57. Rajd Barbórka 2019 – Robert Luty i Marcin Celiński najlepsi w historykach
57. Rajd Barbórka 2019 – Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak ponownie najlepsi
57. Rajd Barbórka 2019 – 28 samochodów historycznych na liście
57. Rajd Barbórka 2019 – Wojciech Chuchała – “jedziemy bez presji”
57. Rajd Barbórka 2019 – Projekt E z Krzysztofem Hołowczycem i Manfredem Stohlem
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Historyczne, HRSMP

GKSS zatwierdziła regulamin Historycznego Rajdowego Pucharu Polski!

W dniu 26 bm. Główna Komisja Sportu Samochodowego oficjalnie zatwierdziła regulaminy rajdowe na rok 2016, w tym regulamin Historycznego Rajdowego Pucharu Polski. Oznacza to powołanie w Polsce pierwszego cyklu sportowych rajdów historycznych rozgrywanych na podstawie przepisów Międzynarodowego Kodeksu Sportowego FIA. Jest to nowa jakość w polskich rajdach i oznacza, że Polska włącza się nurtu europejskich rajdów historycznych, które bardzo dynamicznie rozwijają się w całej Unii Europejskiej.

Inicjatorzy tego cyklu zapowiadają w roku 2016 przeprowadzenie siedmiu eliminacji i podkreślają, że HRPP jest cyklem rangi mistrzostw Polski przeznaczonym dla licencjonowanych zawodników startujących na historycznych modelach samochodów, jakie startowały w rajdach w okresie 1931-1990.

Koordynator d/s przygotowań HRPP Mirosław Miernik podkreśla, że utworzenie tego cyklu jest wynikiem wieloletnich prac nad jego powołaniem, oraz bardzo dobrej współpracy z Główną Komisją Sportu Samochodowego oraz Główną Komisją Pojazdów Zabytkowych.

– Najważniejsze jest to, że na polskie historyczne rajdowe trasy powróci sportowa rywalizacja kultowych samochodów rajdowych marek zagranicznych, jak i naszych Polskich Fiatów, Maluchów i Polonezów – mówi Miernik. – Znów zobaczymy też polskich rajdowych mistrzów. Powołanie HRPP to wielka szansa na popularyzację polskich osiągnięć rajdowych w kraju i zagranicą. Rajdy HRPP będą prawdziwym festiwalem historii polskiego i europejskiego automobilizmu, gwarantującym rajdowe emocje zarówno zawodnikom jak i kibicom.

Jak już wiadomo cykl HRPP będzie również poważną rajdową szkołą dla kandydatów na zawodników, miejmy nadzieję, przyszłych polskich mistrzów WRC i ERC, którzy będą mogli zdobywać swoje pierwsze licencje rajdowe jadąc w rajdach HRPP bez pomiaru czasu, na końcu stawki.

Zapowiada się cykl bardzo ciekawych i widowiskowych rajdów, na najciekawszych polskich trasach rajdowych, a organizatorzy obiecują, że HRPP będzie szczególnie przyjazny zarówno dla kibiców jak i zawodników. Przewidują szereg atrakcyjnych imprez towarzyszących oraz nowe formy organizacyjne, które ten cykl uczynią szczególnie ciekawym. Organizatorzy przez kilka lat zbierali doświadczenia z tego typu imprez odbywanych we Włoszech, Niemczech, Austrii i Czechach i zamierzają je teraz wykorzystać w rajdach historycznych w Polsce.

Trzeba przy tej okazji też przypomnieć, że sport samochodów historycznych ma wiele form i jest generalnie dostępny dla każdego. Od kilku lat rozwija się on w Polsce bardzo dynamicznie. W tym roku będzie rozgrywana już 5 historyczna edycja Rajdu Polski (Rajd Polski Historyczny). Jest to już od dwóch lat eliminacja Pucharu FIA. W roku 2014 PZM powołał też Puchar Polski w Rajdach Pojazdów na Regularność, jako cykl rajdów rangi mistrzostw Polski.

Sport samochodów historycznych realizowany wg. przepisów FIA jest równorzędnym i naturalnym uzupełnieniem dotychczasowych rozgrywek odbywanych wg przepisów FIVA, w tym szczególnie Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Obecnie wraz z powołaniem przez PZM cyklu HRPP, polscy kierowcy mają już pełen wybór cyklów i imprez samochodów historycznych, w których mogą uczestniczyć: od zlotów i pokazów do czysto sportowej rywalizacji na odcinkach specjalnych. Wszystkie te formy aktywnego świętowania historii automobilizmu w Polsce odbywają się teraz w
pełnej zgodności z przepisami międzynarodowymi i pozwalają polskim zawodnikom na pełnoprawną rywalizacje w podobnych cyklach mistrzowskich rangi narodowej i europejskiej w całej Unii.

Znaczenie powołania cyklu HRPP najlapidarniej chyba podsumował Romuald Chałas, współinicjator powołania cyklu, doświadczony zawodnik rajdowy i Prezes liczącego sobie ponad 100 lat Automobilklubu Polski: – Ten cykl jest wisienką na Polskim rajdowym torcie, gdyż bez pokazywania historii rajdów, wszelkie nasze współczesne osiągnięcia rajdowe po prostu tracą swój prawdziwy blask.

Patronat medialny nad Historycznym Rajdowym Pucharem Polski sprawować będzie serwis Rajdy24.pl. Więcej informacji o przygotowaniach do sezonu znajdziesz w dziale rajdy historyczne.
Do Góry