Pierre Budar wyjaśnia przyczyny odejścia Sebastiena Ogiera z Citroen Racing
Citroen Racing opuszcza WRC po odejściu Sebastiena Ogiera
57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RSMP

Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie

Kolejna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski zostanie rozegrana w dniach 12 – 13 lipca. Pierwszego dnia o godzinie 16:30 czasu polskiego planowany jest krótki, przejeżdżany dwukrotnie asfaltowy superoes na ulicach litewskiego miasta Elektrėnai (Elektreny). Łącznie do zawodów zgłosiło się 56 załóg, z czego 11 w najszybszych rajdówkach klasy R5. Kacper Wróblewski ma już za sobą start w tym rajdzie. W poprzednim sezonie 27-letni kierowca wywalczył w Elektrenach trzecie miejsce w klasie 2WD.

Reprezentanci ORLEN Team postarają się dobrze wykorzystać doświadczenia zebrane podczas PZM 76. Rajdu Polski, który dla Wróblewskiego był pierwszym, szutrowym rajdem za kierownicą samochodu klasy R5. Główna część batalii odbędzie się w sobotę. Na 13 lipca zaplanowano 14 oesów o łącznej długości blisko 100 km. Rajd Elektrenów już po raz drugi jest łączoną rundą RSMP oraz mistrzostw Litwy. To oznacza, że krajowa czołówka będzie mogła porównać swoje tempo z litewskimi zawodnikami ścigającymi się głównie na szutrze, ponieważ praktycznie wszystkie rundy mistrzostw tego kraju rozgrywane są na luźnej nawierzchni. Temperaturę rywalizacji podniesie fakt, że o punkty do klasyfikacji RSMP powalczy także Vaidotas Žala, który był najszybszy w dwóch pierwszych rundach tegorocznych mistrzostw Litwy.

Ostatnie tygodnie przypomniały mi, że w rajdach trzeba działać szybko nie tylko w czasie walki o ułamki sekund na odcinkach specjalnych. Niewiele dni dzieli Rajd Polski od startu w Elektrenach, więc musieliśmy się szybko przygotować i zorganizować. Z drugiej strony, to bardzo dobrze, bo krócej będę czekać na kolejne kilometry w rajdówce w barwach ORLEN Team. Przed, w trakcie i po Rajdzie Polski wykonaliśmy sporo pracy, by moje tempo na szutrze było coraz lepsze. Nie ukrywam, że mocno liczę na to, że doświadczenie z ścigania na Mazurach zaprocentuje na Litwie – mówi Kacper Wróblewski.

Litewskie rajdy są bardzo widowiskowe. Szutrowe oesy są szybkie, pełne długich zakrętów, które samochody rajdowe pokonują długimi, spektakularnymi poślizgami. W poprzedniej edycji Rajdu Elektrenów organizatorzy przygotowali rekordowo szybką próbę. Na kończącym rywalizację oesie czołowe załogi osiągały średnią prędkość około 150 km/h! W litewskiej rundzie RSMP załoga ORLEN Team pojedzie w starym składzie.

Rajd Elektrenów ma dla mnie spory ładunek emocjonalny. Rok temu, razem
z Jackiem wywalczyliśmy tam podium, co przypieczętowało zdobycie tytułu mistrzów Polski w kategorii samochodów z napędem na jedną oś. A teraz Jacek – przyjaciel, mentor i co najważniejsze pilot – wraca na prawy fotel mojej rajdówki. Cieszę się, że mogę ponownie z nim startować – wyjaśnia Wróblewski.

Bazą rajdu jest miasto Elektreny, jego biura zostaną zlokalizowane w Centrum Kultury przy ulicy Draugystės 2. Na liczącym 700 metrów zamkniętym dla ruchu odcinku tej ulicy zostaną wyznaczone park serwisowy oraz zamknięty park maszyn. Założona w 1961 miejscowość Elektreny roku znajduje się w połowie liczącej
100 kilometrów drogi pomiędzy Wilnem i Kownem, a jej nazwa pochodzi od znajdującej się tam elektrowni. Przez miasto przepływa rzeka Strawa. Elektreny słynie z drużyny hokejowej, która 23 razy wywalczyła tytuł mistrza Litwy.
Do Góry