Toyota zaprezentuje rajdowego Yarisa z napędem na przednią oś podczas Tokyo Auto Salon 2020
next arrow
Slider

Kategoria: ERC

Liepaja: ERC2, ERC3 i juniorzy na mecie

Rajd Liepaja, który w tym roku stanowił druga rundę ERC, był także areną zmagań kierowców rywalizujących w klasyfikacji ERC2, ERC3 oraz Mistrzostw Europy Juniorów i jak okazało się zawodnicy ci odegrali także kluczowe role w klasyfikacji generalnej nadbałtyckich zmagań.

W ERC2 po wczorajszym zdobyciu fotela lidera sytuację kontrolował Siim Plangi, który w pokonanym polu zostawił reprezentanta Subaru Poland Rally Team – Dominika Butvilasa, który przez cały dzień toczył zacięty bój z Janisem Vorobjovsem z Łotwy, który ostatecznie został sklasyfikowany na czwartej lokacie. Najniższy stopień podium przypadł w udziale Martinsowi Svilisowi. Na siódmym miejscu imprezę zakończył Łukasz Kabaciński, który na ostatnim odcinku specjalnym po wycieczce poza drogę stracił szóstą lokatę. Zmagań nie ukończył Tomasz Kasperczyk.

W klasyfikacji sezonu według nieoficjalnych wyników liderem został David Botka (44), który wyprzedza Vojtecha Stajfa (42) i Siima Plangiego (39). Łukasz Kabaciński (13) jest ósmy.

W ERC3 najszybszy okazał się Szwed Emil Bergkvist, który o 30,1 sekundy wyprzedził Steva Roklanda i o 39,2 sekundy Ralfsa Sirmacisa. Taka sama trójka przewodzi klasyfikacji pierwszej rundy Mistrzostw Europy Juniorów. Na ostatnim odcinku rywalizacji pozostał Łukasz Pieniążek. Wcześniej ze zmaganiami pożegnali się Wojciech Chuchała i Aleks Zawada.

W ERC3 z polskich załóg sklasyfikowano Arona Domżałę, który był ósmy i Sławomira Ogryzka. Kierowca Citroena DS3 R3 przewodził stawce w drugim dniu zmagań, ale błąd na ostatnim odcinku kosztował go ponad 5 minut.

W klasyfikacji sezonu ERC3 liderem pozostał Sławomir Ogryzek, ale tyle samo punktów co Polak posiada Emil Bergkvist. Podium uzupełnia Simone Tempestini (30). Grzegorz Sikorski (11) jest jedenasty, Aron Domżała (4) – czternasty, a Wojciech Chuchała (1) – siedemnasty. W rywalizacji juniorów pierwszym liderem został Emil Bergkvist.