WRC: Toyota i M-Sport zadowolone z postępu prac nad hybrydami
WRC: Copact Dynamics wyłącznym dostawcą systemu hybrydowego
Wirtualny Rajdowy Puchar Polski 2020 – odpowiedź na czas epidemii
51. Rajd Festiwalowy 2020 odwołany
Prodrive zainteresowany pomocą w budowie respiratorów w Wielkiej Brytanii
previous arrow
next arrow
Slider

Akademia Rajdy24: czym są rajdy samochodowe?


Rajdy samochodowe to sport, w którym udział bierze załoga (kierowca i pilot), ścigająca się samochodem na odcinkach specjalnych. Przede wszystkim rozpocząć trzeba od porównania rajdów samochodowych do wyścigów samochodowych – to dwie różne odmiany sportu i nie wolno ich łączyć!

Rajdy Wyścigi
Załoga składa się z kierowcy i pilota Uczestniczą w nich tylko kierowcy
Rajd składa się z odcinków specjalnych (przejeżdżanych na czas) i odcinków dojazdowych (tzw. “dojazdówki) Wyścig składa się z walki grupy zawodników* na torze
Wygrywa najszybszy na odcinkach specjalnych Wygrywa pierwszy na mecie (po określonym czasie rywalizacji na torze)
Załoga rywalizuje w samochodzie rajdowym, zwanym potocznie “rajdówką” Zawodnik rywalizuje w samochodzie wyścigowym lub “bolidzie” (np. Formuły 1)
W rajdach nieprzewidywalne są warunki – deszcz, śnieg, błoto, kamienie – z tym wszystkim zawodnicy zmagają sie podczas walki W wyścigach nawierzchnia jest bardziej przewidywalna, stosowane są flagi i wyścig może zostać przerwany przez pogodę

 

Gwiazdką* oznaczyliśmy grupę zawodników, ponieważ same wyścigi dzielą się na wyścigi płaskie i wyścigi górskie. W tych drugich zawodnicy startują co określoną ilość czasu (najczęściej co minutę) i nie walczą “ramię w ramię” z konkurencją, a jedynie z samym czasem. Trzeba także nadmienić o kolejnej odmianie sportu motorwego, jaką jest rally cross, czyli najogólniej mówiąc wyścigi rajdowe. Walczą tylko kierowcy, którzy rywalizują na specjalnie przygotowanym asfaltowo-szutrowym torze, jadąc w grupie (tzw. “dywizjach”). W skład rajdów wchodzą również rajdy terenowe, baja czy maratońskie, w których ścigają się terenówki czy ciężarówki.

Ale wróćmy do naszego pytania. Chyba najlepszym przykładem jak trudnym sportem motorowym są rajdy samochodowe jest Robert Kubica, który niejednokrotnie porównywał je do Formuły 1 i potwierdzał ich nieprzewidywalność, a także to, że kilka dni ścigania wymaga zdecydowanie dłuższego skupienia niż dwie godziny na torze. Jak wiemy Kubica wielokrotnie pokazywał wysokie tempo w Formule, czyli tak zwanej „królowej sportów”, co z całą pewnością pozwala wierzyć w jego słowa.

Jeden rajd to wiele dni przygotowań, treningów, później zapoznania z trasą i samej kwintesencji, czyli ścigania po nieprzewidywalnych odcinkach specjalnych. Impreza dzieli się na etapy, a te na pętle składające się z odcinków specjalnych. Wygrywa załoga, która dojedzie do mety z najkrótszym czasem wszystkich odcinków.

Rajdy samochodowe rozgrywane są na asfalcie, śniegu czy szutrze – przez co nawierzchnia zmienia się po każdym, kolejnym samochodzie, fundując kibicom niezwykłe widowisko, a zawodnikom coś, co kochają najbardziej – adrenalinę. Nie bez kozery mówi się, że tym ludziom w żyłach zamiast krwi płynie benzyna. Po tylu emocjach szampan na mecie smakuje zdecydowanie lepiej, niż w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi.

Rajd Szwecji, druga runda Rajdowych Mistrzostw Świata 2015; fot. Volkswagen Motorsport

Rajd Szwecji, druga runda Rajdowych Mistrzostw Świata 2015; fot. Volkswagen Motorsport

Do Góry