ADAC Opel e-Rally Cup z 20 elektrycznymi Oplami Corsa
Oczekujemy na najnowszą generację samochodów Rally 3
Toyota zaprezentuje rajdowego Yarisa z napędem na przednią oś podczas Tokyo Auto Salon 2020
Skoda wycofuje się z WRC
Ott Tanak oczekuje walki w Hyundaiu na zdrowych zasadach
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Kolejny sukces Škody w WRC 2!

Škoda po Rajdzie Finlandii zalicza kolejny sukces, tym razem w Niemczech. Kierowcy jadący właśnie Fabią R5 zajęli pierwsze cztery miejsca w klasyfikacji generalnej WRC 2. Rajd Niemiec zwyciężył fabryczny duet Škody Motorsport – Esapekka Lappi i Janne Ferm. Za nimi uplasowała się druga załoga czeskiego teamu, Jan Kopecký oraz Pavel Dresler. Trzecie miejsce zajęli doświadczeni Niemcy, Armin Kremer i Pirmin Winklhofer.

Po piątkowych oesach na czele WRC 2 był Kremer, za nim Lappi i belgijska załoga Ghislain De Mévius oraz Johan Jalet, także w Fabii R5. Zwycięstwo w rajdzie rozstrzygnęło się w sobotę na legendarnym Panzerplatte na poligonie w Baumholder. Odcinki tego dnia wygrywali Lappi, Kopecký oraz Kremer. Zwycięzca z Finlandii dzięki równej jeździe i pechowi rywali objął prowadzenie w rajdzie i utrzymał je do końca. Kopecký miał problem z doborem opon, podobnie Kremer, który dodatkowo obracał się na oesie. W niedzielę Lappi utrzymał prowadzenie i odniósł drugie zwycięstwo w sezonie – Jestem w siódmym niebie – powiedział Lappi – Szczerze mówiąc, naprawdę nie spodziewałem się, że pojadę po zwycięstwo tutaj. Ale oprócz kilku odcinków w piątek rano, udało się przez kolejne oesy przejechać bezproblemowo i szybko. Sobota była chyba najlepszy dniem w WRC 2 w mojej karierze na brudnym asfalcie do tej pory. Fabia R5 pracowała idealnie, a my trafiliśmy z oponami. Mieliśmy dużo przyczepności. Podziękowania dla całego zespołu! – zakończył zwycięzca Rajdu Niemiec. Lappi dzięki zwycięstwu w Niemczech awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej WRC 2. Skorzystał też zespół Škody Motorsport, który objął prowadzenie w klasyfikacji producentów WRC 2.

To był doskonały wynik dla zespołu Škody – powiedział Kopecký. – Oczywiście, że chciałem powtórzyć moje zwycięstwo z ubiegłego roku, ale biorąc pod uwagę dobór opon w piątek, zrobiliśmy co tylko mogliśmy i mamy drugie miejsce. Gratulacje dla Esapekki! Wiem, jak dobry jest na gokartach, dlatego wiedziałem, że musi na pewno wygrać rajd asfaltowy – zakończył drugi na mecie Czech.

Trzeci duet Škody, Pontus Tidemand oraz Jonas Andersson, zajął 8. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu i 2. w klasie RC2. Szwedzi w Rajdzie Niemiec nie punktowali w klasyfikacji WRC 2 – To było wspaniałe doświadczenie – powiedział Tidemand – Jestem wdzięczny za szansę, jaką dał tutaj zespół. To była dla mnie świetna praktyka rywalizować na wysokim poziomie w tym rajdzie. Nauczyłem się wiele pod względem pisania notatek, oceny warunków pogodowych i doboru odpowiednich opon na asfalcie – zakończył Szwed.

Z poczynań swoich podopiecznych dumy i zachwytu nie krył szef zespołu Michal Hrabánek – Zespół naprawdę zasłużył na zwycięstwo. Widzieliśmy całkowicie bezbłędny weekend wszystkich: kierowców, pilotów, inżynierów, mechaników. Każdy z nich dał 100 % po raz kolejny. Warunki nie były łatwe, gdyż oesy w Rajdzie Niemiec są jednymi z najtrudniejszych asfaltów w całym WRC. Na początku była zmienna pogoda. Esapekka i Janne pojechali doskonały rajd. Nie ulega wątpliwości, Jan i Pavel również walczyli o zwycięstwo, gdyby nie ich pech z uszkodzoną oponą, ale skończyli rajd na drugim miejscu. Cztery Škody na czterech czołowych miejscach, sześć ogólnie w top 10, co wyraźnie pokazuje, że Fabia R5 jest również najszybszym samochodem rajdowy w swojej klasie na asfalcie – powiedział Hrabánek.

Wyniki Rajdu Niemiec WRC 2:
1. Lappi/Ferm (Škoda Fabia R5) 3:09:03,5
2. Kopecký/Dresler (Škoda Fabia R5) +1:07,4s
3. Kremer/Winklhofer (Škoda Fabia R5) +1:33,8s
4. de Mevius/Jalet (Škoda Fabia R5) +2:36,1s
5. Loubet/Landais (Citroën DS3 R5) +3:42,0s

Klasyfikacja WRC 2 po Rajdzie Niemiec:
1. Evans/Parry (Ford Fiesta R5) 95 pkt.
2. Suninen/Markkula (Škoda Fabia R5) 93 pkt.
3. Lappi/Ferm (Škoda Fabia R5) 82 pkt.
4. Fuchs/Mussano (Škoda Fabia R5) 59 pkt.
5. Kremer/Winklhofer (Škoda Fabia R5) 55 pkt.
Do Góry