Rajd Monte – Carlo 2020 – szczegóły
Punkty dla piętnastu zawodników – zmiany w RSMP 2020
Puchar Debiutanta – nowość w RSMP 2020
RSMP 2020 – Rajd Koszyc w miejsce dolnośląskiego
Kacper Wróblewski – “Musiałem nauczyć się pokory” – wywiad
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RO, KJS, RSMŚl

Kluczowa faza walki o tytuł mistrza Śląska – 4. Rajd Grodzki

Wiemy już kto 6 października wystartuje w 4. Rajdzie Grodzkim. W Gorlicach pojawi się 70 załóg, które będą rywalizować w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia oraz w towarzyszącym rajdowi Super KJS-ie. Zawodnicy zaprezentują swoje możliwości na sześciu zamkniętych i profesjonalnie zabezpieczonych odcinkach specjalnych. W imprezie organizowanej przez Automobilklub Biecki zobaczymy m.in. lidera mistrzostw Śląska Damiana Kostkę, jego głównego rywala Szymona Żarłoka, czy też Elefanta i Mariusza Polaka, którzy w tym roku sięgali po wicemistrzostwo w poszczególnych klasach historycznych mistrzostw Polski.

W sezonie 2018 odbędzie się czwarta edycja rajdu, jednak tym razem zostanie on przeprowadzony w nowej lokalizacji. Bazą imprezy będzie gorlicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a załogi zmierzą się na odcinkach specjalnych, które przed dekadą były wykorzystywane w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski podczas zimowego Rajdu Magurskiego. Choć na tych trasach, jak również w samym Rajdzie Grodzkim, startowało i zwyciężało wielu utalentowanych kierowców, to dla uczestników RSMŚl jest to pierwsza okazja do ścigania się w tym regionie. Oznacza to, że w niedzielę 7 października do listy zwycięzców rajdu zostanie dopisane nowe nazwisko.
Do Rajdu Grodzkiego zgłosiło się aż 70 załóg, które powalczą o punkty do klasyfikacji mistrzostw Śląska, a także Podkarpacia. Oprócz nich na trasie zobaczymy również zawodników bez licencji sportu samochodowego, dla których organizator przygotował krótsze warianty oesów. Zmierzą się oni w ramach Super KJS. Rywalizacja w rajdzie jak zwykle zapowiadają się emocjonująco, gdyż na trasie zobaczymy czołówkę tegorocznych mistrzostw śląska. Lider cyklu Damian Kostka (Honda Civic), ponownie zmierzy się z Szymonem Żarłokiem (również Honda Civic), który spróbuje sobie powetować niepowodzenie podczas ostatniej rundy i powstrzymać koronację swojego rywala, który ma szanse na zdobycie tytułu mistrza Śląska już w ten weekend.

Ostrej walki nie zabraknie także w klasie PPC, gdzie Łukasz Godula i Daniel Nowak również mogą zapewnić sobie tytuł na jedną rundę przed końcem sezonu. W klasie RO1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3) zgłosiło się dziewięć załóg, natomiast w RO 2 (od 1400 do 1600 cm3) osiem. Na liście znajdziemy także zawodników walczących w ramach Pucharu Peugeota i Citroena (klasa PPC) – łącznie siedem załóg. Listę zgłoszeń uzupełniają zawodnicy przypisani do klas RO R, RO Open N oraz RO Open 2WD (w sumie siedem załóg), a także PCR, w której zgłosiła się jedna załoga. Z kolei do rywalizacji w SKJS przystąpi 29 duetów (we wszystkich klasach).

Tak jak podczas każdej z rund mistrzostw Śląska, także w Rajdzie Grodzkim nie zabraknie zawodników startujących w klasie Gość. Zobaczymy w niej m.in. Elefanta i Mariusza Polaka, którzy w tym sezonie sięgnęli po wicemistrzostwo w swoich klasach w Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Swój trzeci gościny start w tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska zaliczy Sławomir Strychalski (Nissan 350Z), a także Jerzy Smagała, mistrz Pucharu Peugeota i Citroena z sezonu 2015.
Areną zmagań w Rajdzie Grodzkim będą dwa odcinki specjalne, które zostaną rozegrane w niedzielę 7 października. Zawodnicy trzykrotnie pokonają próby Ropa (8,00 km) oraz Oderne (6,98 km). Trasa całego rajdu liczy 201 kilometrów, z czego blisko 45 km to łączny dystans prób sportowych. Rywalizacja rozpocznie i zakończy się w tym samym miejscu – na gorlickim rynku.

