo.

Świetny wynik pozwolił Neuville’owi zająć drugie miejsce w klasyfikacji kierowców. Piąte podium z rzędu i siódme w tym sezonie zwiększyło jego dorobek punktowy do 160, dzięki czemu pokonał swojego największego rywala i zwycięzcę Rajdu Australii, Andreasa Mikkelsena.

Thierry Neuville: Jestem niezwykle szczęśliwy, że ten rajd się tak potoczył. Przez naszą pozycję na starcie musieliśmy zmagać się z ciężkimi warunkami, co nie było łatwym wyzwaniem. Przez cały weekend starałem się jechać czysto i bez błędów, dzięki czemu mogliśmy tu stanąć na podium. Dziękuję całemu mojemu zespołowi, który wykonał w tym sezonie świetną pracę. Mieliśmy ciężki początek, ale od Sardynii zaczęliśmy pokazywać nasze tempo i potencjał. Nie mogę się doczekać 2017 roku!

Hayden Paddon i John Kennard zaliczyli frustrujące zakończenie sezonu. Nowozelandzka załoga zamierzała tu walczyć o zwycięstwo, jednak przygoda z ostatniego dnia rajdu skutecznie im to uniemożliwiła. Stracony czas zepchnął ich na piąte miejsce, lecz dzięki ich wielkiej determinacji udało im się awansować o jedną pozycję.

Hayden Paddon: Nie chcieliśmy poddać się bez walki. Niedzielny poranek zaczęliśmy ze świadomością, że musimy cisnąć, by walczyć tu o zwycięstwo. Może nie mieliśmy tempa, by wygrać rajd, ale podium na pewno było w naszym zasięgu. Właśnie z tego powodu byłem załamany tym, co się wydarzyło. To nie jest wynik, jakiego pragnąłem, ale to świetnie oddaje nasz cały sezon, który był jak kolejka górska. Mieliśmy swoje wzloty i upadki, ale jest wiele pozytywnych rzeczy, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłym roku. Nasze podziękowania idą do całego zespołu oraz kibiców, którzy wspierali nas przez cały sezon. W przyszłym roku wrócimy silniejsi niż kiedykolwiek.

Dani Sordo i Marc Marti zakończyli sezon 2016 zaledwie szesnaście sekund za podium Rajdu Australii, lecz na pewno mogą się cieszyć z punktów uzyskanych podczas Power Stage’u. Dwudziestosekundowa  kara z piątku nie daje im przestać myśleć, o ile piękniejszy mógłby być ten weekend.

Dani Sordo: W niedziele chcieliśmy przycisnąć, aby pokazać wszystkim, jak dobrze moglibyśmy zakończyć ten rajd i sezon, gdyby nie ta kara. Byliśmy w bardzo bliskiej walce o czwartą pozycję, która była w naszym zasięgu. Oczywiście w tym przypadku czy skończysz rajd na czwartej, czy na piątej pozycji nie ma większego znaczenia. Dziękuję mojemu zespołowi za wspólną pracę w tym sezonie. Nie zwyciężyłem w żadnym rajdzie, ale przynajmniej udało się kilka razy stanąć na podium. To był pozytywny rok, który będzie dobrym fundamentem pod dalszy rozwój.

Trzecie miejsce w Rajdzie Australii było dla Hyundaia dziesiątym podium w tym sezonie. Dzięki świetnej postawie zespół może cieszyć się z wicemistrzostwa w klasyfikacji konstruktorów. Zawodnicy tego zespołu wygrali w tym roku dwa rajdy, dwanaście razy stawali na podium i wygrali 47 odcinków specjalnych.

You may also like
Do Góry