Kiedy kolejne wyścigi Formuły1

formuła 1 terminarz

Zatwierdzony przez FIA formuła 1: terminarz na sezon 2023 został opublikowany pod koniec września podczas trzytygodniowego zawieszenia wyścigów. Konkurs rozpocznie się na początku marca i potrwa do końca listopada. W efekcie sezon rozpocznie się wcześniej niż w ostatnich latach i zakończy w podobnym czasie. Zaplanowano rekordowe 24 wyścigi, chociaż szef F1 Stefano Domenicali twierdzi, że jest to najlepszy i jak dotąd największy wyścig. Sezon rozpocznie się w Bahrajnie, a zakończy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w niemal tradycyjny sposób. Jednak przedostatnią rundą będzie zupełnie nowe Grand Prix Las Vegas, które będzie trzecim wyścigiem w Stanach Zjednoczonych. Co równie ważne, formuła 1 terminarz uniknie kolizji z 24-godzinnym wyścigiem Le Mans 11 czerwca.

W 2023 roku dwa tak zwane trzy mecze, trzy mecze rozgrywane tydzień po tygodniu. Organizatorzy Grand Prix Azerbejdżanu w Baku zapowiadają, że w przyszłym sezonie chcą zorganizować sesję kwalifikacyjną. Terminarz formuła 1 wprowadziła wyścigi sprinterskie w 2021 roku, a wyścigi odbywają się na torach Silverstone, Monza i Interlagos. W taki weekend tradycyjne kwalifikacje zostają przeniesione na piątek, poprzedzone zaledwie jednym treningiem, co stawia stawkę sobotniego sprintu na jedną trzecią długości wyścigu Grand Prix. Wynik tego sprintu zadecyduje z kolei o składzie na niedzielny start. W tym sezonie ponownie zorganizował trzy sprinty. Pierwszy odbył się w zeszłym miesiącu na torze Imola, a dwa pozostałe odbędą się na austriackim torze Red Bull Ring i brazylijskim Interlagos.

 Czołówka kwalifikacji

 

Zespoły F1 zgodziły się na zwiększenie liczby wyścigów sprinterskich do sześciu w przyszłym roku, ale zmiana podlega ostatecznej decyzji Światowej Rady Sportów Motorowych i FIA. Zwykle kwalifikacje odbywają się w sobotę, dwie godziny po ostatniej sesji treningowej. Wyścigi mogą oczywiście zostać przełożone lub odwołane z powodu pogody lub warunków na torze. Koncert Justina Timberlake’a. Kwalifikacje F1 podzielone są na trzy części.

Skład zespołów na 2023

Pierwsza sesja – Q1 – trwała 18 minut, zanim wyeliminowano pięciu najwolniejszych z 20 kierowców. W drugiej części „Time Trial” – Q2 – wystartowało 15 zawodników i po kwadransie jazdy ponownie odpadła piątka najsłabszych. Dlatego w ostatniej fazie kwalifikacji F1, Q3, która trwała 12 minut, o pole position walczyło 10 kierowców. Warto również pamiętać, że zasada 107% oznacza, że kierowca z czasem kwalifikacyjnym niższym niż najszybszy czas Q1, który wyniósł 107%, teoretycznie nie kwalifikuje się. Kwalifikacje na sucho rozpoczęły się okrążeniem z pomiarem czasu dla duetu kierowców Alpha Tauri, a następnie Lando Norrisa, który wskoczył na szczyt. Kierowca Mercedesa przejechał pierwsze okrążenie na średnich oponach. Jednak strategia „Srebrnej Strzały” nie przyniosła pożądanych rezultatów, a zarówno Russell, jak i Hamilton pojawili się na miękkich oponach w drugiej rundzie. Po pierwszej rundzie drugiej sesji kwalifikacyjnej na torze Suzuka w niedzielę Max Verstappen prowadził w tabeli z czasem 1:30,346, ponownie wyprzedzając duet Ferrari. Alpy zdecydowanie dobrze czują się w Japonii. Zarówno wyniki Ocona, jak i Fernando Alonso były zbliżone do wyników czołowych kierowców. Ostatnią część jazdy na czas rozpoczął oczywiście Max Verstappen z najlepszym czasem (1:29,304). Drugi w tabeli Charles Leclerc stracił do obecnego mistrza świata 0,253 sekundy. Carlos Sainz był również trzeci, nieco wolniejszy.

Jak było w zeszłym sezonie?

Wspomnieliśmy już, że Max Verstappen został najlepszym kierowcą sezonu 2022. Jest absolutnie nieosiągalny dla swoich przeciwników. Co prawda Holender nie wystartował spektakularnie, ale potem jechał na falach i jego przeciwnicy nie mieli nic do powiedzenia. Harmonogram 2023 F1 obejmuje 24 wyścigi, w porównaniu do 22 w 2022 roku. Po tych zmaganiach Charles Leclerc zajął drugie miejsce, zaledwie trzy punkty wyprzedzając Sergio Pereza. Meksykanin ukończył tytułowy wyścig na najniższym stopniu podium. F1 2023 – Zasady, punktacja i klasyfikacja. Obecnie zwycięzca konkursu otrzymuje łącznie 25 punktów. 18 punktów za drugie miejsce, 15 punktów za trzecie miejsce, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1, 1 punkt. Oczywiście Mistrzostwo Świata zdobywa zawodnik, który po wszystkich rundach cyklu Grand Prix zbierze najwięcej punktów.

Lista wyścigów

Formuła 1 terminarz 2023. Gdzie oglądać wyścigi na żywo w telewizji i internecie? (Transmisja) Od sezonu 2023 wyścigi F1 będą odbywały się w Polsce za pośrednictwem Viaplay. Platforma będzie transmitować na żywo wszystkie mecze, eliminacje i treningi na sezony 2023, 2024 i 2025. Obecnie Viaplay ma miesięczną cenę abonamentu 34 zł. Od marca 2023 dostęp do platformy kosztuje 55 zł. W tej cenie zawarty jest pakiet Viaplay Total, czyli dostęp do pełni możliwości nawet dwóch urządzeń jednocześnie. Zawiera pełne filmy, seriale, programy dla dzieci i wszystkie wydarzenia sportowe na żywo (w tym Bundesligę, Premier League, Ligę Europy, Ligę Konferencyjną i ekstrawagancję KSW).