Pierre Budar wyjaśnia przyczyny odejścia Sebastiena Ogiera z Citroen Racing
Citroen Racing opuszcza WRC po odejściu Sebastiena Ogiera
57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Historyczne, HRSMP

Marcin Słobodzian: będziemy walczyć o wygranie klasy Open N

Fot. M. Banaś

Załoga Subaru Poland Rally Team rozpoczyna sezon od startu w Rajdzie Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który w nadchodzący weekend zostanie rozegrany w Wieliczce. Na prawym fotelu rajdowej Imprezy Słobodziana zobaczymy doświadczonego Grzegorza Dachowskiego, który dołączył do zespołu w tym roku i będzie pilotował kierowcę Subaru podczas wszystkich startów.

Zespół odbył przed nadchodzącym sezonem kilka testów na różnych nawierzchniach. Ostatnie z nich zakończyły się właśnie w Kotlinie Kłodzkiej. Plany startowe obejmują wszystkie rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Przygotowaniem i obsługą Subaru Imprezy WRX STI w specyfikacji Open N zajmą się tradycyjnie mechanicy Subaru Poland Rally Team.

Marcin Słobodzian:

Tuż po świętach odbyliśmy dwudniowe testy asfaltowe, które przede wszystkim miały na celu rozruszanie się przed sezonem i ponowne wyczucie auta na przyczepnej nawierzchni po zimowej przerwie. Sprawdziliśmy też nasze zgranie z nowym pilotem – Grzegorzem Dachowskim. Nie przewidujemy konkretnych elementów do trenowania przed samym Memoriałem w Wieliczce, bo na tamtejszych odcinkach liczy się szczególnie wyczucie rajdówki. Najważniejsze w moim przygotowaniu przez zimę były nasze testy na śniegu, gdzie pokonaliśmy ponad 400 km „na kolcu”. Poza tym przeznaczyłem sporo czasu na treningi gokartowe i analizowanie on-boardów.

Nie ukrywam, że w tym sezonie będziemy walczyć o wygranie klasy Open N. Jeszcze nie wiemy dokładnie z kim przyjdzie nam rywalizować, ale po trudnym i pechowym dla nas roku 2017, liczę na odrobinę więcej szczęścia i spokoju, które pozwolą nam osiągać dobre rezultaty bez zbędnych przygód. Serdecznie zapraszam na wyjątkową imprezę, jaką jest Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Jak co roku szczególnie widowiskowy będzie nocny odcinek w samym centrum Wieliczki, a nowe odcinki w Brzegach i brudne hamowania po długich prostych z pewnością przyniosą sporo ciekawych sytuacji i emocji na kibiców.

Grzegorz Dachowski:

Tak naprawdę to mamy już z Marcinem nasz pierwszy wspólny start za sobą. Było to podczas Barbórki Warszawskiej 2014. Obecnie pracujemy nad opisem, aby zrozumienie w samochodzie było stuprocentowe. Za nami testy stricte związane już z najbliższymi startami, więc mieliśmy okazję trochę razem „posiedzieć” w rajdówce. Subaru Poland Rally Team jest pewną ikoną w światku rajdowym. Wielu zawodników zaczynało od tego zespołu swoją ścieżkę sukcesów. Może ja nie jestem już świeżakiem i trudno tutaj mówić o początku jakiejś drogi, ale sprawdzenie się w nowym miejscu i współpraca z tak doświadczoną ekipą to niewątpliwie szansa na rozszerzenie wiedzy. W tym zespole nie ma ludzi z przypadku i wierzę, że ja także nie zostałem wybrany przez przypadek.

Memoriał w Wieliczce to impreza, której kwintesencją są niewątpliwie odcinki miejskie. Bardzo trudne do pojechania wąskie uliczki, niedające zbyt dużego marginesu na błędy. Dla mnie jest to dodatkowo wyjątkowy rajd, bo jako rodowity wieliczanin mam okazję ścigać się po centrum rodzinnego miasta.

Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza odbędzie się w najbliższy weekend (7-8 kwietnia) w Wieliczce. Załoga Subaru Poland Rally Team pojedzie z piątym numerem startowym. W sobotę zaplanowano pięć odcinków specjalnych. Trzykrotnie pokonywany OS Brzegi (godz: 11.44, 13.08, 14.32) oraz dwa razy przejeżdżamy odcinek w centrum Wieliczki (godz.19.00 i 20.20). Na niedzielę przewidziano rywalizację na dwóch dwukrotnie przejeżdżanych odcinkach: Solne Miasto i Brzegi Małe. Start do pierwszego z nich o godz. 10.53. Park serwisowy będzie znajdował się na terenie Wieliczki. Zawodnicy pojawią się na mecie około godziny 13.15.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2018 są: Keratronik, Eneos, BZ WBK Leasing Grupa Santander, Szkoła Jazdy Subaru i Rodax Budownictwo.
Do Góry