Wypowiedzi zawodników przed 4. Rajdem Grodzkim:

Damian Kostka (Honda Civic):Cel na Rajd Grodzki jest taki sam jak na każdą inną rundę. Pojawimy się na starcie z zamiarem walki o zwycięstwo. Raczej nie będę liczył punktów, a na pewno nie podczas pierwszej pętli, na której damy z siebie wszystko. Samo kalkulowanie tempa zresztą niespecjalnie mi wychodzi i zawsze walczę do końca, co pokazałby chociażby Rajd Wisły, gdzie niewiele zabrakło do tego, abyśmy stracili zwycięstwo po błędzie na Power Stage. W przerwie pomiędzy imprezami RSMŚl startowaliśmy treningowo w Tarmac Masters czym przypieczętowaliśmy tytuł w tamtym cyklu, więc wygląda na to, że jesteśmy w niezłej formie.

Szymon Żarłok (Honda Civic): – Po kraksie w Rajdzie Wisły samochód został już odbudowany i jeśli tylko maszyna nam pozwoli to postaramy się zmierzyć z Damianem Kostką. Mam jednak świadomość, że walka o tytuł może być bardzo ciężka, gdyż jego przewaga jest spora. Dlatego też będziemy starali się zachować pewną dozę rozwagi, aby nie stracić kolejnych punktów i utrzymać drugie miejsce w mistrzostwach. Na pewno nie będziemy liczyć na jego błąd, gdyż chociażby Wisła pokazała, że my również do końca jedziemy na maksa, pomimo komfortowej przewagi i braku perspektyw na walkę o wyższą lokatę. W Gorlicach postaramy się jechać jak najlepszym tempem, utrzymać na drodze i mam nadzieję, że dzięki temu osiągniemy dobry wynik.

Łukasz Godula (Peugeot 106): Z jednej strony powinienem podejść roztropnie do tego rajdu, ponieważ dobra pozycja zapewni mi zwycięstwo w Pucharze Peugeota i Citroena, a z drugiej wiadomo, że jazda poniżej swojego tempa zwiększa szanse na popełnienie błędu. Zapowiada się więc trudny rajd, zwłaszcza że w ogóle nie znamy odcinków specjalnych. Mówi się jednak, że powinny przypominać swoją charakterystyką te z Rajdu Ziemi Bocheńskiej, więc powinny nam pasować. Tego typu asfaltowe trasy są tym, co w rajdach najlepsze.

Sławomir Strychalski (Nissan 350Z):Zasadnicza część naszego sezonu zakończyła się dość wcześnie, ponieważ zdecydowałem się nie startować w szutrowych rundach RSMP. Dlatego od Rzeszowskiego nie rywalizowaliśmy, a głód rajdowania nie może tak długo być niezaspokajany. Wybór padł na Rajd Grodzki, ponieważ po poprzednich dwóch gościnnych startach wiem, że w RSMŚl panuje świetna atmosfera. Nie znam tras, nie nakręcam się na żaden wynik czy sprawdzian. Po prostu przyjadę do Gorlic, aby jechać swoim tempem i czerpać radość z jazdy.

Elefant (BMW 318is): Wraz z Mariuszem Polakiem jesteśmy zawodnikami Automobilklubu Bieckiego, a ten zaprosił nas do gościnnego startu, po tym jak zdobyliśmy tytuły wicemistrzowskie w Motul HRSMP. Zaproszenie było dla mnie miłym zaskoczeniem, a dodatkowo to są moje rodzinne strony, więc nie mogłem odmówić. Mam też wiele wspomnień związanych z rajdami w tym regionie, bo przecież rozgrywano tutaj Rajd Magurski, w którym jechałem jako zerówka. Sam oes Oderne jest zresztą fragmentem próby, która wówczas miała 20 kilometrów. Miło jest więc wrócić do ścigania w tym regionie, zwłaszcza że nie startowałem w Wiśle – finałowej rundzie Motul HRSMP 2018 i głód rywalizacji jest jeszcze większy.

Więcej informacji na temat imprezyznajdą Państwo na stronie Rajdu Grodzkiego: http://grodzki.rsmsl.pl.

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Śląska przed 4. Rajdem Grodzkim:
1. Kostka/Martynek 85 pkt.
2. Żarłok/Pietruszka 48 pkt.
3. Grela/Momot 40 pkt.
4. Godula/Nowak 33 pkt.
5. Bojanowski/Ksyt 31 pkt.
6. Cholewa/Roik 29 pkt.
7. Wrocławski/Dobrowolski 28 pkt.
8. Sordyl/Korzeniowski 23 pkt.
9. Stańdo/Grzesik 16 pkt.

Fot.: Marcin Hennek

You may also like
Do Góry