51. Rajd Festiwalowy 2020 odwołany
Prodrive zainteresowany pomocą w budowie respiratorów w Wielkiej Brytanii
Pięć biegów w samochodach WRC od 2022 roku
Marcin Stefanik: “Tak naprawdę chciałem jeździć na motorze crossowym, a dopiero na drugim miejscu były rajdy” – wywiad
ERC: Rajd Wysp Kanaryjskich 2020 ostatnią rundą sezonu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

JWRC: Tempestini ponownie najszybszy

Simone Tempestini wspólnie z Giovannim Bernacchinim wygrali drugą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów (JWRC), tym samym mają dwa zwycięstwa na koncie i pewnie liderują w klasyfikacji generalnej sezonu. Rajd Polski 2016 obfitował w niespodziewane zwroty akcji i dramaty. Już podczas odcinka testowego jeden z pretendentów do zwycięstwa w Mikołajkach, Martin Koci miał wypadek i w bardzo spektakularny sposób zakończył rywalizację na Mazurach, ponieważ samochód nie nadawał się do odbudowy w tak krótkim czasie.

Andrea Crugnola to kolejny zawodnik, który startu w Polsce nie może zaliczyć do udanych. Początkowa szarża w Mikołajkach w czwartek, a także kontynuacja dynamicznej jazdy w piątek, z myślą odrabiania strat punktowych poniesionych w Portugalii przynosiła efekty, ponieważ Andrea zostawił za sobą najgroźniejszych rywali: Ole Christiana Veiby i Simone Tempestiniego. Włoch nie cieszył się długo z prowadzenia w rajdzie. Już na czwartym odcinku specjalnym, podczas lądowania po jednym ze skoków doszło do uszkodzenia chłodnicy w Citroenie DS3 R3T i Andrea musiał wycofać się z rywalizacji. Również nasz jedyny kierowca w stawce JWRC, Łukasz Pieniążek, początku zmagań nie zaliczy do najlepszych w sezonie. Także na czwartym odcinku specjalnym wypadł z drogi i tylko dzięki pomocy lokalnych kibiców mógł jechać dalej, jednak straty czasowe do najlepszych przekraczały minutę. Nowym liderem został Veiby, zaledwie o jedną dziesiątą sekundy wyprzedzając Tempestiniego! Na kolejnej próbie Włoch poprawił czas Norwega i wysunął się na czoło stawki. Veiby był drugi, wyprzedzając Folba, czwarty był Al Mutawaa, piąty Dubert, szósty Martel, a siódmy Pieniążek.

Tempestini jako jedyny w stawce „juniorów” jechał bez większych problemów, wypracowując coraz większą przewagę nad konkurentami. Tuż za nim toczyła się walka nie tylko o wynik na mecie, ale także o dojechanie do mety Rajdu Polski 2016. Na trzecim miejscu Terry Folb utrzymywał się przed Vincentem Dubertem, pomimo kapcia i sporych strat czasowych. Podobnie dwójkowy pojedynek toczyli ze sobą Dubert z Martelem, jednak różnice czasowe pomiędzy nimi były już znaczne. Reszta zawodników walczyła z własnymi rajdówkami: Mohamed Al Mutawaa ze sprzęgłem, a Łukasz Pieniążek ze skrzynią biegów. Wspólnie z Crugnolą skorzystali z Rally2.

To nie koniec niespodziewanych rozstrzygnięć, które nie mają wiele wspólnego z rywalizacją sportową. W drodze powrotnej do Mikołajek, Ole Christian Veiby złamał „łopatkę” do zmiany biegów i musiał wycofać się z zawodów tego dnia, oddając drugie miejsce Terry’emu Folbowi, który tracił ponad trzy minuty do lidera! Pozytywnym akcentem zakończył start Łukasz Pieniążek. Na szesnastym odcinku specjalnym ustanowił najlepszy czas, sięgając po pierwszy oesowy triumf w JWRC.

To był dobry rajd dla nas. Biorąc pod uwagę sytuację wyjściową, warunki były trudniejsze podczas drugiego przejazdu, ponieważ droga była w strasznym stanie. Łatwo można było uszkodzić samochód lub przebić oponę. Dlatego nie naciskałem na każdym odcinku specjalnym i ta strategia się opłaciła. Wygrałem w Mikołajkach w ubiegłym roku, a biorąc pod uwagę triumf w Portugalii, zwycięstwo przyszło nieco łatwiej. W Finlandii również liczę na dobre rezultaty, ponieważ szuter jest moją ulubioną nawierzchnią. Ewentualna wygrana w kolejnej rundzie da mi więcej pola manewru w Niemczech i na Korsyce

– podsumowuje Tempestini.

Klasyfikacja generalna PZM 73. Rajdu Polski 2016:
1. Tempestini / Bernacchini 3:04:11.3
2. Folb / Le Floch +3:22.3
3. Veiby / Skjaermoen +6:02.2
4. Martel / Lemoine +7:53.0
5. Dubert / Coria +8:58.4
6. Pieniazek / Mazur +32:00.6
7. Al Mutawaa / McAuley +53:59.3

Klasyfikacja generalna sezonu po dwóch rundach:
1. Simone Tempestini 50 pkt
2. Terry Folb 33
3. Ole Christian Veiby 25
4. Vincent Dubert 22
5. Martin Koci i Romain Martel 18
7. Mohamed Al Mutawaa 10
8. Łukasz Pieniążek 9
9. Frédéric Hauswald 8
10. Andrea Crugnola 2
Do Góry