Historia toru Hongaroring

hungaroring

Tor wyścigowy formuły I Hungaroring powstał w1986 roku pod Budapesztem na Węgrzech. Był to pierwszy tor tego typu zbudowany w krajach bloku wschodniego, za tzw. Żelazną Kurtyną. Pomysł zbudowania toru w kraju komunistycznym narodził się w na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to prezydent i szef Formuła One Administration Bernie Ecclestone zaproponował organizację Grand Prix w jednym z krajów bloku wschodniego.

Pierwotnie zakładano trzy możliwe lokalizacje: Zawiązek Radziecki, Chiny lub Jugosławia. Niestety negocjacje z tymi krajami nie zakończyły się porozumieniem. Dopiero w 1983 roku, w Zwrócono uwagę na Węgry. Negocjacje zakończył się powodzeniem, Początkowo planowano przeprowadzenie wyścigu na torze ulicznym, jednak ostatecznie zdecydowano o budowie nowego toru w położonej 19 kilometrów od Budapesztu Dolinie Trzech Źródeł. Budowa toru f1 hungaroring zakończyła się już po ośmiu miesiącach od podpisania kontraktu. Pierwsze zawody odbyły się dziesiątego sierpnia 1986 roku, na które przybyło dwieście tysięcy kibiców, mimo że cena biletu kilkukrotnie przewyższała średnie ówczesne wynagrodzenie na Węgrzech.

Tor jest tak zaprojektowany, że 80% trasy widoczna jest z trybun. Ponadto tor jest wąski i kręty, co powoduje, że jest on bardzo wymagający technicznie. Pierwsze zwycięstwo na tym torze odniósł znany kierowca Nelson Piquet z zespołu Williams-Honda. W lutym 2009 roku oddano do użytku trybunę, której patronem jest Robert Kubica – Kubica Grandstand. Kto raz był na Hongaroringu ten wie, że to przeżycie.

Onboardy toru Hungariring

 

NA torze fi hungaroring prócz obowiązkowego corocznego wyścigu bolidów formuły 1 odbywają się liczne imprezy. Tor działa bardzo intensywnie poza sezonem, dlatego warto zapoznać się z całoroczną ofertą i odwiedzić to bardzo ciekawe miejsce. Dla osób niezmotoryzowanych istnieje możliwość zwiedzania obiektu, jako pojedyncze osoby lub jako zorganizowane grupy. Dla osób poszukujących zastrzyku adrenaliny, podczas specjalnie organizowanych imprez można zasiąść za sterami prawdziwego bolidu i w towarzystwie pilota ścigać się z innymi miłośnikami wysokich prędkości. Zarządzający torem, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników czynnego udziału w wyścigach, organizują cykliczne imprezy, podczas których można spróbować swoich sił we własnym aucie. Hungaroring 2023 bilety: cena takiego przejazdu na torze hungaroring w 2023 roku to około 130 zł za dwudziestominutowy przejazd. Tuż obok toru wybudowano tor gokartowy, gdzie młodsi miłośnicy czterech kółek znajdą atrakcje również dla siebie. Zarządzający torem f1 hungaroring nie zapomnieli o zwolennikach dwóch kółek. Organizowane są motocyklowe pokazy kaskaderskie. Tradycją stało się również coroczne organizowanie Red Bull Air Race. W tym czasie tradycyjnie już odbywa się przelot pod mostem Łańcuchowym i pomiędzy bramkami. Spektakl ten corocznie przyciąga tłumy widzów.

Transmisja GP Węgier

 

Wyścigi f1 hungaroring cieszą się dużym zainteresowaniem. Widzowie, którzy nie mają przyjemności oglądania na żywo tych pasjonujących wyścigów, mogą to zrobić na telewizyjnych kanałach sportowych. Pełne transmisje z GP Węgier przeprowadzają kanały Polsat, Polsat Sport oraz Eleven Sports 2. NA kanałach Polsatu możemy oglądać główny wyścig, natomiast Eleven Sport 2, prócz transmisji na żywo z samego wyścigu, oferuje nam możliwość obejrzenia drugiego treningu, a pozostałe sesje wraz z relacjami ze studia na kanale Eleven Sport 1. Transmisje z imprezy, prócz telewizji możemy śledzić w przestrzeni Internetu. Legalny przekaz w formie live pojawia się regularnie na platformie WP Pilot. Możemy w ten sposób być na bieżąco na komputerach czy urządzeniach mobilnych.

Zwycięstwa na GP Węgry

 

Pierwszym zwycięzcą GP Węgier był Nelson Piqeut 1996 rok. Charakterystyka toru, cechująca się dużą ilością zakrętów, a co za tym idzie, niewielką ilością miejsc do wyprzedzania powoduje, że większą rolę odgrywa tu strategia przejazdu. Często zdarza się, że kilkanaście pojazdów porusza się za wolniejszym. Mimo to w 1989 roku Nigel Mansell startując z dwunastego miejsca, zdołał wyprzedzić wszystkich konkurentów i wygrać wyścig. W wyścigu f1 hungaroring swoje pierwsze zwycięstwo odniósł Damon Hill, w 1993 roku, oraz Fernando Alonso (sezon 2003). Legenda wyścigów formuły 1 Michael Schumacher, na torze fi hungaroring wyrównał rekord 51 zwycięstw należący do tej pory do innej legendy Alaina Frosta. Był on pierwszym zwycięzcą GP pochodzącym z Hiszpanii i jednocześnie najmłodszym w historii. W roku 2006 na najwyższym stopniu podium GP Węgier, stanął Jeson Button. W następnych latach triumfowali kolejno. Sebastian Fettel z Ferrari, Louis Hamilton z Mercedesa, który nie miał sobie równych przez trzy kolejne sezony tj. 2019,2019 oraz 2020. W 2021 roku wyścig wygrał Esteban Ocon z Alpin- Renault, a w 2022 Max Verstappen z zespołu Red-Bull-RBPT.