M-Sport z problemami finansowymi przez COVID-19
Testy wstrzymane przynajmniej do 31 maja
WRC: Toyota i M-Sport zadowolone z postępu prac nad hybrydami
WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Rallycross

FIA World Rallycross Championship: Kristoffersson wygrywa decyzją sędziów

fot. World RX

Zawody w Barcelonie zainaugurowały sezon Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Zmienne warunki pogodowe i dyskwalifikacja Mattiasa Ekströma z finałowego wyścigu, mimo zwycięstwa, to dwie największe sensacje tego weekendu! Na podium pierwszej rundy znaleźli się Johan Kristoffersson, Sébastien Loeb i Andreas Bakkerud.

Kolejny rok pełny emocji w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata wystartował w Barcelonie na torze Circiut de Barcelona – Catalyuna o długości ponad jednego kilometra. W pierwszym biegu półfinałowym nie było wielkiej sensacji. Na czele znalazły się dwa Volkswageny Polo zespołu PSRX Volkswagen Sweden. Jako pierwszy linię mety pokonał Petter Solberg, tuż za nim nadjechał Johan Kristoffersson, a podium uzupełnił debiutujący w zespole EKS, Andreas Bakkerud w Audi S1.

W drugim wyścigu półfinałowym działo się zdecydowanie więcej. Niewiele brakowało, a doszłoby do podwójnej sensacji, ponieważ zupełnie nowa konstrukcja Renault Megane RS, ekipy GC Kompetition, którą prowadził Grosset-Janin mogła awansować do finału w bezpośredniej walce z najlepszymi. Niestety Megane uderzyło w drugi debiutujący samochód – Hyundaia i20 zespołu GRX Taneco. Niclas Grönholm dojechał na trzecim miejscu. Tym samym, w pierwszym swoim starcie, do finału awansował Hyundai i20!

To nie koniec emocji w drugim półfinale. Na ostatnim okrążeniu prawdziwy dramat przeżył Timmy Hansen. Jego Peugeot 208 RX zaczął zwalniać i zatrzymał się na torze tuż przed metą. Taka awaria ma podwójnie gorzki smak, ponieważ Szwed był liderem zmagań. Ostatecznie na podium znaleźli się Mattias Ekström, Sébastien Loeb i Niclas Grönholm.

W finale, tuż po zapaleniu się zielonych świateł, zdarzyła się niespodziewana sytuacja. Przy dojeździe do pierwszego zakrętu Petter Solberg uderzył w znajdującą się przy torze barierę z opon. Rywalizacja toczyła się dalej, a na metę, jako pierwszy wpadł Mattias Ekström, który cieszył się z trzeciego z rzędu triumfu w Barcelonie. Za plecami Szweda dojechał aktualny mistrz świata, Johan Kristoffersson, a najniższy stopień podium wywalczył Sébastien Loeb. Później ZSS World RX of Catalunya podjął decyzję o wykluczeniu Mattiasa Ekströma z finałowej części zawodów uznając, iż po kontakcie z nim Solberg uderzył w barierę. Przez to zwycięstwo przejął Kristoffersson, na drugie miejsce awansował Loeb, a na trzecie Andreas Bakkerud, który w debiucie w Audi S1 znalazł się na podium.

Poza rywalizacją na międzynarodowym poziomie, w Barcelonie rozegrano również rundę Rallycrossowych Mistrzostw Europy. Tutaj w finałowym starciu najlepiej poradził sobie Reinis Nitiss, drugą pozycję zajął Anton Marklund. Najniższy stopień podium to mała niespodzianka. Jean Baptiste Dubourg wystawił w tej imprezie Renault Clio i dojechał nim na podium.

Pełne wyniki znajdziesz tutaj.
Do Góry