ADAC Opel e-Rally Cup z 20 elektrycznymi Oplami Corsa
Oczekujemy na najnowszą generację samochodów Rally 3
Toyota zaprezentuje rajdowego Yarisa z napędem na przednią oś podczas Tokyo Auto Salon 2020
Skoda wycofuje się z WRC
Ott Tanak oczekuje walki w Hyundaiu na zdrowych zasadach
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Kartka z kalendarza

Dziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Nytko

W sobotę 16 kwietnia mija dziesięć lat od śmierci Andrzeja Nytko – w latach 60. i 70. czołowego polskiego kierowcy rajdowego.

Andrzej Nytko rozpoczął sportową karierę w 1952 od udziału w krakowskim wyścigu ulicznym o Kryształowy Puchar Grodu Podwawelskiego; zajął drugie miejsce w klasie do 2 litrów. W latach 1965, 1966, 1969, 1971 zdobył szarfy Mistrza Polski, w 1969 nadano mu tytuł Mistrza Sportu. Jako członek kadry PZM wielokrotnie reprezentował Polskę w rajdach zagranicznych. W latach 1974-1978 zasiadał w zarządzie Automobilklubu Krakowskiego.

Ojcowskie pasje kontynuują synowie Andrzeja. Łukasz w hybrydowej Toyocie Yaris z powodzeniem uczestniczy w FIA Alternative Energies Cup (międzynarodowy cykl rajdów dla aut z napędem alternatywnym), a mieszkający w Kanadzie Piotr z sukcesami startuje w Porsche 951 w tamtejszych wyścigach GT Challenge.

W sierpniu 2015 na mecie 24. Rajdu Rzeszowskiego zostały wręczone specjalne nagrody – Puchary im. Andrzeja Nytko, przeznaczone dla najlepszej załogi w klasyfikacji aut historycznych. Zdobyli je Piotr Pluta i Wojciech Zdrojewski (Automobilklub Orski w Sopocie, Opel Kadett GSi). Puchary wręczali p. Urszula Nytko (wdowa po Andrzeju) i Łukasz Nytko (syn).

Fot. Grzegorz Chmielewski (Andrzej Nytko po wygranej w ulicznym wyścigu o Błękitną Wstęgę Olzy w Cieszynie i w Ceskim Tesinie w roku 1964)
Do Góry