Pierre Budar wyjaśnia przyczyny odejścia Sebastiena Ogiera z Citroen Racing
Citroen Racing opuszcza WRC po odejściu Sebastiena Ogiera
57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Kartka z kalendarza

Gilles Panizzi kończy dziś pięćdziesiątkę

Francuski król asfaltów świętuje dziś 50. urodziny. Swoją przygodę z rajdami zaczął od Opla Manta GTE w 1987 roku. Od 1988 w prawie całej rajdowej karierze towarzyszył mu jego brat Hervé, oczywiście na fotelu pilota. Pierwsze sukcesy pojawiły się dość szybko, bo dwa lata po pierwszym starcie został okrzyknięty debiutantem roku 1989.

W latach ’90 uczestniczył przede wszystkim w eliminacjach zaliczanych do Mistrzostw Francji i Mistrzostw Europy. W 1996 roku został Mistrzem swojego kraju pokonując w łącznej klasyfikacji Philippa Bugalskiego i Françoisa Delecour. Wygrał sześć rund Mistrzostw Francji oraz dwie w Mistrzostwach Europy. Kolejny rok to obrona tytułu mistrza i debiut na trasach WRC. Panizzi wystartował w Rajdzie Katalonii, kończąc go na rewelacyjnym trzecim miejscu. Oba sezony przejechał za kierownicą Peugeota 306 Maxi.

Rok 1998 to przełom w karierze. Wziął udział w sześciu eliminacjach zaliczanych do WRC, co w klasyfikacji generalnej pozwoliło zająć mu 12. lokatę. Następny sezon (1999) był głównie sezonem testów dla francuskich braci. Przygotowywali oni, wraz z fabrycznym zespołem, Peugeota 206 WRC. Debiut zaliczyli na asfalcie w Korsyce. Rajdu nie ukończyli z powodu awarii samochodu. Dopiero w Rajdzie San Remo pokazali swój potencjał, zajmując drugie miejsce.

Niestety, Gilles Panizzi wraz z Hervé w Peugeocie odnosili tylko pojedyncze zwycięstwa, co nie pozwoliło nawet na zajęcie miejsca w TOP5 na koniec sezonu. Jeżdżąc w zespole Peugeota duet wygrał siedem rajdów (1999-2003) i nigdy nie wystartował w pełnym cyklu WRC.

W 2004 roku, Gilles wraz z bratem zmienili francuski zespół na Mitsubishi, gdyż w Peugeocie zabrakło dla nich miejsca. W zespole spod znaku trzech diamentów Panizzi nie odniósł ani jednej wygranej. W teamie Mitsubishi jeździł dwa sezony, które okazały się ostatnimi w Mistrzostwach Świata.

4db1b653520b5_zoomOd 2006 roku Panizzi startował w pojedynczych rundach WRC oraz IRC, a jego brat i stały pilot, został zastąpiony przez Freddiego Delorme i dobrze znanego w Polsce Xaviera Panseri.

Łącznie wziął udział w 124 rajdach – 71 startów w WRC, w tym tylko 7 zwycięstw i aż 22 nieukończone rajdy. W Mistrzostwach Europy wystartował 25 razy, odniósł 4 zwycięstwa. W rundach zaliczanych do IRC jechał tylko 3-krotnie, bez zwycięstwa. Warto jednak dodać, że wszystkie zwycięstwa odniósł na asfalcie, ale mimo to ani razy nie stanął na najwyższym miejscu podium w Monte-Carlo, które było jego istotnie domową rundą.

Kibice na całym świecie wspominają go jako mistrza tejże właśnie nawierzchni oraz będą pamiętać słynną beczkę wykonaną na Rajdzie Katalonii w 2002 roku na 15. odcinku specjalnym – Viladrau. Oczywiście rajd wygrał ze sporą przewagą. Życzymy 100 lat, Gilles!
Do Góry