Skoda wycofuje się z WRC
Ott Tanak oczekuje walki w Hyundaiu na zdrowych zasadach
Hyundai rozważa drugi zespół w WRC
Subaru Poland Rally Team odchodzi z RSMP
57. Rajd Barbórka 2019 – Robert Luty i Marcin Celiński najlepsi w historykach
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: KRO, RO, KJS

Krapkowicka Szutrowa Plejada

13 listopada odbyła się przedostatnia runda cyklu Kierowcy Roku Opolszczyzny, czyli KJS o Puchar Starosty Krapkowickiego, który po raz trzeci został rozegrany jako impreza szutrowa. Na 28 załóg, które ruszyły ze Starostwa Powiatowego w Krapkowicach (jedna z załóg wycofała się z powodów technicznych podczas zapoznania z trasą), czekały tradycyjnie trzykrotnie przejeżdżane trzy próby sprawnościowe zlokalizowane w Rogowie Opolskim, Nowym Budzie i Żużeli, o łącznej długości 9 km (każda próba miała 1 km długości). Pogoda nie była łaskawa dla wszystkich uczestników, gdyż przez cały czas temperatura oscylowała w okolicach 0oC, a momentami padał drobny śnieg.

Od początku ton rywalizacji nadawały załogi jadące autami marki Subaru, a pierwszymi liderami byli Maciej Świeboda i Adrian Szafert w Subaru Imprezie, lecz po pierwszej pętli na czele byli liderzy KRO po pięciu rundach, Oktawian Ostrowicz i Marcin Nanys, jadący Subaru Legacy. Szyki częstochowskim załogom jadącym autami spod znaku Plejady próbowali mieszać Janusz Cebula i Marek Kaczmarczyk jadący Audi CoupeQuattro, którzy wygrali jedną próbę, jednak po drugiej pętli musieli się wycofać z rywalizacji z powodu awarii skrzyni biegów. Próbę wcześniej z rywalizacji odpadli Marek Szpunar i Dariusz Polak (BMW E36), a ta informacja oznaczała, że warszawsko-częstochowskiemu duetowi reprezentującemu Automaster Klub i Automobilklub Częstochowski wystarczyło w Krapkowicach zająć drugie miejsce, by zapewnić sobie tytuł mistrzowski w klasyfikacji generalnej cyklu. Jednak dla załogi nr 1 porażka nie wchodziła w grę i tym samym wygrali po raz czwarty w swoim czwartym starcie w KRO w tym sezonie, a to oznaczało, że OKTAWIAN OSTROWICZ I MARCIN NANYS ZDOBYLI TYTUŁ KIEROWCY ROKU OPOLSZCZYZNY 2016 W KLASYFIKACJI GENERALNEJ! Wielkie gratulacje! Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej przedostatniej rundy KRO 2016 zajęli Maciej Świeboda i Adrian Szafert (Subaru Impreza), a podium uzupełnili świetnie jadący Michał Sadlak i Oleg Kamorda (Nissan Sunny).

Pierwsza dwójka klasyfikacji generalnej KJS o Puchar Starosty Krapkowickiego (Ostrowicz/Nanys i Świeboda/Szafert) stanowiła też czołówkę klasy 5 (powyżej 2000 cm3), a na najniższym stopniu podium stanęli Michał Motyl i Michał Grabowiecki jadący BMW E36 Compact.

Klasa 4 (do 2000 cm3) zebrała w Krapkowicach tylko cztery załogi, jednak po raz kolejny okazało się, że mała liczba załóg nie musi oznaczać niskiej jakości, a najlepszym dowodem może być fakt, iż wszystkie ekipy zmieściły się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej imprezy. Klasą dla siebie byli Michał Sadlak i Oleg Kamorda, którzy zapisali na swoje konto trzecie zwycięstwo w sezonie i jedną nogą stoją już na najwyższym podium klasy 4 w sezonie 2016. Można powiedzieć, że krapkowickie podium klasy do 2000 cm3 to swoiste „kopiuj-wklej” z Dobrzenia Wielkiego, bo drugie miejsce zajęli Krzysztof Zawora i Marcin Jakubowski (Volkswagen Golf II), a podium uzupełnili Paweł Swereda i Krzysztof Waleszczyk (Opel Corsa). Mateusz Weska i Bogdan Chudy musieli się zadowolić czwartym miejscem w klasie, jednak to Namysłowianie są o krok od tytułu wicemistrzowskiego w klasie 4.

Przed każdą szutrową rundą KRO faworytami do zwycięstwa w klasie 3 (do 1600 cm3) są Marek Świętek i Patryk Jakusz jadący Peugeotem 106, którzy wygrali ostatnią rundę w Dobrzeniu Wielkim. Strażacy z Osowca w stu procentach wykorzystali nieobecność Rafała i Anety Kosickich i pewnie wygrali przedostatnią rundę KRO, obejmując tym samym prowadzenie w punktacji na jedną rundę przed końcem sezonu. W świetnym stylu do cyklu KRO wrócił Łukasz Gołąb, którego w Krapkowicach pilotował Maciej Trojan. Załoga jadąca Citroenem Saxo jako jedyna prócz duetu Świętek/Jakuszzdołała wygrać próbę w swojej klasie, a dzięki solidnej i niemal bezbłędnej jeździe uplasowali się na drugim miejscu. Podium uzupełnili Tomasz i Marta Rzany jadący Peugeotem 205, tym samym osiągając życiowy wynik w swoim pierwszym starcie jako para małżeńska.

