Kajetan Kajetanowicz pojedzie w siedmiu rundach WRC 3
4. Rally Ireco Motorsport – 1. runda MRF Tarmac Masters 2020 – ponad 100 załóg na wirtualnej liście zgłoszeń
FIA Rally Star – nowe szczegóły
Chorwacja zainteresowana rundą WRC
WRC: przetarg na układ hybrydowy już w kwietniu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Kajetanowicz i Baran niepokonani na Cyprze!

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran w niesamowitym stylu wygrali Rajd Cypru, ósmą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy. Liderzy cyklu wygrali aż czternaście z szesnastu odcinków specjalnych, wyrabiając sobie ponad cztery minuty przewagi. W historii zawodów są drugą, polską załogą, która odniosła triumf, po Krzysztofie Hołowczycu i Macieju Wisławskim (rok 1997). Poprawili także swój najlepszy wynik z tej imprezy, czyli ubiegłoroczne drugie miejsce. – To niesamowity rajd, cisnęliśmy bardzo mocno. Fantastyczny rajd, nie mogę w to uwierzyć. Nie wiem co powiedzieć. Cieszę się. Dużo kierowców miało problemy, ale to pokazuje, jak wyczerpujący i ciężki to rajd. Dziękuję mojemu zespołowi, pracował świetnie jak zwykle, kocham ich! Dziękuję M-Sportowi, przygotowali fantastyczny samochód. Ostatnie kilka odcinków myślałem o tym, że te punkty są bardzo ważne do mistrzostw.

fot. Jorge Cunha / DPPI

fot. Jorge Cunha / DPPI

Drugą pozycję udało się wywalczyć reprezentującej barwy Portugalii załodze Bruno Magalhăes i Hugo Magalhaes (+4:25,1s, Peugeot 208 T16 R5). – Jest świetnie, w zeszłym roku byliśmy tu na trzecim miejscu, w tym roku na drugim. Znowu możemy ukończyć te zawody w tym samochodzie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi.

Podium uzupełnią Francuz Robert Consani i jego nowa pilotka, pochodząca z Belgii Lara Vanneste (+5:36,0s, Citroën DS3 R5). Na koniec złapali kapcia. – Jestem bardzo, bardzo zadowolony. Nie wiem jak to się stało, nic nie dotknąłem, zacząłem czuć to pięć kilometrów po starcie, samochód zaczął się ślizgać na prawym zakręcie… Na szczęście czas jest dobry, poradziliśmy sobie. Cieszę się!

Kajetanowicz umocnił się na pozycji lidera, ma teraz 198 punktów. Drugi pozostaje Breen (136 punktów), trzeci jest Łukjaniuk (119), czwarty Consani (79). Na piąte miejsce awansował Magalhăes (68).

Na czwartej pozycji uplasowali się Czesi, Jaromír Tarabus i Daniel Trunkát (+6:09,8s, Skoda Fabia S2000). – To dobre punkty. Kajto i Łukjaniuk są szalenie szybcy. Szkoda, że nie złapaliśmy dziś takiej prędkości, jaką miał Robert. Jesteśmy na mecie, mamy punkty. Jeśli powiedziałbyś mi przed startem, że będę czwarty, nie uwierzyłbym ci!Piąte miejsce zajęli chyba najwięksi pechowcy zawodów, Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (+7:15,5s, Ford Fiesta R5). – Na odcinku znaleźliśmy kolejny problem, tylny amortyzator nie żyje! To mimo wszystko pozytywny weekend, dużo się nauczyliśmy. Czasami tak się zdarza. Potrzebujemy więcej treningu, więcej doświadczenia.

fot. Jorge Cunha / DPPI

fot. Jorge Cunha / DPPI

Pozycja numer sześć to zwycięzcy klasyfikacji ERC-2, Dávid Botka i Péter Szeles (+7:56,8s, Mitsubishi Lancer Evo IX). – Bardzo dobry rajd. Jestem naprawdę szczęśliwy. Na siódmym miejscu sklasyfikowano duet Christos Demosthenous i Pambos Laos (+8:22,3s, Mitsubishi Lancer Evo IX), drudzy w ERC-2. – To był naprawdę dobry rajd. Konkurencja była mocna, ale osiągnęliśmy nasz cel, jesteśmy najszybsi z naszego kraju. Ósme miejsce zajęli Antonín Tlusťák i Ladislav Kučera (+9:39,7s, Skoda Fabia S2000), dziewiąte Vojtěch Štajf i František Rajnoha (+11:45,4s, Subaru Impreza STI), a dziesiąte Savvas Savva i Andreas Papandreou (+11:47,0s, Mitsubishi Lancer Evo IX).

Dominik Butvilas i Kamil Heller wrócili do walki w systemie Rally2. Wygrali dziś prawie wszystkie odcinki, zwyciężając w klasyfikacji etapu drugiego (Subaru Impreza STI). – Możemy walczyć z liderami i być naprawdę szybcy, co mnie cieszy. Dziękuję sponsorom i mojemu zespołowi. Powinniśmy zobaczyć się w Grecji.

Nasser Al Attiyah

Al-Attiyah jak Kajetanowicz – niepokonany w MERC

Rajd Cypru stanowił także piątą rundę Rajdowych Mistrzostw Bliskiego Wschodu. Zdecydowanie najlepiej poradził sobie w niej duet Nasser Al-Attiyah i Matthieu Baumel (Ford Fiesta RRC), który wygrał piętnaście z szesnastu odcinków specjalnych. Na drugiej pozycji uplasowali się Abdulaziz Al-Kuwari i Marshall Clarke (+4:00,0s, Ford Fiesta RRC), a na trzeciej Simos Galatariotis i Akis Ioannou (+14:10,7s, Mitsubishi Lancer Evo X). Jeśli porównamy łączny czas Nassera i Kajetana, pierwszy z nich zwyciężył o siedem sekund.

Nieoficjalna klasyfikacja Rajdu Cypru (FIA ERC):
[table id=81 /]
Do Góry