M-Sport z problemami finansowymi przez COVID-19
Testy wstrzymane przynajmniej do 31 maja
WRC: Toyota i M-Sport zadowolone z postępu prac nad hybrydami
WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Łukjaniuk i Arnautow wygrali Rajd Azorów!

Fot. FIA ERC

Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow wygrali pierwszą rundę tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Europy, Rajd Azorów! Tym samym rosyjska załoga lideruje w tabeli europejskiego czempionatu. Łukjniuk i Arnautow objęli prowadzenie w rajdzie już na drugim odcinku specjalnym i nie oddali go aż do samego końca, wygrywając po drodze sześć odcinków specjalnych. Na drugim miejscu sklasyfikowano portugalską załogę Ricardo Moura / António Costa (+16,4s). Podium uzupełnili Bruno Magalhães i Hugo Magalhães (+25,7s). Tuż przed metą trasę opuścili Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak. Polska załoga za szybko weszła w lewy zakręt i uderzyła w ogrodzenie oraz ścianę jednego z domów. – Popełniłem wielki błąd. W bardzo wolny zakręt wszedłem z pełną prędkością i uderzyliśmy w ścianę – powiedział na mecie kierowca.

– Byłem tak szczęśliwy, że zrobiłem kilka bączków przed końcem. Dziękuję mojemu zespołowi, sponsorom – wszyscy zrobili świetną robotę. Damy z siebie wszystko i będziemy mądrzy – powiedział na mecie Łukjaniuk.

Ostatni odcinek był pechowy dla Martina Kočiego. Walczący o czwarte miejsce kierowca Škody Fabii uszkodził koło w swoim aucie i nie dotarł do mety. Koči był także głównym rywalem Ingrama do zwycięstwa w kategorii ERC Junior U28. Dzięki temu Brytyjczyk został liderem tej klasyfikacji. W ERC Junior U27 ze zwycięstwa mogą cieszyć się Diogo Gago oraz Miguel Ramalho (Peugeot 208 R2). Klasa ERC3 padła łupem Juana Alonso i Juana Monasterolo (Mitsubishi Lancer Evo X).

Najlepszy czas na kończącym rajd odcinku Tronqueira (21,99 km) uzyskał Bruno Magalhães. Za nim uplasowali się: 2. Moura (+4,8s), 3. Ingram (+10,2s), 4. Herczig (+14,2s), 5. Loubet (+16,6s), 6. Habaj (+17,0s), 7. Åhlin (+20,0s), 8. Pellier (+26,7s), 9. Teodósio (+27,5s), 10. Fontes (+29,0s).

KLASYFIKACJA GENERALNA RAJDU AZORÓW:

  1. Aleksiej Łukjaniuk / Aleksiej Arnautow (2:33:51,7s, Ford Fiesta R5)
  2. Ricardo Moura / António Costa (+16,4s, Škoda Fabia R5)
  3. Bruno Magalhães / Hugo Magalhães (+25,7s, Škoda Fabia R5)
  4. Chris Ingram / Ross Whittock (+1:24,2s, Škoda Fabia R5)
  5. Fredrik Åhlin / Joakim Sjöberg (+2:33,1s, Škoda Fabia R5)
  6. Norbert Herczig / Ramón Ferencz (+4:02,9s, Škoda Fabia R5)
  7. Łukasz Habaj / Daniel Dymurski (+4:12,2s, Ford Fiesta R5)
  8. Rhys Yates / Elliott Edmondson (+4:15,7s, Škoda Fabia R5)
  9. Ricardo Teodósio / José Teixeira (+4:43,0s, Škoda Fabia R5)
  10. Pedro José Fontes / Paulo Babo (+5:01,2s, Citroën DS3 R5)

Wypowiedzi po OS 15:

Aleksiej Łukjaniuk: byłem tak szczęśliwy, że zrobiłem kilka bączków przed końcem. Dziękuję mojemu zespołowi, sponsorom – wszyscy zrobili świetną robotę. Damy z siebie wszystko i będziemy mądrzy 

Bruno Magalhães: opony nie były dobre, jedziemy teraz na slickach. Nie mogłem pojechać lepiej. To był dla nas dobry rajd. Niestety, kilka małych rzeczy nie zadziałało, ale pokazałem moje tempo. Mogę jechać lepiej, ale jestem zadowolony. 

Chris Ingram: dobry odcinek. Szczerze mówiąc byliśmy pod presją, ale to był dobry rajd. Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku. 

Fredrik Åhlin: ten rezultat to dla nas dobre rozpoczęcie sezonu. Mieliśmy dobry rajd, jestem całkiem zadowolony. 

Carlos Vieira: dzisiaj otwieraliśmy drogę. Najważniejsze było ukończyć rajd i zdobyć punkty to krajowego czempionatu. 

Rhys Yates: to był naprawdę dobry weekend. Obróciliśmy się kilka razy, ale podobało nam się. Bardzo trudny rajd.
Do Góry