Kajetan Kajetanowicz ma nadzieję na kolejny sezon w WRC
Sebastien Ogier i Elfyn Evans łączeni z Toyotą
Citroen może opuścić WRC
60 załóg w 45. Rajdzie Cieszyńskiej Barbórki 2019
Rajd Australii 2019 odwołany!
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Kartka z kalendarza, WRC

Michèle Mouton – najszybsza kobieta świata

Rajd Niemiec jako runda WRC kojarzyć się może głównie z tylko jednym kierowcą – z Sébastienen Loebem, który aż dziewięciokrotnie wygrywał na tamtejszych asfaltach. Jednak nie był on pierwszym francuskim triumfatorem niemieckiej imprezy. W 2001 roku 20. Rallye Deutschland zaliczany do Mistrzostw Europy padł łupem Philippa Bugalskiego. Lecz jeszcze wcześniej, bo w 1986 roku, rajd wygrała najszybsza kobieta świata – Michèle Mouton. To ona była pierwszych francuskim kierowcą zwyciężającym w Rajdzie Niemiec, gdy jeszcze był on rundą mistrzostw kraju (Deutsche Rallye Meisterschaft).

Michèle Mouton urodziła się 22 czerwca 1951 roku we francuskim mieście Grasse. Z początku startowała jako pilot rajdowy, lecz zaraz po tym przesiadła się na lewy fotel. Jej pierwszym samochodem było Renault Alpine A110, którym debiutowała w Critérium Féminin. Następny start to Tour de France Automobile. Pierwszy dobry wynik uzyskała w 1973 roku w rajdzie Île de Beauté, zajmując ósme miejsce w klasyfikacji generalnej.

fot. Audi

fot. Audi

W 1974 roku po passie sukcesów we Francji, wystartowała w Rajdzie Korsyki, zaliczanym do Mistrzostw Świata WRC. Zajęła dobre, dwunaste miejsce. Ten sezon był obwity w triumfy, oprócz świetnego wyniku na Korsyce, to Mouton wygrała mistrzostwa Francji i Europy w klasyfikacji kobiet.

Na kolejne zwycięstwo nie było trzeba zbyt długo czekać. W 1975 roku Michèle, wraz z Christiane Dacremont i Marianne Hoepfner, wygrała 24-godzinne Le Mans w klasyfikacji dwulitrowych prototypów. Wtedy pojawił się pierwszy sponsor Francuski – producent olejów Elf. Dzięki temu w 1976 roku wystartowała w Monte Carlo, San Remo i Tour de Corse.

W następnym roku podpisała umowę z Fiatem. Praca w fabrycznym zespole zaraz przyniosła efekty – ósme miejsce na Tour de Corse (1977). W kolejnych latach ten rajd był jeszcze bardziej udany, dojeżdżała na piątej pozycji (1978-1980), natomiast w Monte Carlo dwa razy była siódma (1979 i 1980).

Pierwsze zwycięstwo Francuski przypadło na rok 1981, w Rajdzie San Remo. Ogólnie był to rok dla niej samej przełomowy. Zmieniła zespół na Audi, gdzie jeździła kultowym Quattro. Jej kolegą z teamu był Fin Hannu Mikkola.

Drugi sezon w Audi przyniósł już trzy wygrane – w Portugalii, Grecji oraz w Brazylii. Raz była druga (Rajd RAC). Dzięki tym wynikom została wicemistrzynią świata! Niestety nigdy nie sięgnęła po mistrzostwo, a drugie miejsce z 1982 roku to był jej najlepszy wynik i zarazem najlepszy wśród kobiet w całej historii.

Sezony 1983 i 1984 nie mogły się równać z tamtym wynikiem, odpowiednio na koniec: piąte i dwunaste miejsce. W 1985 wystartowała raz w rajdzie zaliczanym do Mistrzostw Świata, ale i tak go nie ukończyła (Rajd Wybrzeża Kości Słoniowej). Wystartowała natomiast w „Pikes Peak” w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajęła drugie miejsce.

Ostatni start w WRC zaliczyła w 1986 w Rajdzie Francji, niestety nie dojeżdżając do mety. Rok odejścia na emeryturę i tak można zaliczyć do udanych, bowiem została Mistrzynią Niemiec za kierownicą Peugeota 205 Turbo 16. Wygrała sześć rajdów z siedmiu, w tym 5. Rallye Deutschland. Obecnie Michelle Mouton jest menedżerem Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.

Liczba startów ogółem: 94
Liczba wygranych ogółem rajdów: 13
Liczba nieukończonych rajdów ogółem: 29

Liczba startów WRC: 50
Liczba wygranych rajdów WRC: 4
Liczba podium WRC: 9
Liczba nieukończonych rajdów WRC: 21
Liczba wygranych OSów WRC: 162

Liczba startów w Mistrzostwach Europy: 34
Liczba wygranych rajdów w ME: 4
Liczba podium ME: 16
Liczba wygranych OSów ME: 10
Liczba nieukończonych rajdów ME: 6
Do Góry