57. Rajd Barbórka 2019 – jaki będzie?
Sordo i Mikkelsen w Monza Rally Show 2019
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w 57. Rajdzie Barbórka 2019
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Sordyl i Korzeniowski wygrywają rajd i mistrzostwa!
45. Rajd Cieszyńska Barbórka 2019: Kto, co, gdzie i kiedy?
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Kartka z kalendarza, WRC

Film na wieczór: Rajd Francji – francuska twierdza

Rajd Francji powraca na Korsykę. Zawody rozgrywane od 1973 na pięknie położonej wyspie są wyzwaniem dla kierowców. Szczególnie dla zawodników pochodzących spoza Francji. Statystyki są nieubłagane. Od 1990 do 2008 roku, kiedy jedna z asfaltowych rund Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) była rozgrywana na Korsyce, zwycięzcami byli w większości Francuzi. Aż dwanaście razy na ceremonii zakończenia rajdu była odgrywana Marsylianka. Jedynie sześciokrotnie inny hymn państwowy. Jeśli pod uwagę weźmiemy również edycje rozgrywane na Kontynencie Europejskim, wtedy stosunek triumfów Francji do „reszty świata” wygląda nieco lepiej, ponieważ jest to dwanaście do ośmiu dla Francuzów.

Hegemonię na wyspie przerywali najczęściej Hiszpanie i Brytyjczycy. W 1991 roku Carlos Sainz (Hiszpan) w Toyocie Corolli GT-Four i Jesús Puras (Hiszpan) w Citroenie Xsara WRC. Honoru Wielkiej Brytanii jak zawsze dzielnie bronił Colin McRae, który dwa razy z rzędu w 1997 i 1998 roku, wygrał „Rajd Dziesięciu Tysięcy Zakrętów”, prowadząc Subaru Imprezę WRC.

Interesujący jest początek XXI wieku, ponieważ w 2003 i 2004 roku zwycięzcami nie byli ani Francuzi, Hiszpanie, Brytyjczycy, czy nawet Niemcy, a odpowiednio Norweg, Petter Solberg w Subaru Impreza WRC ’03 i Estończyk, Markko Martin, za kierownicą Forda Focusa WRC ’04. Kierowcy pochodzący z krajów w których rajdy szutrowe są dominujące.

W związku z tym w kolejnym moim tekście, zastanowimy się wspólnie, kto może być kandydatem do triumfu na Korsyce po raz pierwszy od siedmiu lat, i czy koniecznie musi to być Francuz? Ale najpierw on-board Sebastiena Loeba z roku 2004. Odcinek specjalny nr 11, Acqua Doria – Serra di Ferro 2 (15,92km), ze środka Citroena Xsary WRC.
Do Góry