57. Rajd Barbórka 2019 – 28 samochodów historycznych na liście
57. Rajd Barbórka 2019 – Wojciech Chuchała – “jedziemy bez presji”
57. Rajd Barbórka 2019 – Projekt E z Krzysztofem Hołowczycem i Manfredem Stohlem
Kajetan Kajetanowicz blisko przedłużenia współpracy z Lotosem. Celem mistrzostwo WRC 2 2020
57. Rajd Barbórka 2019 – Michał Chorbiński i Beata Borowicz debiutują w Subaru Imprezie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Rallycross

Kristoffersson przełamuje serię Ekströma

Fot. facebook.com/fiaworldrallycross

Bardzo dobrze dysponowany w Mettet w Belgii Johan Kristofersson przerwał passę aktualnego rallycrossowego mistrza świata, Mattiasa Ekströma wygrywając zawody zaliczane do cyklu FIA World RX. Wyjątkowy tor odpowiadał zawodnikom PSRX Volkswagen Sweden, zarówno Johan Kristoffersson jak i Petter Solberg bardzo dobrze spisywali się na technicznym obiekcie w Mettet. Tempa dotrzymywał im Timmy Hansen z Team-Peugeot Hansen. Przebojem do półfinałów wdarli się kierowcy Hoonigan Racing Division, Andres Bakkerund i Ken Block, jednak na skutek niefortunnych zdarzeń nie odegrali kluczowej roli w ostatecznej rozgrywce.

Mattias Ekström borykał się ze sportowym pechem – w czwartej części kwalifikacji w wyścigu piątym uszkodził lewe przednie zawieszenie i nie mógł nawiązać walki z rywalami. Na szczęście udało mu się awansować do finału, jednak zawodnicy Volkswagena byli dzisiaj nie do pokonania.

W finale zaciętą walkę stoczył Solberg z Hansenem i Bakkerudem. Okazało się, że Peugeot 208 RX na belgijskim torze jest jedną z najszybszych maszyn w stawce. Na trzecim okrążeniu finału, tuż za linią mety do pierwszego zakrętu zderzak w zderzak jechali Petter i Timmi. Ostatecznie z pojedynku zwycięsko wyszedł młodszy Hansen. Solberg broniąc się przed uderzeniem w opony, chcąc jednocześnie pozostać jak najbliżej Peugeota, zajechał drogę Andreasowi Bakkerudowi. Ten instynktownie ratując się przed zderzeniem, wjechał w opony, uszkadzając przy tym samochód, który nie mógł dalej jechać.

Tym samym na fotelu lidera pozostawał Hansen, jednak jego szczęście nie trwało długo. Na przedostatnim okrążeniu kierowca francuskiego samochodu przebił lewą przednią oponę. Wypracowana przewaga topniała w oczach. Do przejechania pozostał mu joker lap. Ten dramatyczny dla rodaka moment wykorzystał Johan Kristoffersson, który nie musiał już przejeżdżać joker lapa i wpadł na metę jako pierwszy. Za nim dojechał Hansen, a trzeci Solberg stracił do drugiego miejsca jedenaście setnych sekundy. Mattias Ekström wywalczył czwarte miejsce.

Wyniki finału:

  1. Johan Kristoffersson Volkswagen Polo
  2. Timmy Hansen ( Peugeot 208, +0,924s)
  3. Petter Solberg (Volkswagen Polo, +0,935s)
  4. Mattias Ekström (Audi S1, +3,057s)
  5. Kevin Eriksson (Ford Fiesta, +11,269s)
Do Góry