Najliczniejsza jak zwykle była klasa 2 (do 1400 cm3), która liczyła w Krapkowicach dziesięć załóg, a walka między czołową trójką (początkowo czwórką) była bardzo zacięta do samego końca. Z walki o zwycięstwo odpadli Jacek Szpilak i Bartek Janik jadący Fiatem Seicento, którzy w swoim trzecim tegorocznym starcie po raz trzeci nie zobaczyli mety. Zwycięsko z tej zaciętej batalii wyszli bracia Andrzej i Grzegorz Krasa jadący Subaru Justy, którzy zapomnieli o niepowodzeniu w Dobrzeniu Wielkim i trzeci raz w tym sezonie poczuli smak zwycięstwa, przybliżając się tym samym do obrony zdobytego rok temu właśnie w Krapkowicach tytułu mistrzowskiego w klasie do 1400 cm3. Drugie miejsce zajęli świetnie dysponowani w drugiej części sezonu Grzegorz Bieniek i Sebastian Gaida (Nissan Almera), a podium uzupełnili jadący Hondą Civic Witold Szydziak i Aleksander Kozik, którzy jako jedyni mogą zabrać rodzeństwu ze Strzelec Opolskich tytuł Kierowcy Roku Opolszczyzny w klasie 2.

Podobnie jak w Dobrzeniu Wielkim, jedynymi przedstawicielami klasy 1 (do 903 cm3) byli Jarosław Mencel i Mateusz Barzij jadący Fiatem Seicento. Załoga z Nysy jechała swoim tempem i bezproblemowo dojechała do mety wygrywając tę klasę i tym samym objęła prowadzenie w punktacji.

Przedostatnia runda Kierowcy Roku Opolszczyzny w sezonie 2016 przeszła do historii. Można powiedzieć, że klimatem, pogodą i trasami krapkowicka impreza przypominała po części Rajd Finlandii i Wielkiej Brytanii. Pięciu załogom nie udało się z powodów technicznych dotrzeć do mety, a startującym uczestnikom, jak i kibicom szutrowe odcinki bardzo się spodobały. W tym miejscu Automobilklub Opolski chce bardzo podziękować Starostwu Powiatowemu w Krapkowicach oraz firmie Multiserwis za udzielone wsparcie. Bez tej pomocy ta impreza nie byłaby udana.

W sobotę 17 grudnia odbędzie się finałowa runda Kierowcy Roku Opolszczyzny 2016, czyli jubileuszowa, 20. edycja Świątecznego Pucharu Forda. Sytuacja w punktacji wszystkich klas jest bardzo ciekawa, a to zapowiada olbrzymie emocje i bardzo zaciętą rywalizację do ostatniego metra podczas finałowej rundy sezonu 2016. Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy na 20. Świąteczny Puchar Forda i oficjalne zakończenie tegorocznego sezonu. Po prostu nie może Was tam zabraknąć!

Wyniki KJS o Puchar Starosty Krapkowickiego (pierwsza dziesiątka):

 1. Oktawian Ostrowicz/Marcin Nanys (Subaru Legacy, 1. w K5) 8:31.3
 2. Maciej Świeboda/Adrian Szafert (Subaru Impreza, 2. w K5) +4.0
 3. Michał Sadlak/Oleg Kamorda (Nissan Sunny, 1. w K4) +30.7
 4. Krzysztof Zawora/Marcin Jakubowski (VW Golf II, 2. w K4) +44.0
 5. Marek Świętek/Patryk Jakusz (Peugeot 106, 1. w K3) +45.9
 6. Paweł Swereda/Krzysztof Waleszczyk (Opel Corsa, 3. w K4) +48.6
 7. Andrzej Krasa/Grzegorz Krasa (Subaru Justy, 1. w K2) +55.7
 8. Grzegorz Bieniek/Sebastian Gaida (Nissan Almera, 2. w K2) +58.0
 9. Witold Szydziak/Aleksander Kozik (Honda Civic, 3. w K2) +59.7
 10. Mateusz Weska/Bogdan Chudy (Opel Astra, 4. w K4) +1:02.5

 

Klasyfikacja generalna Kierowcy Roku Opolszczyzny 2016 po sześciu rundach (czołowa dziesiątka):

 1. Oktawian Ostrowicz/Marcin Nanys (Subaru Legacy) 100 pkt
 2. Marek Szpunar/Dariusz Polak (BMW E36) 70 pkt
 3. Marek Świętek/Patryk Jakusz (Peugeot 106) 63 pkt
 4. Rafał Kosicki/Aneta Kosicka (Honda Civic) 51 pkt
 5. Michał Sadlak/Oleg Kamorda (Nissan Sunny) 51 pkt
 6. Andrzej Krasa/Grzegorz Krasa (Subaru Justy) 36 pkt
 7. Grzegorz Bieniek (Nissan Almera) 28 pkt
 8. Krzysztof Zawora (Volkswagen Golf II) 27 pkt
 9. Mateusz Weska/Bogdan Chudy (Opel Astra) 26 pkt
 10. Marcin Pietryszyn/Wojciech Kolaczek (Subaru WRX STi) 23 pkt

 
Do Góry