57. Rajd Barbórka 2019 – 28 samochodów historycznych na liście
57. Rajd Barbórka 2019 – Wojciech Chuchała – “jedziemy bez presji”
57. Rajd Barbórka 2019 – Projekt E z Krzysztofem Hołowczycem i Manfredem Stohlem
Kajetan Kajetanowicz blisko przedłużenia współpracy z Lotosem. Celem mistrzostwo WRC 2 2020
57. Rajd Barbórka 2019 – Michał Chorbiński i Beata Borowicz debiutują w Subaru Imprezie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Akio Toyoda dziękuję Latvali

Szef Toyoty po tym jak ogłoszono nowy skład na sezon 2020, odniósł się do spotkania z Jari Matti Latvalą, które pokazało mu, że japońska marka jest dobrze wspominana w rajdach samochodowych. Od tego momentu pojawił się pomysł powrotu.

Przypadkowe spotkanie odbyło się w lobby hotelowym w Finlandii, podczas rudny WRC. Jari Matti Latvala był jednym z pierwszych kierowców, którzy postanowili zamienić kilka zdań z Toyodą. Wtedy Jari, jako kierowca Volkswagena nie do końca zdawał sobie sprawę z kim rozmawia.

Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Finlandię w 2014 roku, Toyota jeszcze nie zdecydowała się na powrót do WRC” – powiedział Toyoda. „Byłem bardzo podekscytowany, ponieważ była to moja pierwsza wizyta w trakcie rundy WRC i stałem w holu hotelu, aby osobiście zobaczyć kierowców. Jari-Matti, był pierwszym kierowcą, który przyjechał. Kiedy zobaczyłem go, przywitał się przyjaźnie. Podczas rozmowy zauważył, że jestem kimś z Toyoty i szczęśliwie rozmawiał ze mną o swojej Corolli i Celice. To był moment, kiedy podjąłem decyzję o powrocie. Musieliśmy wrócić do WRC, skoro taki kierowca pamięta rywalizację Toyoty. Można powiedzieć, że gdybym wtedy nie widział takiego przyjaznego kierowcy VW, być może Toyota nie byłaby teraz w WRC!” – skomentował Akio Toyoda.

Duże wrażenie na prezesie Toyoty zrobiła informacja o zaangażowaniu Latvali w program startów w momencie powrotu zespołu do walki w WRC. Przypomniał sobie wtedy tę rozmowę z hotelu.

„Kiedy dwa lata później usłyszałem, że zostanie naszym kierowcą, ten cudowny los bardzo mnie poruszył.Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się na początku, że możemy wygrać w pierwszym sezonie. Celem było zdobycie podium w ciągu roku. Jednak Jari zabrał Toyotę na podium natychmiast w Monte Carlo. A potem na szczyt podium w Szwecji w następnym miesiącu. To było marzenie. Byłem bardzo zadowolony, że w zeszłym roku mogliśmy wreszcie stanąć na podium w Finlandii” – dodał Toyoda

Akio Toyoda podziękował również Meeke’owi za jego wysiłki, mówiąc: „Kris, ciężko pracowałeś dla Toyoty. Zawsze atakowałeś na maksimum i używałeś samochodu do granic możliwości oraz dawałeś wiele rad z punktu widzenia byłego inżyniera. To wzmocniło Yarisa. Dziękuję za Twój wkład w tym roku” – podsumował prezes Toyoty
Do Góry