ADAC Opel e-Rally Cup z 20 elektrycznymi Oplami Corsa
Oczekujemy na najnowszą generację samochodów Rally 3
Toyota zaprezentuje rajdowego Yarisa z napędem na przednią oś podczas Tokyo Auto Salon 2020
Skoda wycofuje się z WRC
Ott Tanak oczekuje walki w Hyundaiu na zdrowych zasadach
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RMPZ, RO, KJS

Czwarta edycja Rajdu Ziemi Wałeckiej

Zbliża się trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej, 4. Rajd Ziemi Wałeckiej. Zawody rozgrywane będą w dniach 23. i 24. maja, a zawodnicy powalczą o Puchar Starosty Wałeckiego. Organizatorzy otworzyli niedawno listę zgłoszeń – pierwszy termin mija 14 maja o północy, a ostateczne zamknięcie listy 19. maja.

– To już czwarty rok z rzędu na malowniczych trasach Pojezierza Wałeckiego rozegrany zostanie rajd samochodowy o Puchar Starosty Wałeckiego – mówi dyrektor, Maciej Raczewski. – W tegorocznej edycji przygotowaliśmy dla Was 11 odcinków specjalnych, w tym ten najbardziej widowiskowy po ulicach centrum Wałcza. Pozostałe odcinki wytyczone zostały na równych, ale wąskich i krętych drogach powiatu wałeckiego. W sumie do pokononania na czas będzie ponad 25 km oesowych.

11174895_840745919339119_1309773398438447129_n– Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim włodarzom miast, wsi i miasteczek, przez które przejeżdżał będzie nasz rajd. To dzięki Państwa pomocy możliwe jest zorganizowanie tego motoryzacyjnego święta. Kibiców zapraszam na odcinki specjalne do gorącego dopingowania załóg rajdowych, pamiętając o zasadach bezpiecznego kibicowania i stosowania się do poleceń służb organizatora. A Wam, drodzy rajdowcy, życzę prawdziwie sportowych emocji w czystej i bezpiecznej walce o kolejne punkty w Rajdowych Mistrzostwach Polski Zachodniej na odcinkach specjalnych 4. Rajdu Ziemi Wałeckiej. Do zobaczenia na rajdowych trasach Pojezierza Wałeckiego w dniach 23-24 maja 2015r.! – dodaje.

Więcej informacji na temat imprezy oraz zgłoszeń na stronie rajdu. Zapraszamy również do naszego działu Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej.

Historia rajdu

Pomysł zorganizowania rajdu samochodowego na terenie Wałcza i okolic pojawił się na początku 2012 roku, podczas przygotowań do sztandarowej imprezy Automobilklubu Koszalińskiego – Rajdu Monte Karlino. Organizatorzy rozważali różne lokalizacje dla nowej imprezy, ale przyjazne podejście Starosty Wałeckiego i udzielone wsparcie spowodowały, że już po pierwszym spotkaniu podjęto decyzję o organizacji nowego rajdu jeszcze w tym samym roku. W lutym objechano trasy powiatu wałeckiego, które jak się okazało idealnie nadają się do wytyczenia na nich odcinków specjalnych rajdu. Datę pierwszej edycji wyznaczono na 19 maja 2012r. Po zgłoszeniu imprezy do kalendarza Okręgowego PZM w Szczecinie, Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego włączyła rajd do Pucharu Okręgu Zachodniopomorskiego jako 2 rundę tego cyklu. Przy pięknej pogodzie rozegrano 11 odcinków specjalnych na asfaltowych drogach gminnych i powiatowych. Najbardziej widowiskową próbą był finałowy superoes poprowadzony ulicami centrum Wałcza, który zgromadził tłumy kibiców.

Druga edycja rajdu to błyskawiczny awans do ogólnopolskiego cyklu. Po bardzo pozytywnych opiniach zawodników i wysokich ocenach obserwatorów PZM rajd włączono do kalendarza Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów. W dniach 24-25 maja 2013r. z rampy ustawionej na Palcu Wolności załogi rajdowe wyruszyły na trasę 2. Rajdu Ziemi Wałeckiej o Puchar Starosty Wałeckiego. Tym razem zostały wytyczone trudniejsze i dłuższe odcinki specjalne, odpowiednio do nowej rangi. W przeddzień rajdu rozegrano medialny prolog po ulicach centrum Wałcza, który miał zostać powtórzony następnego dnia jako próba kończąca rajd. Drugiego dnia rywalizacji nie ułatwiała pogoda – padający od rana rzęsisty deszcz spowodował, że na trasie utworzyły się ogromne kałuże utrudniające precyzyjną jazdę na czas. Jednak efektowne “watersplashe” spodobały się kibicom, którzy mimo ulewy dopingowali załogi rajdowe. Deszcz nie ustawał i także ostatni superoes rajdu został rozegrany na zalanych ulicach centrum Wałcza.

W roku 2014 odbyła się trzecia edycja rajdu. Tym razem największą nowością było wprowadzenie osobnych rozgrywek dla zawodników z licencjami PZM. Startowali oni w Rajdzie Okręgowym, a przygotowane dla nich odcinki specjalne miały po 5 km długości. Amatorzy, którzy startowali zaraz po bardziej doświadczonych kolegach pokonywali tę samą trasę, ale z odcinkami specjalnymi skróconymi do maksymalnej dozwolonej w KJS długości 2,5km. Pogoda dopisała i przy bezchmurnym niebie 46 załóg wyruszyło spod wałeckiego starostwa na nowe odcinki specjalne na terenie Pojezierza Wałeckiego. Kręte i wąskie oesy z dużą ilością ostrych hamowań okazały się bardzo wymagające nie tylko dla kierowców KJS. Na mecie zameldowało się 38 załóg. Zorganizowanie Rajdu Ziemi Wałeckiej było możliwe dzięki trwającej do dziś współpracy Automobilklubu Koszalińskiego i Starostwa Powiatowego w Wałczu.
Do Góry