51. Rajd Festiwalowy 2020 odwołany
Prodrive zainteresowany pomocą w budowie respiratorów w Wielkiej Brytanii
Pięć biegów w samochodach WRC od 2022 roku
Marcin Stefanik: “Tak naprawdę chciałem jeździć na motorze crossowym, a dopiero na drugim miejscu były rajdy” – wywiad
ERC: Rajd Wysp Kanaryjskich 2020 ostatnią rundą sezonu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Debiutancki triumf Lappiego w Rajdzie Finlandii 2017

Esapekka Lappi i Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) zwyciężyli w Rajdzie Finlandii 2017! Dla fińskiego kierowcy jest to pierwsze w historii zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), wywalczone w czwartym starcie samochodem najwyższej klasy! – Niesamowite. Co za rajd. Bardzo dziękuję zespołowi, zbudowali bardzo szybki samochód w tak krótkim czasie. Wielki respekt dla nich. Mam małe doświadczenie i muszę zrobić jeszcze duży przebieg. OK, na mojej domowej ziemi powinienem być jednak szybki, i byłem – podsumował Lappi.

Na drugie miejsce w końcówce awansowali Elfyn Evans i Daniel Barritt (+36,0s, Ford Fiesta WRC). – To był trudny weekend. Piątek był daleki od ideału. Ani razu nie pomyśleliśmy, że będziemy w tym miejscu, jednak cisnęliśmy. Trzecia pozycja jest naprawdę pozytywna. Potrzebowaliśmy dobrego wyniku – mówił Evans, nie wiedząc jeszcze, że ukończy na drugiej pozycji. Trzecie miejsce ostatecznie zajęli Juho Hänninen i Kaj Lindström (+36,3s), gwarantując zespołowi Toyoty dublet na podium. Przegrali tylko o 0,3s! –

Czwarta pozycja to duet Suninen/Markkula (+1:01,5s, Ford Fiesta WRC), którzy przez dłuższy czas byli na podium. Niestety dziś wycieczka “w plener” zepchnęła ich w klasyfikacji. – Ciężko cokolwiek powiedzieć. Rajd był bardzo dobry, tempo również – lepsze niż ktokolwiek się spodziewał – i byłem na drugim miejscu. Potem dwa błędy i wylądowaliśmy na czwartym. W tym momencie jestem rozczarowany, ale jutro będzie lepiej. To mój drugi rajd w tym samochodzie, a walczyłem o podium – podsumował Suninen. W pierwszej piątce uplasowali się jeszcze Breen i Martin (+1:22,6s, Citroen C3 WRC). – Ostatni rok był tu świetny, byłem na szczycie. Starałem się. Mam wokół siebie świetną grupę ludzi, pracowali bardzo ciężko. Ale potrzebujemy więcej – mówił Breen.

Na szóstym miejscu sklasyfikowani zostali Neuville i Gilsoul (+1:33,1s, Hyundai i20 Coupe WRC). W punktacji sezonowej zrównali się na pierwszej pozycji z Ogierem i Ingrassią, którzy nie ukończyli fińskich zawodów. – Nie wiem czy oda się go złapać (Ogiera w klasyfikacji sezonowej, przyp. red.), ale zobaczymy co zrobią inni. Chcemy zmniejszyć stratę do Seba. Nawet jeśli nie było tempa w ten weekend, mam za sobą świetny zespół, który pracuje, aby to poprawić – mówił tuż za metą ostatniej próby Neuville. Za Belgami sklasyfikowani zostali Tänak i Järveoja (+1:53,6s, Ford Fiesta WRC). – Wiedziałem, że Jari-Matti będzie trochę czyścił, więc starałem się mocniej. Nie był to idealny przejazd na pięć punktów, ale nie był też całkiem zły – komentował Estończyk.

W pierwszej dziesiątce uplasowali się jeszcze Meeke i Nagle (+3:12,6s, Citroen C3 WRC), Sordo i Marti (+4:11,5s, Hyundai i20 Coupe WRC) oraz Østberg i Eriksen (+4:21,2s, Ford Fiesta WRC).

W klasyfikacji sezonowej Ogier i Neuville mają po 160 punktów. Na trzecie miejsce awansował Tanak (119), czwarty jest Latvala (114). Kolejne miejsca zajmują Sordo (84), Evans (79), Breen (53), Paddon (51), Hanninen (46), Lappi (45).
Do Góry