Formuła 1 2023 GP Wielkiej Brytanii

gp wielkiej brytanii

Królowa motosportu powraca z nowym sezonem już z początkiem marca 2023! Tegoroczny sezon został zaplanowany na 23 rundy, który otworzy GP Bahrajnu, a zakończy prawdopodobnie spektakularne, do czego w ostatnich latach przyzwyczaili nas organizatorzy, GP Abu Dhabi. Bez wątpienia jednym z najbardziej wyczekiwanych przez kibiców weekendów w kalendarzu F1, jest GP Wielka Brytania na torze Silverstone Circuit, które w tym roku zostało zaplanowane przez organizatorów w dniach od 7 do 9 lipca.  Jak w tym roku będzie wyglądać GB Wielkiej Brytanii oraz jak wyglądało we wcześniejszych latach dowiesz się z dalszej części artykułu.

 Legendarny tor w Wielkiej Brytanii zorganizuje dwa wyścigi F1

GP Wielkiej Brytanii F1, które związane jest z tą serią motosportu od początku jej istnienia, rokrocznie przynosi wiele emocji.  Jednym z najbardziej owocnych lat na torze Silverstone był rok 2020, w którym pomimo utrudnień związanych z koronawirusem zorganizowano aż dwa wyścigi: Grand Prix Wielkiej Brytanii (31 lipca – 2 sierpnia 2020) oraz Grand Prix 70-lecia F1 (7-9 sierpnia 2020), które kolejno zwyciężyli Lewis Hamilton (Mercedes) i Max Verstappen (Red Bull).. Jak rywalizacja na torze Silverstone będzie wyglądać w tym sezonie? Więcej szczegółów na temat GP Wielkiej Brytanii 2023 i harmonogramu przedstawiono poniżej.

 Kiedy kwalifikacje do F1?

Tegoroczny harmonogram GP Wielkiej Brytanii zaplanowany został na trzy dni od 7 do 9 lipca. Na piątek tj. 7 lipca standardowo zaplanowano dwie sesje treningowe. Kolejny dzień tj. sobota 8 lipca zapowiada się już znacznie bardziej emocjonująco. Na ten dzień zaplanowany został trzeci trening, oraz jak co sobotę  przed niedzielnym wyścigiem – kwalifikacje. Niedzielny wyścig na Silverstone odbędzie się 9 lipca 2023, a jego start zaplanowano na godzinę 16.00 czasu lokalnego.

 Analiza kwalifikacji 

Sobotnie kwalifikacje w F1 są zawsze przedsmakiem największych wyścigowych emocji, których epicentrum przypada na niedzielne wyścigi. Nowością w świecie F1 są organizowane od zaledwie dwóch lat sprinty kwalifikacyjne, które znajdą odzwierciedlenie na F1 GP Wielkiej Brytanii 2023. Tegoroczne kwalifikacje podczas GP Wielkiej Brytania zaplanowano na 8 lipca 2023, start godzina 16.00 czasu lokalnego. Kwalifikacje wbrew pozorom należą do jednych z ważniejszych elementów podczas wyścigowych weekendów F1, to one ustalają kolejność startu kierowców podczas głównego wyścigu oraz wymagają równie dużego zaangażowania kierowcy jak i całego zespołu. W kwalifikacjach bierze udział wszystkich 20 kierowców, a cała sesja podzielona jest na trzy części. Podczas pierwszej części Q1 odpada pięciu najwolniejszych kierowców, podczas drugiej Q2 – kolejnych pięciu, natomiast podczas ostatniej części Q3 pozostała dziesiątka najszybszych kierowców walczy o pole position i możliwość startu z pierwszego rzędu w nadchodzącym wyścigu.

Prognozy na wyścigi dla czołówki

Jak będzie wyglądało tegoroczne GP Wielkiej Brytanii i czy przyniesie tyle samo emocji, co we wcześniejszych latach?  Jak uplasuje się kwalifikacja kierowców i czy na zwycięstwo będzie mógł liczyć ktoś z czołówki? Do poważnej gry wkraczają nowi kierowcy m.in. Oscar Piastri jeżdżący od nowego sezonu dla McLarena i Nyck de Vries jako kierowca AlphaTauri. Może któryś z nich nas zaskoczy? Jedno wiemy na pewno. Królowa motosportu potrafi być bardzo nieprzewidywalna. W 2023 roku Max Verstappen po raz drugi będzie bronił mistrzowskiego tytułu wśród kierowców. Choć w ubiegłorocznym sezonie 2022 zapewnił sobie znaczną przewagę punktową, początkowa rywalizacja pomiędzy Holendrem, a pochodzącym z Monako Charlesem Leclerkiem, była bardzo zacięta. Tak samo zacięta była rywalizacja o drugie miejsce końcowej klasyfikacji kierowców, pomiędzy wspomnianym wcześniej kierowcą Ferrari oraz zespołowym kolegą Maxa, Sergio Perezem. Wśród klasyfikacji konstruktorów po raz pierwszy od 2013 roku tytułem może cieszyć się zespół Red Bull Racing, przełamując kilkuletnią dominację Mercedesa. Prognozy na nadchodzący sezon F1 zapowiadają się bardzo emocjonująco. Broniący tytułu konstruktorów Red Bull zrobi wiele, aby go zachować, natomiast przyzwyczajony w ostatnich latach do sukcesów zespół Mercedesa, bez wątpienia będzie chciał go odzyskać. Nie należy również zapominać o zespole Ferrari, któremu po wielu perypetiach końcowo udało uplasować się na drugim miejscu klasyfikacji konstruktorów. Czy nowy szef zespołu Scuderii, którym został Frederic Vasseur, pozwoli zapomnieć o zeszłorocznych wpadkach i popchnie zespół do jeszcze lepszego wyniku?GP Wielkiej Brytanii – harmonogram jeszcze nie jest dostępny.