ADAC Opel e-Rally Cup z 20 elektrycznymi Oplami Corsa
Oczekujemy na najnowszą generację samochodów Rally 3
Toyota zaprezentuje rajdowego Yarisa z napędem na przednią oś podczas Tokyo Auto Salon 2020
Skoda wycofuje się z WRC
Ott Tanak oczekuje walki w Hyundaiu na zdrowych zasadach
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Lappi kontynuuje serię zwycięstw w WRC 2

Duży sukces zespołu Škody Motorsport w Rajdzie Finlandii. Fińskie szutry w klasyfikacji WRC 2 zostały zdominowane przez kierowców jadącymi Škodami. “Latający” po odcinkach Esapekka Lappi i jego pilot Janne Ferm powtórzyli zwycięstwo sprzed roku. Drugą pozycję zajęli inni Finowie w prywatnej Fabii R5 – Teemu Suninen i Mikko Markkula. Druga ze Škód z fabrycznego teamu nie dotarła na metę. Pontus Tidemand i Jonas Andersson mieli wypadek na ostatnim oesie rajdu.

– Widzieliśmy podczas Rajdu Finlandii perfekcyjne osiągnięcie naszego zespołu. – mówi dyrektor Škoda Motorsport, Michal Hrabánek. – Szczególnie cieszę się z wyniku Lappiego i Ferma, którzy w swoim domowym rajdzie jechali jakby w innej lidze i przez to bardzo zasłużyli na swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Jednak współczuję Tidemandowi i Anderssonowi, którzy walczyli o drugą pozycję, ale mieli wypadek niedaleko mety rajdu. Jednakże dwie Škody zajęły dwa pierwsze miejsca, w tym cztery były w TOP10. Aż 20 z 23 oesów wygrali kierowcy Fabii R5. – zakończył Czech.

Lappi w czwartek i piątek wypracował sobie przewagę. 25-letni Fin wygrał pierwsze siedem odcinków specjalnych i pozostawił rywali daleko z tyłu. Fin podczas rajdu jeszcze pięć odcinków ukończył z najlepszym czasem, w tym oes Ouninpohja. – Jestem przeszczęśliwy. – komentował Fin – Dla nas był to perfekcyjny weekend. Akurat w naszym domowym rajdzie świętujemy pierwsze zwycięstwo, zwłaszcza że było to zwycięstwo od startu do mety. Jest to coś bardzo szczególnego. Samochód sprawował się idealnie. To była ogromna przyjemność jechać idealnie zbalansowanym autem. Przykro mi z powodu Tidemanda i Anderssona. W niedzielę naprawdę mocno cisnęli, abyśmy mogli zdobyć dublet dla teamu. Ryzyko się dla nich nie opłaciło. – zakończył zwycięzca Rajdu Finlandii w klasyfikacji WRC 2.

fot. Škoda Motorsport

fot. Škoda Motorsport, Tidemand nie ukończył zmagań na fińskich szutrach

Zespołowy kolega, Tidemand, był równie szybki podczas rajdu. Szwed rozpoczął ostatni dzień zmagań z nieco ponad 11. sekundami przewagi nad Suninenem. Po trzech odcinkach różnica ta zmalała raptem do niecałych 4 sekund. Ostatni oes dnia i całej imprezy zakończył się fatalnie, szwedzka załoga miała wypadek i nie ukończyła zmagań w Finlandii. – Przed ostatnim odcinkiem powiedzieliśmy sobie (przyp. red. Tidemand z Anderssonem), że musimy zrobić wszystko, aby Suninen nas nie wyprzedził. – mówił Szwed. – Ale kiedy podejmuje się takie ryzyko, istnieje niebezpieczeństwo wypadnięcia z trasy, zwłaszcza na szybkich szczytach w Finlandii. Przykro mi, że nie mamy punktów dla zespołu, mimo że wszystko w ten weekend w aucie było przygotowane perfekcyjnie. Bardzo chciałem zdobyć dublet dla Škody. – zakończył Tidemand.

Na nieszczęściu drugiego z kierowców czeskiego teamu skorzystał Suninen, który zajął drugie miejsce w rajdzie i zbliżył się do liderów cyklu, Elfyna Evansa i Craiga Perry (95 pkt.) na 2 punkty. Trzeci w klasyfikacji jest duet Nicolas Fuchs i Fernando Mussano (59 pkt.), na czwartej pozycji jest Lappi (57 pkt.), a piąty Tidemand (49 pkt). Szóstą pozycję zajmują Polacy – Hubert Ptaszek i Maciek Szczepaniak z 42 punktami na koncie.

Następny rajd w kalendarzu to Rajd Niemiec, który rozegra się w drugiej połowie sierpnia w okolicach Trewiru (18-21.08).

Wyniki Rajdu Finlandii WRC 2:
1. Lappi/Ferm (Škoda Fabia R5) 2:42:59,6
2. Suninen/Markkula (Škoda Fabia R5) +41,7s
3. Evans/Parry (Ford Fiesta R5) +2:01,8s
4. Solberg/Minor (Ford Fiesta R5) +5:58,1s
5. Gilbert/Jamoul (Citroën DS3 R5) +6:00,6s
6. Aasen/Engan (Ford Fiesta R5) +7:04,3s
7. Ptaszek/Szczepaniak (Škoda Fabia R5) +7:23,5s
8. Pedder/Moscatt (Škoda Fabia R5) +7:33,5s
9. Bonato/Giraudet (Citroën DS3 R5) +7:48,4s
10. Shaymiev/Tsvetkov (Ford Fiesta R5) +14:42,3s

 

 

 
Do Góry